(Foto Grad Labin)
Labinski gradonačelnik Valter Glavičić bliži se kraju svog drugog mandata, pa je sad pravo vrijeme za pogled unatrag i rezime učinjenog. Pitali smo ga što bi istaknuo kao najveće izazove, uspjehe, i koja bi bila njegova generalna ocjena svega što je ostvario u proteklom mandatu.
- U protekle četiri godine bilo je izazova koje smo riješili, ali definitivno puno ostvarenih projekata na koje možemo biti ponosni kada pogledamo unatrag. Generacijski projekt koji se čekao desetljećima svakako je izgradnja Doma za starije Labin, otvaranje ustanove, traženje kadra i naposlijetku prijem 50 korisnika.
Najveći je to projekt grada realiziran u samostalnoj Hrvatskoj i upravo onaj "predmet želja" koji su građani definirali kao najbitnije u jednoj provedenoj anketi 2017. godine. Labin koji su izgradili naši rudari preko 40 godina čekao je dovršetak Spomen prostora rudaru i rudaru-borcu, a to smo uspjeli realizirati prošle godine, čime smo u samom centru grada od objekta kojega smo se svi stidili, danas dobili prekrasan javni prostor realiziran po projektu pokojnog Quintina Bassanija i arhitekta Berislava Iskre.
Prošli tjedan pustili smo u funkciju i Sportski Centar Vinež, pomoćno nogometno igralište s izgrađenim objektom za svlačionice, rasvjetom, tribinama, pristupnom prometnicom s parkingom za automobile i autobuse. Pri kraju je i gradnja novoga dječjega vrtića na Vinežu za četiri odgojne skupine, čime će biti osigurana potreba za vrtićem i jaslicama za svu labinsku djecu, govori Glavičić.
Novi Dom za starije sagrađen je u naselju Kature (Snimio Branko Biočić)
Znači, aglomeracija konačno kreće. Znamo da su je do sada blokirali osobni odnosi prethodnih vlasti, možete li nam reći kako ste pokrenuli projekt s mrtve točke i kako će se priča razvijati?
- Pa praktički smo morali krenuti iz čiste nule. Početak svega bio je odlazak vijećnika grada Labina i Općine Raša zajedničkim autobusom u Novu Goricu gdje su se svi mogli uvjeriti da ideja o izgradnji pročišćivača na lokaciji bivše termoelektrane Vlaška itekako ima smisla. Tu su dugo godina skupljani animoziteti između Labina i Raše konačno stavljeni u prošlost.
Drugi, po meni ključan moment bio je u ljeto 2020. kada je na čelo labinskoga "Vodovoda" stupio Alen Golja, koji je kvalitetnim i upornim pristupom postavio projekt na zdrave noge. Čestim odlascima i konzultacijama s Hrvatskim vodama, pomalo, ali sigurno stekli smo povjerenje čelnih ljudi u državi koji se bave vodnim gospodarstvom.
Danas sa sjajem u očima mogu reći da su svi glavni projekti gotovi, riješeni imovinsko-pravni odnosi za prvu etapu, ishodovane građevinske dozvole i najbitnije od svega, danas pokrećemo postupak javne nabave za izgradnju pročišćivača i kanalizacijske mreže. Nakon toga, u idućim mjesecima traje proces odabira najpovoljnijeg ponuditelja te potpisivanje Ugovora. S nestrpljenjem očekujem i prve bagere na gradilištima diljem Labina i Raše.
Spomenik Rudaru borcu završen je nakon četiri desetljeća (Snimio Branko Biočić)
Dakle, velike infrastrukturne promjene su pred Labinom, a najavljen je i Istarski iks. Što ste vi u vašem mandatu rješavali od infrastrukturnih problema?
- Prije svega ću napomenuti izradu, izmjenu i dopunu Prostornoga plana Grada Labina. Temeljni je to strateški dokument, čije su zadnje izmjene bile još davne 2011. godine. Provedene su dvije javne rasprave, interes građana bio je ogroman, nedavno smo donijeli i konačan prijedlog Plana. Čekamo još samo suglasnost Ministarstva i nakon toga odmah iza izbora donosimo odluku na Gradskom vijeću.
Od prometnica svakako moram spomenuti rekonstrukciju državne ceste kroz naselje Starci od trgovačkog centra "Spar" pa do kružnog toka prema Puli, rekonstrukciju županijske ceste kroz Kapelicu u dužini 3.300 metara, rekonstrukciju raskrižja u Gornjem Rapcu koju ovih dana provodimo kraju kao i rekonstrukciju prometnice prema Ripendi.
