HGSS educira speleospašavatelje

BUZET Osposobljavanje speleospašavatelja za spašavanje iz problematičnih dijelova u jamama ili špiljama gdje je potrebno dodatno proširiti kanal za prolaz nosila 

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
HGSS U Istri

HGSS U Istri


Tečaj frakturiranja stijena u speleološkim objektima održan je na sjeveru Istre, u Roču i Buzetu, u organizaciji Komisije za speleospašavanje pri Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja. Tečaj je obuhvaćao stručno osposobljavanje pripadnika HGSS-a za rukovanje eksplozivnim tvarima, odnosno teorijsku provjeru te praktični dio frakturiranja u kamenolomu. 

Svrha tečaja je osposobljavanje speleospašavatelja za spašavanje iz problematičnih dijelova u jamama ili špiljama gdje je potrebno dodatno proširiti kanal za prolaz nosila s unesrećenim speleologom. Na dvodnevnom tečaju su se obrađivale teme o osnovnim načinima bušenja, odnosno pripremi stijene za frakturiranje, o minersko-tehničkim karakteristikama eksploziva koji se koriste pri miniranju u gospodarstvu te o zakonskoj regulativi koja se odnosi na tu djelatnost.

- Riječ je o specijalističkoj edukaciji, iznimno važnoj kod speleospašavanja u jamama ili špiljama, izjavio je Martin Glavić, voditelj Odjela za frakturiranje unutar Komisije za speleospašavanje pri HGSS-u, ujedno buzetski gorski spašavatelj i zamjenik pročelnika HGSS Stanica Istra.

Tečaj je uspješno završilo 12 pripadnika HGSS-a iz cijele Hrvatske, od toga su dva člana Stanice Istra. Teoretski dio proveden je u Domu kulture u Roču, a praktični u kamenolomu Sv. Ivan u Buzetu.

Veći dio Istarske županije leži na kraškom području koje obiluje brojnim speleološkim objektima, jamama, kavernama, špiljama i ponorima. Procjenjuje se da na poluotoku postoji oko dvije tisuće takvih objekata.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter