Ogromni komadi dotrajalih azbestnih ploča doslovno su zakrčili dvorište Edija Draščića u Umagu koji već dugi niz godina upozorava na opasnost od propadanja derutnog skladišta na atraktivnoj lokaciji u Umagu, u Ulici Viktora Cara Emina. Nakon olujnog nevremena, koje je prije nekoliko dana poharalo Umag, komadi azbestnog krova razletjeli su se na sve strane, a najviše je stradalo dvorište Edija Draščića, koji je bio primoran sam skupljati opasne komade.
Objašnjavajući da mu je komad krova vrlo lako mogao doletjeti u glavu, Draščić nam pokazuje i oštećenje fasade prilikom udaraca azbestnih ploča na njegovu obiteljsku kuću. Na fasadi su vidljiva udubljenja od udaraca. Kaže da ovo nije prvi put da se krov razletio uokolo, no nitko nikad nije reagirao.
- Ovdje se ne radi o otpadu iz čvrstog vezanog azbesta, već o pokrovu velike površine na zgradi koja se nalazi u neposrednoj blizini dječjeg vrtića, a malo dalje je i osnovna škola. Svi znamo koliko je azbest opasan po zdravlje, osobito u ovakvim situacijama kada ploče, odnosno krov, nisu u čvrstom stanju i kad dolazi do otpuštanja čestica u zrak. Kod zadnje oluje krov se doslovno rasturio, a komadi su doletjeli u moje dvorište. Pokrov na zgradi ima više od 40 godina, u vrlo je slabom stanju, i već desetljećima nije održavan. Uz jake nalete vjetra, komadi ploča svaki put "slobodno šeću" po pokrovu, uzrokujući mehaničko trenje, a time i neposredno širenje velikih količina azbestnih čestica u zrak. Dovoljna je jedna čestica da dospije u pluća i započinje proces azbestoze, upozorava Draščić, dodajući da se ovakav opasan objekt ne bi smio nalaziti preko puta dječjeg vrtića.
Krov se nalazi na atraktivnoj lokaciji u Umagu
Zadnja oluja samo je kap koja je prelila čašu, jer Edi Draščić , godinama bezuspješno kuca na vrata nadležnih institucija. "Nema kome se nisam obraćao", kaže i pokazuje nam silnu dokumentaciju koju je slao na adrese Ministarstva zaštite okoliša, inspekcije, ali i na znanje Gradu Umagu.
- U Gradu Umagu su reagirali tako da su i oni o svemu izvijestili nadležnu Inspekciju zaštite okoliša, i tu je sve stalo. Još od 2012. godine šaljem dopise i fotografije upozoravajući na opasnost ove ruševne zgrade po zdravlje ljudi, ali nitko nije reagirao. Nije mi drugo preostalo nego obratiti se medijima, kaže Draščić.
Pojašnjava da se sporna nekretnina proteže na 1.746 kvadrata, a nekad je bila u društvenom vlasništvu, dok je nosilac prava korištenja bio PIK Umag.
- Nakon gašenja PIK-a Umag, nasljednik te nekretnine bila je Histria Group u stečaju. No oni su samo imali status upravitelja. Tu dolazimo do apsurda, jer dan danas nitko zapravo ne zna tko je vlasnik nekretnine koja ozbiljno narušava zdravlje mještana. Tu i tamo se pojave neki radnici na krovu koji nešto saniraju. Međutim, niti jedan pokušaj popravka nije bio pod kontroliranim uvjetima koje zahtjeva azbestni materijal. Pričao sam i sa stečajnim upraviteljem Histra Groupa koji mi je rekao da je problem u vlasništvu i da se u prostoru nalazi najamnici, kaže Draščić i dodaje: "Sve ovo stoji ovako derutno i napušteno zbog neriješenih vlasničkih odnosa."
Prizor kao iz distopijskih filmova
Nekadašnja radionica i skladište izgrađeni su davne 1956. godine. Iako se nekretnina nalazi na atraktivnoj lokaciji na glavnoj prometnici, blizu škole i vrtića, pretvorila se u ruglo koje samo što se ne sruši.
Draščić je ogorčen zbog indiferentnosti nadležnih koje je nebrojeno puta alarmirao o stanju zgrade.
- Uvjeren sam da je svako skrivanje iza nekakvih propisa nedopustivo i neodgovorno kada je riječ o tako derutnom pokrovu zgrade, koja se, ponavljam, nalazi na dohvat djece iz vrtića i škole. Od Inspekcije zaštite okoliša tražio sam da izađu na teren i pozvao sam ih da poduzmu nešto kako bi se uklonio opasan pokrov na zgradi, kaže Draščić i dodaje: "Neshvatljivo je da inspekcija zatvara oči pred ovim slučajem i ovim problemom, iako je nedvosmisleno ustanovljeno da uzrokuje azbestozu. Naime, azbest postaje opasan kada su u pitanju oštećenja, jer tada dolazi do oslobađanja azbestnih vlakana u zraku. Upravo se to sad događa! Prilikom jačeg vjetra, sve se širi u okoliš, a mi to udišemo. Kod zadnjeg nevremena, rizik se uvelike povećavao zbog loma i razbijanja azbestnocementnih dijelova, što znači da velik broj azbestnih vlakana odlazi u atmosferu. S druge strane, poznato je da nakon 30 godina takav materijal gubi svoja svojstva i postaje opasan po zdravlje, jer cement više ne veže azbestna vlakna, pa se čestice u velikom broju nekontrolirano raspršuju u zrak."
Naš sugovornik kaže da se osjeća ogorčeno i nemoćno i ističe: "Ja, kao neposredni susjed već dugi niz godina upozoravam nadležne na opasnost po zdravlje, i nema kome nisam pisao. Obratio sam se i Gradu Umagu tražeći da pokuša prisiliti vlasnika da krene u sanaciju jer i Gradu bi trebalo biti u interesu da ovakav opasan objekt nama na svom području. Grad Umag je reagirao tako što je njihova pročelnica svojevremeno obavijestila nadležnu inspekciju kako bi se situacija riješila, no inspekcija nije izašla na teren, objašnjava Draščić.
Leteći komadi krova
Status cijelog objekta pojasnio je Dražen Ezgeta koji je vodio stečajni postupak za tvrtku Histria Group.
- U vlastovnici zemljišne knjige u navedenom ulošku upisno je društveno vlasništvo, "nosilac prava korištenja RO PIK Umag". PIK Umag je prestao postojati brisanjem iz sudskog registra uslijed podjele na šest PIK-ova, od kojih niti jedan nije pravni prednik društva Histria Group d.d, nad kojim se proveo stečajni postupak. Iz tog razloga se Histria Group d.d. nije mogao uknjižiti kao vlasnik nekretnine, iako je rješenjem HFP-a nekretnina bila procijenjena u njihov kapital. Nadalje, pošto niti jedan od pravnih slijednika PIK-a Umag nije prošao postupak pretvorbe, kao vlasnik nekretnine trebala bi se uskoro uknjižiti Republika Hrvatska. Nekretnina je osigurana, te će se oštećeni krov popraviti odmah nakon što procjenitelj utvrdi visinu štete. Oštećen je samo malo dio krova zgrade, te se stoga neće zamijeniti čitav krov, već će se samo krov dovesti u stanje u kojem je bio prije oštećenja, sve sukladno važećim propisima, istaknuo je Ezgeta.
Zamršena vlasnička pitanja vežu se za objekt
Kako stvari stoje iz njegovog bi se odgovora moglo shvatiti da će se na zgradi i dalje nalaziti opasan azbestni krov
Kontaktirali smo i umaškog gradonačelnika Vilia Basanessea koji je potvrdio da nekretnina nije u njihovom vlasništvu. Odmah je alarmirao vatrogasce kako bi utvrdili ima li opasnosti od urušavanja. Bassanese je rekao da će Grad Umag poduzeti sve što je u njihovoj moći da se ovaj objekt hitno sanira, a cijeli će slučaj prijaviti Inspekciji zaštite okoliša.