Protokol

Teret sigurnosti škola pao je na ravnatelje, djelatnike i osnivače

| Autor: Tea Tidić, Ingrid Šestan Kučić
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Zaključana vrata tijekom nastave, nemogućnost izlaska izvan škole za vrijeme malog odmora te obveza ravnatelja da odredi dežurstvo radnika na ulazu u školsku ustanovu tijekom radnog vremena škole - neke su od mjera koje propisuje novi Protokol ulazaka i izlazaka iz škole.

Protokol je odgovor Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih na napad u Osnovnoj školi Prečko, a ove će mjere u školama vrijediti već od utorka, odnosno od početka drugog polugodišta.

Međutim, pita li se škole i osnivače, nove mjere zapravo su stare, a protokol školama ne donosi ništa novo, jer sve su to pravila po kojima su škole funkcionirale i dosad.

Mjere u istarskim školama

Kako će to izgledati u školama kojima je osnivač Istarska županija, saznajemo iz županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu.

- Na sastanku Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama, održanom 23. prosinca 2024. godine, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske predstavilo je kratkoročne mjere koje će se u svim školama primjenjivati od 7. siječnja 2025., nakon što se učenici vrate u školske klupe.

(Grad Pula)(Grad Pula)

Prva mjera koje se sve škole moraju pridržavati jest zaključavanje vrata. Vrata škola treba zaključavati s iznimkama prije i nakon nastave (30 minuta prije početka, 15 minuta nakon završetka), pri čemu nadzor ulaza treba povjeriti zaduženim odraslim osobama uzimajući u obzir različitost kolektiva, početaka nastave i prakse škola. Ulazak ostalih građana (roditelja, vanjskih radnika i suradnika) bit će moguć samo uz najavu i u točno određeno vrijeme.

Što se tiče tehničkog opremanja koje je moguće osigurati u kratkom vremenu, na škole će se postaviti električne brave i jednostrane brave na ulazima. U dogovoru s policijom, osigurat će se uvođenje redovnih ophodnji oko odgojno-obrazovnih ustanova. Gdje je nužno, osigurat će se kratkoročni angažman sigurnosnih usluga vanjskih tvrtki. Nadalje, pristupit će se izradi uputa/protokola o postupanju u situacijama ugroze sigurnosti u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Srednjoročnim mjerama, koje su raspravljane na Povjerenstvu, su procjene trenutnog stanja sigurnosti i potreba za tehničkim i/ili kadrovskim pojačanjima svake pojedine škole te izrada planova sigurnosnih mjera koji će biti prilagođeni specifičnostima pojedinih škola (veličina škole, broj učenika, rad u smjenama, broj 2/2 ulaza).

Tu su i mjere koje se odnose na tehničko opremanje poput postupnog uvođenja portafona i/ili video nadzora prema mogućnostima škole i školskog dvorišta te osiguravanja razglasa i obveznih planova evakuacije. U srednjoročnim mjerama su nova zapošljavanja i edukacija, što se odnosi na sistematizaciju novog radnog mjesta za djelatnike u školama koje će brinuti o svim aspektima sigurnosti u školama, uz edukaciju o sigurnosnim i preventivnim mjerama te prekvalifikacija za tehničko osoblje kako bi se omogućila prilagodba novim odgovornostima, saznajemo iz županijskog Odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu.

Sigurnosni standardi

Također, predviđene su i dugoročne mjere sigurnosti uključujući definiranje sigurnosnih standarda za sve odgojno-obrazovne ustanove te plan obaveznih godišnjih revizija, zatim aktivnosti na prevenciji i održivosti - provođenje edukacija za djelatnike škola o sigurnosti, prepoznavanju i sprječavanju nasilja te o podršci mentalnom zdravlju učenika, provedba preventivnih programa u suradnji s institucijama poput policije, pravosuđa i zdravstvenih ustanova te dugoročna ulaganja u mentalno zdravlje učenika i smanjenje nasilja u školama kroz kontinuiranu edukaciju i istraživanje.

Predviđeno je i uključivanje akademske zajednice u istraživanja i analizu stanja te predlaganje rješenja temeljenih na međunarodnim primjerima i dobrim praksama.

(Snimio Davor Kovačević)(Snimio Davor Kovačević)

- Istarska županija je osnivač ukupno 47 školskih ustanova: 25 osnovnih škola s pripadajuće 22 područne škole, 21 srednje škole i Učeničkog doma Pula. Upravni odjel za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije, održao je radni sastanak s ravnateljima školskih ustanova 30. prosinca 2024. godine, na kojem su škole upoznate s predloženim mjerama. Dogovoreno je da ravnatelji pristupe aktivnostima vezano za kratkoročne mjere.

Jedino je Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova Pula, prema njihovom zahtjevu, osiguran portir, s obzirom na specifičnost odgojno-obrazovnog procesa. Dana 2. siječnja Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH donijelo je Odluku o donošenju Protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama te Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama, koje je dostavilo 3. siječnja školama i osnivačima.

Ravnatelji kao odgovorne osobe koje upravljaju ustanovama, zajedno s osnivačima, nalaze se pred velikim izazovom, s obzirom da nastava u drugom polugodištu započinje 7. siječnja. S obzirom na kontinuiranu komunikaciju sa školama, vjerujemo da će ravnatelji napraviti sve što je u njihovoj moći, kao i uvijek do sada, jer je sigurnost učenika i svih djelatnika apsolutni prioritet. Podsjećamo i da su se naše škole, uspješno organizirale i prilagodile novonastalim okolnostima u vrijeme pandemije COVID-19, ističu iz županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu.

Simulacije evakuacija

Od prvog dana drugog polugodišta, u osnovnim školama u nadležnosti Grada Pule bit će angažirani zaštitari s ciljem osiguranja bolje kontrole ulaska i izlaska iz školskih objekata, a Grad Pula ih namjerava angažirati do zadnjeg dana školske godine. Ova odluka rezultat je zajedničkog operativnog sastanka na inicijativu pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića, a u organizaciji resorne pročelnice Ivane Sokolov s ravnateljima svih 11 pulskih osnovnih škola, načelnikom Policijske postaje Pula te voditeljem zaštitarske službe.

- Škole moraju biti sigurna mjesta za učenike i djelatnike, ali ovo je samo materijalna mjera. Očekujem od ministarstva da svim školama, koje nemaju, odobri stručni kadar (socijalne psihologe, pedagoge, logopede itd.) kako bi se sustav sustavno posvetio djeci, a ne od potrebe do potrebe. To vrijedi i za vrtiće.

Dubinski moramo mijenjati društvo. Također, molim roditelje da vjeruju učiteljima, da imaju povjerenja i da struka pokaže da smo sustav koji funkcionira kako bi djeca prije svega bila sretna u svom okruženju, a ne da ocjene formiraju osobu i društvo, poručio je gradonačelnik Filip Zoričić.

Grad Pula financirat će angažman zaštitara, dok će djelatnici Policijske postaje Pula redovito obilaziti područje škola, stavljajući njihovu sigurnost kao prioritet. Protokol kontrole ulaska i izlaska, usvojen od strane Ministarstva, jasno definira mjere koje će se provoditi u školama kako bi se spriječili neovlašteni ulasci i osigurala pravovremena reakcija u kriznim situacijama.

Osim zaštitara, škole će organizirati simulacije evakuacija i drugih kriznih situacija najmanje dva puta godišnje, u suradnji s lokalnom zajednicom i roditeljima.

- Naša djeca zaslužuju osjećaj sigurnosti i povjerenja dok su u školi. Grad Pula predan je pružanju potpore svim školskim ustanovama u provedbi ovih mjera, dodala je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov.

