POLICIJA TRAŽI MLADE SNAGE

BOŽO KIRIN, zamjenik načelnika PU istarske: Policijski poziv je human i zahtjevan. Svi mladi policajci s istarskog područja imaju mogućnost ostati ovdje

Policajac mora biti pošten, pouzdan, netolerantan prema korupciji i sklon timskom radu. Mora biti spreman surađivati s građanima i brinuti o sigurnosti zajednice. Tražimo mlade ljude koji su spremni na učenje, da su požrtvovni i spremni na samoodricanje, naglasio je Kirin

| Autor: Marcello ROSANDA
Božo Kirin (Snimio Duško Marušić ČIČI)

Božo Kirin (Snimio Duško Marušić ČIČI)


Mladi koji žele postati policajci, odnosno policajke, upravo to imaju priliku i ostvariti. Naime, u tijeku je natječaj Ministarstva unutarnjih poslova za upis 480 polaznika u program srednjoškolskog obrazovanja odraslih za to zanimanje, a rok za podnošenje prijava, koji teče od 11. travnja, je do 15. kolovoza.

Bio je to dobar povod za razgovor s dojučerašnjim načelnikom, a današnjim zamjenik načelnika Policijske uprave istarske Božom Kirinom o policijskom zanimanju i uvjetima za upis u program. Oni moraju, primjerice, biti hrvatski državljani, imati završenu trogodišnju ili četverogodišnju srednju školu, na dan 19. rujna 2022. godine biti mlađi od 28 godina, imati posebnu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost, ispuniti propisanu razinu motoričkih sposobnosti i biti dostojni za obavljanje policijske službe. Isto tako, ne smiju biti članovi političke stranke. Osim formalnih uvjeta, Kirin nam je pojasnio i niz drugih podataka i dao odgovor na sva naša pitanja.

- Ima li natječaj suštinskih razlika u odnosu na prošlogodišnji?

- Nema. Uvjeti su, po zakonu o policiji, ostali isti. Jedino se promijenio broj polaznika koji se prima, i to na državnoj razini, što ovisi i određuje samo Ministarstvo.

- Među uvjetima može se primijetiti jedan koji bi nam mogli malo pojasniti. Naime, piše da treba biti “osobno dostojni za obavljanje policijske službe”.

- To je provjera koju provodi nadležna policijska postaja prema točno naznačenim uvjetima. Osoba mora živjeti, recimo to tako, urednim i primjerenim životom. Ne smije imati većih poroka i loših osobina koje bi kasnije bile prepreka za obavljanje policijskog posla. Isto tako, bitno je kako je osoba prihvaćena u svojoj okolini, kakav je bio u školi kada je riječ o ponašanju, kakav je bio djelatnik na eventualnom prošlom radnom mjestu i slično. To su podaci koji se ne mogu dobiti iz uobičajenih uvjerenja, kao ono o nekažnjavanju.

- Kad smo kod nekažnjavanja, možda se mladi potencijalni policajci također pitaju jesu li im nekakvi prekršaji u prometu eventualna prepreka.

- Natječaj predviđa samo da nije vođen postupak za kaznena djela s elementima nasilja, dok prometni prekršaji lakše naravi ne utječu na odluku o prijemu.

- Što je s tetovažama i pirsinzima? Netko će možda odustati jer ih ima.

- Svi detalji o psihičkoj i tjelesnoj sposobnosti budućih policajaca propisani su MUP-ovim Pravilnikom. Bilo bi dobro da ga kandidati detaljnije prouče, ali općenito ne bi trebalo biti problema ukoliko tetovaže pokriva ljetna policijska odora i ukoliko tetovaže nisu neprimjerenog sadržaja, recimo da ne pozivaju na nasilje.

- Kakav bi trebao biti suvremeni policajac?

- Pošten, pouzdan, netolerantan prema korupciji i sklon timskom radu. Mora biti spreman surađivati s građanima i brinuti o sigurnosti zajednice. Tražimo mlade ljude koji su spremni na učenje, da su požrtvovni i spremni na samoodricanje. Policijski poziv je human i zahtjevan, naša uloga u društvu je zaštitnička, brinemo o očuvanju demokratskih vrijednosti, otvoreni smo te nastojimo izgraditi odnos povjerenja i partnerstva s građanima, lokalnom zajednicom i medijima kako bismo svi zajedno rješavali probleme koje muče naše građane. Policijski posao je poprilično zahtjevan i složen.

- Koliko je teška fizička priprema za upis u program?

- Sama se provjera fizičkih motoričkih sposobnosti provodi kroz poligon koji se sastoji od sedam radnih stanica gdje kandidati izvršavaju određene zadatke koje moraju u određenom vremenskom

terminu savladati. To su poligon prepreka i trčanje. Poligon prepreku muškarci moraju proći za 3.06 minuta, a žene za 3.50 minuta, dok 2.400 metara muškarci moraju otrčati za 12.49 minuta, a žene za 15.58 minuta. Inače, kolege s Policijske akademije kažu da su kandidati iz godine u godinu sve bolje pripremljeni. Osim fizičkog dijela kandidati moraju obaviti i psihološko testiranje, liječnički pregled i motivacijski razgovor.

- Koliko radi policajac?

- Nakon školovanja dolazi na red vježbenički staž od šest mjeseci, tijekom kojeg se uz mentora dalje uči. Potom, nakon položenog državnog ispita dobiva službenu značku i postaje policajac. Rad policijskih službenika organiziran je u smjenama od 8 ili 12 sati, ovisno o vrsti posla. Primjerice, radi se dnevna smjena od 12 sati, pa su nakon toga 24 sata slobodni, pa rade noćnu smjenu 12 sati i potom su 48 sati slobodni. Ipak, treba naglasiti da policijski posao ne prestaje nakon smjene.

- Možete li konkretnije pojasniti.

- Policijski službenici su uvijek dužni reagirati i zaštiti nečiji život, osobnu sigurnost i imovinu, bez obzira nalaze li se u službi ili ne. Imali smo situacija gdje su naši policajci naišli na kazneno djelo razbojništva i ubrzo savladali počinitelje. To je obveza svakog policajca.

- Koliko traje školovanje za policajca?

- Počinje u rujnu na Policijskoj akademiji u Zagrebu, a traje 11 mjeseci kroz koje polaznici prolaze razne vidove teoretske i praktične obuke. Slušaju predmete koji su im bitni za policijski posao, od osnova kriminalistike, kriminalističkog istraživanja, prekršajnog i kaznenog prava, psihologije, osnove komunikacije, ustava i ljudskih prava, policijske ovlasti i stranog jezika. Uz to, usvajaju i borilačke vještine, tehnike samoobrane i privođenja, te rukovanje vatrenim oružjem. U program školovanja uključena je i praksa u policijskim postajama prema mjestu prebivališta. Nakon toga, pristupa se završnom ispitu nakon čega se mlade policajce raspoređuje sukladno potrebama službe u policijske postaje.

2:1 za kontinentalce

- Kod nas ima tradicionalno puno policajaca iz drugih krajeva Hrvatske. Je li omjer uvijek isti i zbog čega to ostaje tako?

- Otprilike nam dolaze dva policajca iz drugih krajeva naprema jednom iz Istre. Recimo, u Slavoniji gdje nema toliko posla mladi su više zainteresirani za državnu službu, dok u Istri gdje je razvijen turizam nije tako. Upravo zato svi s područja Istre imaju, u pravilu, mogućnost ostati ovdje.

- Je li se povećao interes žena za ovo zanimanje?

- Po tom pitanju pratimo druge europske zemlje, gdje je optimalni postotak žena oko 30 posto. U Policijskoj upravi istarskoj imamo oko 24 posto žena, koje obavljaju sve poslove - od terenskih do rukovoditeljskih. U svim rodovima nalaze se žene, od temeljne, prometne, granične, kriminalističke i interventne policije.

- Može li se u ovom poslu napredovati? Što ako netko ima završen fakultet?

- Radi se o karijernoj službi, tako da policajci mogu zasigurno napredovati. Ipak, prvo moraju svi započeti na isti način. Kasnije, kada se steknu uvjeti za napredovanje u više zvanje, priznaje se i eventualna viša razina stručne spreme. Tako da je civilni fakultet svakako dobra podloga za karijeru u policiji.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter