(Snimila Jelena Milović)
Kad govorimo o sreći koja je univerzalna, recept za nju uvijek u sebi sadrži glavne sastojke: zdravlje, prstohvat posvećenosti i nebrojena zrnca uključenosti koja daju konkretne rezultate. U Dječjem vrtiću Vrtuljak Marčana toga su itekako svjesni, jer vrtić ima važnu ulogu u promicanju zdravlja djece. Stoga je nedavno ovaj vrtić predstavio brošure koje su nastale u sklopu projekta NZZJIŽ pod nazivom "Vrtić zdravlja".
Naime, ovaj projekt je omogućio postizanje cilja: osvješćivanje djece i roditelja o važnosti pravilne prehrane, tjelesne aktivnosti i suradničkog okruženja vrtića i zajednice. U predstavljanju su sudjelovala djeca, odgajatelji i marčanske penšionate koje su zajedno sa djecom pripremali pljukance, zdrave kolačiće, namaze i ostale delicije.
(Snimila Jelena Milović)
- Brošure su nastale kroz tematska područja koja su bila različita i sveobuhvatna: realizirali smo različite sklopove aktivnosti, sadržajne boravke u prirodi, edukaciju djece u praktičnim radionicama - kako sami i uz pomoć roditelja napraviti zdrave zalogaje, te educirali roditelje o promicanju zdravih navika kod djece koje će zadržati cijeli život.
Napravljene su ankete i informacije te će se moći napraviti cjelokupna slika navika o prehrani, boravku na zraku, ovisnosti o hrani i slično. Brošure su pod nazivom Ricete by "Vrtuljak Marčana" i Recept za sreću "Vrtuljak Marčana". U prvoj su prikazani recepti koje su djeca uz pomoć roditelja napravila kod kuće te smo sve recepte saželi s fotografijama.
(Snimila Jelena Milović)
U drugoj brošuri pod nazivom Recept za sreću prikazane su izjave djece, fotografije za recept za sreću od boravka na vanjskom prostoru, pokret uz glazbu, kao i tjelesno vježbanje. Obzirom da smo mi vrtić koji već mnogo godina ima za cilj da u svim našim projektima i aktivnostima povezujemo našu zajednicu te da sudjeluju sve udruge i obrti tako smo i za ovaj projekt uključili Udrugu umirovljenika Općine Marčana, pojasnila je projekt ravnateljica Klara Lukašić.
A kako izgleda kad se djeca uhvate "ozbiljnog" posla, uvjerili smo se i sami danas kada smo prisustvovali izradi zdravih obroka. Njihove spretne ručice, uz pomoć odgojiteljica, pokazale su sve što znaju, a u svim njihovim aktivnostima, pa i u ovoj, sudjelovala je udruga umirovljenika Općine Marčana, njihove penšionate, koje su povezale tradiciju i običaje ovog kraja na način da su sa djecom spremale fuže, pljukance, zdrave kuglice od zdravih namirnica.
(Snimila Jelena Milović)
- Ja sam imala odgojnu skupinu "Vjeverice", a to je grupa s predškolarcima. U principu smo tijekom cijele pedagoške godine provodili sve te aktivnosti koje su po nama jako važne za zdravlje. Primjerice, tu je dobra higijena; prali smo zube, obavezno smo prali ruke, jeli smo zdravu hranu, izrađivali zdrave obroke, pljukance s pirovim brašnom i s brokulom, slatke deserte bez šećera.
Svakodnevno smo vježbali, vani smo imali poligone, unutra smo se rastezali, ali smo boravili i u prirodi svakodnevno te smo se brinuli za životinje. Naime, u Marčani smo našli koze i kokoške koje smo hranili i mazili, te ih posjećivali kad god smo mogli. Uz sve to smo puno pjevali i svirali. Primijetili smo da nas sve to čini jako sretnima, tako da smo napravili brošuru "Recept za sreću" gdje smo naveli sve naše aktivnosti koje smo provodili i koje su nas svakodnevno uveseljavale.
(Snimila Jelena Milović)
Poruka je da moramo brinuti o sebi; da bi bili zdravi i jaki, kao što se i hranimo iz istog razloga. To onda nije naporno, već može biti prirodno i pravi užitak. Grupica je bila od 15-ero djece. Oni su vrlo brzo pokazali veliki interes. Čak i onda kad ja baš ne bih bila raspoložena, oni bi me podsjećali da moramo vježbati. Sami su radili poligone, pa čak i predlagali što da radimo od tih zdravih slastica.
Upravo jedno od ovih jela koje danas izrađujemo je naš desert kojeg smo sami osmislili: ribane jabuke, keksići, med i šlag na biljnoj bazi, jer imamo alergičare. To je onda nešto što svi možemo jesti. Djeci ne treba puno, ona lako prihvaćaju sve aktivnosti s velikim veseljem, i koliko god je bio težak početak zbog novih grupa i prilagodbe, ovaj projekt, prema mom mišljenju, u potpunosti im je olakšao tu prilagodbu i kod njih se vidi koliko su se oslobodili te dobili na samopouzdanju, opisala nam je odgojiteljica Adrijana Radolović Rajko.
(Snimila Jelena Milović)
Za nastavak aktivnosti slijedi im 12. travnja šetnja sa djecom, roditeljima i svim ljudima dobre volje po stazi Stjepana Hausera u Raklju, te ručak uz dobru maneštru koju priprema vrtićka kuharica.
Teorijsko polazište projekta je u suvremenom pristupu ranom odgoju i obrazovanju kroz konstruktivizam koji je u ovom projektu omogućio da djeca grade svoja znanja kroz iskustveno učenje u suradnji sa stručnjacima NZZJIŽ i sukonstrukciji s roditeljima i odgojiteljima. Dokumentiranje procesa je u projektu bilo izuzetno važno kao i rad odgojitelja na samorefleksiji i samoevaluaciji.
(Snimila Jelena Milović)
Brošura koja je nastale tijekom realizacije projekta Vrtić zdravlja financirala je Općina Marčana koja uvijek prati njihove aktivnosti i daje im podršku.
- Vođeni novim projektom "Vrtić zdravlja" u našoj zajednici u suradnji s vrtićem "Vrtuljak Marčana" i dalje ćemo težiti na povezivanju zajednice s područja naše općine kako bi što kvalitetnije obogatili ponudu i raznolikost prehrane te drugih aktivnosti u vrtiću. Prije nekoliko godina vrtić je uspješno realizirao projekt "Friška riba, svima triba", a i ove se aktivnosti i dalje naslanjaju na poticanje zdravih životnih stilova, prehrane i sporta te svemu onome što možemo ponuditi u našoj zajednici.
Zato ćemo i dalje kao općina poticati i podržavati ovakve projekte koje doprinose kvaliteti života djece, roditelja i cjelokupne zajednice, rekao je načelnik Općine Marčana, Predrag Pliško.