Pojedini ravnatelji osnovnih škola odlučili su da u ovom trenutku ne bi angažirali zaštitare budući da su već uveli zaključavanje škola ili tehničko osoblje koje dežura na vratima te prati ulaske i izlaske iz školskih objekata te su zadovoljni pojačanim mjerama koje već provode, dok je Grad ponudio svima usluge zaštite.

Do prvog dana drugog polugodišta sve će brave biti zamijenjene sukladno uputi, iako 80 posto pulskih škola već ima takav sustav zaključavanja. Također, svi školski objekti pokriveni su video nadzorom koji se redovno servisira i obnavlja od strane osnivača. Grad Pula kontinuirano ulaže u poboljšanje uvjeta rada i boravka u predškolskim i školskim školama pa je u ovoj godini uloženo gotovo 20 tisuća eura na sustave sigurnosti i zaštite u predškolske i školske objekte, a plan je i sad, tijekom zimskih praznika, izvršiti radove u vrijednosti od gotovo 10 tisuća eura.

"Spuštanje" odgovornosti

Međutim, pita li se škole i osnivače, nove mjere zapravo su stare, a protokol školama ne donosi ništa novo, jer sve su to pravila po kojima su škole funkcionirale i dosad.

Objavljeni dokument izazvao je nezadovoljstvo, kako osnivača, tako i škola, jer ponovo je sve "spušteno" na osnivače koji moraju posegnuti u svoje blagajne žele li školama osigurati bolje tehničke uvjete ili pak zaštitare, što također predviđa Protokol. Iz blagajne resornog ministarstva za nove mjere izdvaja se - nula eura, a nula eura predviđeno je i za dodatne poslove zaposlenika škola koji će raditi na sigurnosti, zbog čega su se jučer pobunila sva tri školska sindikata.

Napominjući da su sudjelovali u radu Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera za jačanje razine sigurnosti u školama, prosvjetni sindikati ističu da su na sastancima inzistirali da, zbog razumljivog straha radnika od ugroze sigurnosti, prelaženja okvira dežurstva te dodatnog opsega posla, za to mora postojati suglasnost radnika.

- Sukladno važećim propisima, poslovi na sigurnosti izlaze iz okvira dežurstva te predstavljaju dodatan opseg posla pa je svakako potrebno dodatno vrednovanje i plaćanje takvog rada. Napominjemo da su i drugi članovi Radne skupine podržali zahtjeve sindikata za dodatnim plaćanjem sve do educiranja i zapošljavanja nove stručne osobe za sigurnost.

Dodatan problem predstavlja i odbijanje suglasnosti za zapošljavanje pomoćno-tehničkog osoblja u školskim ustanovama, a i nedostatak stručnog kadra te je traženo rješavanje i tog pitanja. Ujedno smo zahtijevali unificirani pristup i jedinstvene obrasce za sve školske ustanove kako svaka pojedina škola ne bi postupala različito te da se postupanje, s ciljem poboljšanja sigurnosti u školama, olakša kako poslodavcu, tako i zaposlenicima. Budući da pitanje dodatnog plaćanja nije predmet protokola, školski sindikati, neovisno o radu Radne skupine, inzistiraju na sastanku s resornim ministrom kako bi se ta pitanja što prije riješila, upozoravaju sindikati.

(Snimio Luka Stanzl / Pixsell)(Snimio Luka Stanzl / Pixsell)

Jedini pomak, kažu ravnatelji i osnivači, reguliranje je dolaska roditelja u školu jer roditelji i drugi posjetitelji ulazit će u škole samo u dogovorenom terminu uz prethodnu najavu ili na poziv od strane škole, o čemu se obavještava radnik koji je na ulazu škole. Također, oni koji dolaze na informacije moraju to činiti isključivo prema rasporedu škole. Netko od djelatnika dočekat će stranku koja dolazi u školu te je ispratiti.

