Slastice Zdenke Jakus
Poznata žminjska promotorica tradicijske istarske kuhinje Zdenka Jakus demonstrirala nam je kako izgleda njezina slatka blagdanska trpeza. Između ostalog napravila je nešto senzacionalno: panetone za koji treba imati ekstremno puno strpljenja jer je vrlo zahtjevan za napraviti. Recepte za njega i još četiri podijelila je s nama, a kao ekstra dodatak tu je i domaći kruh.
Panetone:
Panetone se radi u sedam koraka. Prvi korak je u toplo mlijeko dodati žličicu šećera i otopiti kvasac, dodati 100 grama brašna i zamijesiti tijesto. Pustiti sat vremena da se tijesto digne. Drugi korak je dodavanje 180 grama brašna, preostali kvasac i dva cijela jaja. Zamijesiti tijesto. Treći korak je dodavanje 60 grama maslaca sobne temperature i zamijesiti tijesto. Smjesu zamotati prozirnom folijom i pustiti barem dva sata da se volumen udvostruči. Četvrti korak je, kad se tijesto diglo, dodati preostalo brašno pomiješano s praškom za pecivo, sol, dva jaja i žumanjke, te preostali maslac. Zamijesiti tijesto, dodati preostali šećer, vanilin šećer i ribani limun, te na kraju miješati brusnice, grožđice ili čokoladu po želji. Grožđice treba prethodno sat vremena umočiti u vodu.
Peti korak je tijesto prekriti prozirnom folijom i pustiti da se diže najmanje tri sata. Šesti korak: kalup za panetone premazati maslacem ili staviti papir za pečenje.Sedmi korak: kad se tijesto nadiglo staviti u kalup. Tijesto bude jako mekano i treba paziti, a u kalupu treba stajati dva sata dok se ne udvostruči. Staviti peći na 200 stupnjeva prvih deset minuta, a zatim smanjiti temperaturu na 180 stupnjeva i peći još 15 minuta. Nakon toga ga pokriti aluminijskom folijom i smanjiti pečenje na 170 stupnjeva 20 do 25 minuta. Provjeriti je li pečeno štapićem. Kad ga izvadimo van okrenemo ga naopako i tako treba stajati 24 sata. Tada je spremno za posluživanje. Zdenka je svoj napravila pod čripnjom, a vi svoj napravite u pećnici.
Pandešpanja sa smokvama:
Osam žumanjaka zamutiti s 9 žlica šećera i tu stavimo vanilin šećer i malo naribanog limuna, te malo ruma ili rakije po želji. Bjelanjke istučemo da dobijemo bijeli snijeg. Osam žlica brašna stavimo u žumanjak i prašak za pecivo, te to miješamo mikserom. Nakon toga polako umećemo bjelanjak, te na kraju narežemo smokve koje su se prethodno močile u bijelom vinu nekih deset minuta. Sve zajedno pomiješamo i stavimo u kalup za pečenje torte. Pećnicu zagrijemo na 180 stupnjeva. Peći 50 do 60 minuta. Ne otvarati pećnicu dok se peče.
Keksi - biškoti:
U plastičnu posudu staviti sve sastojke i skupa zamijesiti, brašno po potrebi dok tijesto ne bude rahlo. Staviti tijesto da odmara nekih 30 minuta, te ga onda oblikovati u mašini za rađene kekse. Staviti u zagrijanu pećnicu i peći na 170 stupnjeva pet do sedam minuta.
Fritule:
Sastojke smiksati mikserom i staviti brašna po potrebi dok se ne zamijesi tako da se može kasnije peći u zagrijanom ulju na laganoj vatri.
Štrudle s jabukama ili kravljim sirom:
U većoj plastičnoj zdjeli sastojke zamijesimo s pola litre mlijeka. Tijesto treba odmarati dok ne dobije obujam, otprilike pola sata. U međuvremenu radimo nadjev za tijesto ovisno što smo odabrali.
Četiri naribane jabuke, prepečene u tavi sa šećerom da izgube vodu, 400 grama miješane marmelade, 20 deka mljevenih oraha, tri žlice čokolade u prahu i dvije žlice šećera - to sve smiješamo. Kad se tijesto diglo razvaljamo ga i umetnemo nadjev te zamotamo. Peći najviše 40 minuta na 170 stupnjeva.
Ako je štrudla sa svježim kravljim sirom, postupak pravljenja tijesta je isti, a nadjev radimo tako da dodamo u pola kile sira 10 dekagrama suhih grožđica, 2 jaja, limunov sok i 3 žlice šećera. Tijesto standardno razvaljamo i umetnemo nadjev. Na tijesto stavimo i par listića maslaca. Peći najviše 40 minuta na 170 stupnjeva.
Kruh:
Smjesu zamijesimo i pustimo da se tijesto diže pola sata na sobnoj temperaturi. Nakon toga ga premjesimo i stavimo da se kisa (diže) pola sata na sobnoj temperaturi. Upalimo pećnicu na 180 i tako pečemo sat vremena nakon što smo drugi put premjesili.