Osim komunalne infrastrukture, ulagali ste i u sportsku infrastrukturu. Je li Labin danas grad sporta?
- Da budemo objektivni, dugo smo se godina busali u prsa nekadašnjim velikim uspjesima labinskih sportaša i sportašica, te uspjesima naših klubova. S vremenom su rezultati počeli padati, a stanje sportske infrastrukture bilo je među najlošijima u Istri. Zadnjih godina svojski smo se potrudili i nakon rekonstrukcije sportske dvorane, natkrivanja boćarskog igrališta, pred desetak dana priveli smo kraju izgradnju pomoćnog nogometnog igrališta na Vinežu koji sam ranije već spomenuo.
Ali puno bitnije od toga je stalno ulaganje u sportsku zajednicu, financiranjem prijevoza, liječničkih pregleda sportaša te edukacije trenera. Zbog svega navedenog konačno možemo reći da smo ne samo riječima, nego i djelima doista grad sporta.
Novi Sportski centar Vinež (Snimio Branko Biočić)
Spomenuli ste izgradnju infrastrukture za mlade sportaše, no demografija je rak rana diljem Hrvatske, a i diljem Europe. Što Labin po tom pitanju radi?
- Iskreno? Gubimo tu borbu svakim danom sve više. Za razliku od drugih, ovim putem to javno priznajem. Svi skupa se zavaravamo da ovim nekontroliranim tehničkim priljevom broj stanovnika u Istri ne pada. Ali pada i padati će i dalje. Do kada? Do trenutka kada svi skupa i dalje otvaramo ona radna mjesta u zanimanjima koja naša djeca ne žele raditi. Stoga moramo najprije sami sebi to priznati.
To bi trebao biti prvi i ključan korak. Isti problem ima cijela Europa, zato mi u Labinu brzo krećemo u izgradnju poduzetničkog centra upravo za mlade kreativce i to za zanimanja u audio i video industriji za kojim teži puno mladih Labinjana i Labinjanki. Želimo da naši mladi ostaju doma, da s guštom odgajaju svoju djecu u Labinu, ali i da kod nas dolaze mladi iz čitave Hrvatske, nudeći nešto što još nema nitko u Hrvatskoj.
(Snimio Branko Biočić)
Koji su konkretni planovi i projekti za potencijalni treći mandat?
- Inženjer sam po struci, i iz dugog iskustva dobro znam kako se stvaraju projekti. Ne preko noći. Tako da sve što ću sada spomenuti su projekti u visokoj fazi pripreme i s financijskom konstrukcijom koju može izdržati labinski proračun. Neću poput nekih pisati "popis želja", već popis projekata koji će doista i biti realiziran u iduće četiri godine. Tko ne vjeruje, neka slobodno pogleda program iz 2021. godine, i shvatit će da je preko 80 posto programa doista i realizirano.
Dakle, redom: projekti Aglomeracija Labin - Raša - Rabac, rekonstrukcija zgrade gradskog kina, rekonstrukcija zgrade RIŠ-a i MUP-a, revitalizacija park šume Pineta, izgradnja parka Kature, rekonstrukcija zgrade osnovne škole Ripenda i pretvaranje u centar apiterapije, apiturizma i pčelarstva, rekonstrukcija zgrade velikog kupatila i pretvaranje u HUB kreativne industrije, dovršetak rekonstrukcije prometnice prema Gornjem Rapcu, izgradnja zaobilaznice Stari Grad i Izgradnja lukobrana Rabac i rekonstrukcija rive
Iako je privatno i emotivno najteža godina iza vas, kako uspijevate držati tempo i kako se vaša obitelj nosi s činjenicom da ste prvi čovjek Grada?
- Da, prošla me godina u kratkom roku rastavila od oba roditelja. Njihovim gubitkom prestao sam biti nečije dijete, a s druge strane dodatno me uvjerilo u to kako je obitelj najveća vrijednost u životu. Čovjek toga postane svjestan tek kada nekoga bliskog izgubi. Osoba koja je izgubila jednog ili oba roditelja zna da taj gubitak ostavlja prazninu koju je teško opisati.
Vrijeme donosi prihvaćanje, ali uvijek ostaje ta bol i tuga u srcu. U najtežim životnim trenucima, najveću snagu pronalazim u mojoj supruzi i troje prekrasne djece. Oni su oduvijek, u svemu što radim, moja podrška i izvor motivacije na čemu sam im beskrajno zahvalan, zaključio je labinski gradonačelnik Valter Glavičić.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Gradom Labinom