Roditelji i vanjski posjetitelji koji dolaze u školu morat će na ulazu pokazati osobnu ili dokument s fotografijom, inače neće moći ući. Razrednici će dočekivati roditelje koji dolaze na roditeljski te ih odvesti do učionice u kojoj je sastanak, a po završetku ih pratiti do izlaza. Ono što također izaziva nezadovoljstvo je to da protokol predviđa da će radnik koji će nadzirati ulaske u školu moći po potrebi obavljati sigurnosne preglede učenika i njihovih predmeta, ali i drugih osoba koje ulaze u školu.

To mogu raditi i nastavnici tijekom nastave, a učenicima će se oduzeti predmeti koji mogu nanositi ozljede, o tome će biti obaviješteni roditelji, a moguće je i policija. Međutim, u školama su stava da za tako nešto nisu educirani te da im to nije u opisu posla. U takvom stavu riječke škole podržava i osnivač, Grad Rijeka, jer kako pojašnjava pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Iva Erceg, neprihvatljivo je da djelatnici škola pregledavaju torbe učenika i posjetitelja.

- Ono što je Ministarstvo propisalo protokolom to je sve ono što škole odavno imaju integrirano u svojim internim aktima. Odgovornost je prebačena na ravnatelje, osnivače i djelatnike, kaže pročelnica.

Problem društva

Grad Rijeka, kao osnivač 25 škola, već je prošlog tjedna s ravnateljima dogovorio sigurnosne mjere prema kojima će roditelji svoje dolaske u školu morati najavljivati putem Teamsa ili Vibera, škole će biti otključane samo 30 minuta prije i 15 minuta nakon nastave, a o uvođenju zaštitara u školu, kaže Erceg, još se nije raspravljalo. Grad Rijeka u suradnji sa školama radi i na dodatnim sigurnosnim unaprjeđenjima, uključujući postavljanje portafona i videonadzora ondje gdje je to potrebno te drugih tehničkih rješenja, poput nabave jednostranih brava, a u idućem razdoblju stručnjaci za sigurnost obići će sve riječke škole kako bi utvrdili specifične potrebe svake ustanove i kako bi Grad Rijeka osigurao najbolje trenutno moguće tehničke uvjete dodatne sigurnosti.

Roditeljima je upućeno i pismo u kojem je objašnjeno kakve se mjere i zbog čega uvode, a tijekom idućeg tjedna sve će škole održati sastanke raznih vijeća kako bi svi bili upoznati s novim pravilima. Međutim, Erceg upozorava da se radi o daleko širem problemu koji ne obuhvaća samo školski sustav, već cijelo društvo.

Slične mjere uvode se i u škole kojima je osnivač Primorsko-goranska županija, a pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin također ističe da protokol Ministarstva školama ne donosi ništa novo, kao i da se sve spušta na teret osnivača bez ijednog državnog eura.

- Bez obzira na protokol Ministarstva sve škole kojima smo osnivači napravit će svoj interni protokol koji je životan. Nije isto raditi protokol u školi sa 100 ili 500 učenika. Mi smo naložili svim ravnateljima da nam dostave stanje što se tiče tehničke opremljenosti škola tako da se vidi gdje treba ugraditi videonadzor ili nove brave. O zaštitarima još nismo raspravljali, a to i košta. Također, pitanje je pronalaska kadra, gdje u Brodu na Kupi ili Čabru naći zaštitara, kaže Stilin.

Činjenicu da se škole i inače pridržavaju svojih protokola te da novi propisi ne donose baš ništa novo potvrđuje i ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole Radenko Bradić.

- Mi to živimo svaki dan i ne treba nam protokol da bismo znali da u školu ne može svatko ući. Škole su nekada imale portire, a onda je to zbog ušteda ukinuto. Sada se na ulaze trebaju postaviti kućni majstori i spremačice koji već imaju svoja zaduženja. Pored toga svaka je škola specifična.

Naši učenici imaju praktikume izvan školske zgrade, kao i dvoranu za tjelesni i moraju tijekom nastave izlaziti, ne možemo ih hermetički zatvoriti. Ono na čemu trebamo raditi je da moramo kao društvo graditi atmosferu da je nasilje u školi nedopustivo, zaključuje Bradić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter