OCJENJIVANJE MASLINOVIH ULJA

Oleum olivarum u Krasici: Najkvalitetnije maslinovo ulje OPG-a Lupić iz Bala

| Autor: Zvonimir Guzić
(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)


Manifestacija Oleum olivarum, posvećena maslinarima i ljubiteljima vrhunskog maslinovog ulja, doživjela je svoje 28. izdanje u Krasici pored Buja, mjestu koje s pravom nosi naziv »zavičaj masline« zahvaljujući dugogodišnjoj tradiciji maslinarstva.

Stigla 63 uzorka

Na susretu maslinara iz Istre, Dalmacije i susjednih regija Slovenije koji su ove godine poslali 63 uzorka maslinovog ulja na analizu, najkvalitetnijim je proglašeno ulje sorte rosinjola OPG-a Lupić iz Bala koje je dobilo 95,5 bodova. Nakon pobjedničke nagrade Elena Lupić preuzela je medalju i za drugo mjesto dobivši 94,4 boda za svoje drugo ulje od sorte buža.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Nakon prošlogodišnje manifestacije u Krasici i dva mjesta među pet najboljih (2. i 4. mjesto), obitelj Lupić je ove godine napravila korak više i s dva vodeća mjesta pokorila konkurenciju na ovogodišnjem Oleum olivarumu. Slijedila su dva ulja maslinara iz susjedne Slovenije, Janko Bočaj iz Marezige bio je trećeplasirani sa 94,05 bodova, dok je ulje Borisa Požara iz Postojne bio je za nijansu slabije sa 94 osvojena boda. Krug od top pet maslinara na ovogodišnjem Oleum olivarumu zatvorio je OPG Luka Soldatić iz obližnjih Šverki sa 93,9 bodova.

Za razliku od prošlih godina kad se analiza prijavljenih ulja obavljala u Zavodu za javno zdravstvo u Šibensko-kninskoj županiji, ovogodišnju ocjenu kvalitete uzoraka obavila je Udruga senzorskih analitičara maslinovog ulja OLEA Zadar koju vodi dipl. ing. preh. teh. Anastazija Milardović koja je prisustvovala proglašenju najboljih maslinara u Krasici koja je nešto više rekla o samom procesu ocjenjivanja.

- Od svih pristiglih uzoraka, trećina su bila monosortna, dok su dvije trećine činila višesortna ulja. Svi uzorci su najprije prošli kemijsku analizu, kojom je potvrđeno da se u preko 90 posto slučajeva radi o ekstra djevičanskim uljima tako da nijedan uzorak nije bio isključen iz daljnjeg ocjenjivanja. Važno je napomenuti da se od ove godine kemijska analiza više ne boduje u samom natjecateljskom dijelu, već služi isključivo kao ulazni kriterij, što je praksa koja se sve češće primjenjuje i kod nas i u inozemstvu. Ocjenjivanje je provela komisija sastavljena od 26 iskusnih članova panela, koji su kroz 12 ocjenjivačkih sjednica temeljito analizirali sve pristigle uzorke, izjavila je Milardović i dodala kako je prošlogodišnja berba rezultirala iznimno kvalitetnim uljima.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Ukupno 34 zlata

Manifestacija se održavala u prostoru Zajednice Talijana Krasica, gdje su u ime domaćina i organizatora predsjednica Mjesnog odbora Krasica Regina Gardoš, gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin i direktor Turističke zajednice Buja Valter Bassanese, osim pet prvoplasiranih priznanja, maslinarima podijelili još 34 zlatne, 15 srebrnih i 8 brončanih medalja kao priznanje kvalitete koja je evidentirana pri ocjenjivanju.

Oleum olivarum već godinama zauzima posebno mjesto na kulturno-gastronomskoj karti Istre, ali i šire regije. Ovaj događaj, posvećen maslinarima i ljubiteljima vrhunskog maslinovog ulja, slavi tradiciju, trud i izvrsnost u proizvodnji »tekućeg zlata«.

- Uz nagrađivanje najboljih ulja, manifestacija okuplja lokalne proizvođače, ugostitelje, stručnjake i posjetitelje iz različitih krajeva, stvarajući prostor razmjeni znanja i iskustava, rekao je direktor TZ Buje Valter Bassanese zahvalivši se svim vrijednim maslinarima što su se prijavili na ovogodišnji Oleum olivarum.

U natjecateljskoj konkurenciji našlo se i maslinovo ulje Grada Buja koje je dobilo brončanu medalju izvrsnosti, a nagradu je primio gradonačelnik Fabrizio Vižintin.

- Prošle godine smo odlučili uz pomoć gradskog javnog poduzeća pobrati sve masline s naših javnih površina i proizvesti ulje koje u turističke svrhe, u bocama od pola litre, dijelimo našim gostima kao prepoznatljiv autohtoni domaći proizvod, rekao je gradonačelnik Buja obećavši da će se dogodine potruditi osvojiti sjajniju medalju.

Učenici na festivalu

Ovaj festival maslinarstva svojim su glazbenim nastupima uveličale domaća ženska klapa Oleum iz Krasice i Ženska vokalna skupina Romansa iz Buja.

Svečanost je nastavljena prigodnim domjenkom na kojem se moglo kušati pet pobjedničkih maslinovih ulja uz ostale istarske gastronomske delicije. Oleum olivarum nije samo manifestacija ocjenjivanja maslinovih ulja, već i svečanost mediteranske kulture, tradicionalnog načina života i povezanosti čovjeka s prirodom.

U sklopu manifestacije ispred prostora Zajednice Talijana Krasica bio je postavljen štand Gospodarske škole Buje na kojem su učenici kroz program zavičajne nastave, naziva »Zlatne kapi Bujštine«, izložili proizvode napravljene na bazi maslinovog ulja.

- Projekt smo započeli berbom maslina u Momjanu, gdje smo dobili visokokvalitetno maslinovo ulje od kojeg su učenici potom izradili prirodne sapune, kreme, labela i još niz proizvoda koji se mogu pronaći na našem štandu, rekla je profesorica Majda Cvitko iz Gospodarske škole Buje. 

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Likovni natječaj

Kao uvertira, u sklopu manifestacije Oleum Olivarum, u prostoru Zajednice Talijana Krasica, održan je i 21. međunarodni likovni natječaj i izložba slikarskih radova posvećena maslinovom ulju. Tročlana komisija u sastavu Lorella Limoncin Toth, pročelnica Konzervatorskog odjela Istarske županije, Nadia Pastorcich, novinarka i spisateljica iz Trsta, i umjetnica Nina Martić, između 54 pristigla rada odabrala je tri najbolja. Prvu nagradu od tisuću eura i deset litara maslinovog ulja dobila je Nataša Bezić, likovna umjetnica iz Buja, drugo mjesto i pet litara maslinovog ulja pripalo je Silvani Konjevoda, dok je treća na natječaju s nagradom od tri litre maslinovog ulja bila Barbara Cetina.

Na izložbi je sudjelovalo ukupno 37 umjetnika s 54 rada gdje su prevladavale slike u raznim tehnikama, a unikatna je bila jedna keramička skulptura u obliku masline.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter