POVEĆANE NAKNADE

Odluka labinskog Gradskog vijeća podijelila vijećnike: Novac ili rad za dobrobit društva?

| Autor: Branko Biočić
(Snimio Branko Biočić)

(Snimio Branko Biočić)


Nova odluka labinskog Gradskog vijeća na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici kojom su povećane naknade za rad gradskih vijećnika podijelila je i njih same, čak i unutar iste stranke.

Naime, naknada za članove Gradskog vijeća, umjesto dosadašnjih 400 kuna, sada iznosi 110 eura neto, a pravo na naknadu ostvaruju vijećnici koji prisustvuju na najmanje 80 posto točki dnevnog reda.

Suprotstavljena mišljenja

Povećana naknada predsjednici Gradskog vijeća sada iznosi 165 eura po sjednici, a potpredsjednicima Gradskog vijeća povećana je na 130 eura mjesečno, s dosadašnjih 106,18 eura mjesečno. Naknada za rad stalnih članova radnih tijela Gradskog vijeća iznosila je 22,56 eura, a sada je novom odlukom povećana na 30 eura. To je izazvalo oprečna mišljenja vijećnika, a prvi se javio Mladen Bastijanić iz Demokrata.

- Dajemo naknadu nekima koji praktički ne zaslužuju ni da budu vijećnici. Ja naknade ne bih povećavao, dapače, ja bih ih smanjivao. Mislim da bi nam svima trebala biti čast što smo u Vijeću i što možemo raditi za dobro građana Labina, Labinštine i Hrvatske, rekao je Bastijanić.

Njegova stranačka kolegica Tanja Pejić imala je suprotno mišljenje.

- Gospodo draga, vi koji kažete ‘ne treba njima ni euro, ni pedeset, ni sto eura. Treba, zašto ne, ako je to zakonsko pravo? Jedna od mojih inicijativa bila je, i to je prihvaćeno, da vijećnik mora biti prisutan na barem osamdeset posto točaka dnevnog reda sjednice da bi dobio naknadu. Neka je na savjesti svakoga kako će obavljati vijećničku dužnost. Vi koji mislite da vijećnicima naknade ne trebaju, uskoro će izbori, pa izvolite, izborite se, poručila je Pejić.

Birači (pr)ocjenjuju

Vesna Šćira Knapić iz IDS-a nije se složila s Bastijanićem ali je sa Pejić.

- Ja ću glasati za odluku samo zato što mi je mandat istekao i neću sad politizirati da smo se mogli odreći, da nismo zaslužili i slično. Neka novi saziv koji će dobiti glasove građana odluči što će napraviti, a mi, ako smo već tako mislili, mogli smo inicirati već prije godinu dana da se smanji naknada. Mislim da je dobro napravljeno to što je određen minimum točaka na kojima vijećnik mora biti da bi naknadu dobio jer smo u proteklim vremenima bili svjedoci da je netko bio na jednoj ili dvije točke i pokupio naknadu.

Bila su i vremena kada skoro nije ni trebalo doći na sjednicu. Postoje razni alati i na sljedećem je sazivu da definira kako da se, rekla bih, postrože uvjeti da se ta naknada zasluži. Čemu sad politizacija, biti suzdržan ili protiv kad, evo, još dva-tri puta ćemo biti ovdje, rekla je Šćira Knapić, a podržao ju je i njezin stranački kolega Rasim Halilović.

- Ako netko nije zaslužio naknadu, birači su to opazili i taj sljedeći put neće biti izabran. Bilo bi fer i korektno da se kaže "Ja, Rasim Halilović, neću primati naknadu, a za druge me nije briga".’ Osobno, kao poduzetnik, dolaskom na sjednicu pet puta više gubim nego što naknadom dobijem. I slažem se s onim što je Vesna rekla, da je u redu što mi to na kraju godine donosimo pa neka sljedeći saziv procjeni što će dalje, rekao je Halilović.

Lari Zahtila iz IDS-a koji je ranije svoje tri mjesečne vijećničke naknade darovao Udruzi Krilo Labina koja skrbi o djeci s teškoćama o razvoju bio je kod glasanja suzdržan, dok je Bastijanić ostao kod svog stava pa je bio protiv.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter