(Snimila Nina Orlović Radić)
Ranije nego prijašnjih godina, na aktualnom satu Gradskog vijeća, našlo se pitanje vezano za budućnost bivšeg srpskog odmarališta u Zagrebačkoj 10, kojeg je postavio vijećnik SDP-a Petar Radetić.
Inače, kod domaćih ljudi, pa tako i kadgod na Gradskom vijeću, ovo se pitanje »potegne« svakog proljeća, odnosno u mjesecima pripreme pred turističku sezonu i u vrijeme kada se najviše vide (ili kada se i najviše sramimo) derutnog izgleda pojedinih gradskih zdanja, odnosno objekata u Rovinju.
Namjerno, podcrtavam objekata u gradu koji su bilo u državnom, bilo u privatnom vlasništvu i na koje, svjedočimo tome već više desetljeća, predstavnici Grada Rovinja nemaju baš nekog, a čini se i nikakvog utjecaja da narede, izdogovaraju (ili kako se to danas lijepo kaže izlobiraju), promjene na terenu za dobrobit čitave zajednice.
Primjer te nemoći lokalne vlasti najbolje se zrcali na bivšim srpskim odmaralištima na području Rovinja. I dok je, primjerice, odmaralište u Bregovitoj ulici i u prostoru kojeg je koristilo Rovinjsko Sunce - Dom za zlostavljane žene i djecu, danas zaključano (tako da se ne vide razmjeri devastacije), i dodatno ukrašeno natpisom na vratima »U vlasništvu Republike Hrvatske«, slučaj Zagrebačke 10 na »izvol’te« je izloženo pogledima i komentarima Rovinjaca.
Komentari domaćih na slučaj Zagrebačke 10, aktualni su iz više razloga. Osim što se objekt nalazi u samom okruženju stambenih zgrada, a koristili su ga i beskućnici kao i obijesni pojedinci, Zagrebačka 10 bila je 2018. godine predmet Sporazuma između MUP-a Republike Hrvatske i Grada Rovinja, odnosno odlično zamišljenog i prvog takve vrste projekta u zemlji - pretvaranja prostora u stanove za djelatnike policije.
Dakle, te sada davne 2018. godine potpisan je sporazum između Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Hrvatske i Grada Rovinja na osnovu kojeg se u Zagrebačkoj 10, u devastiranom i zapuštenom prostoru nekadašnjeg srpskog odmarališta, trebao urediti stambeni prostor za djelatnike policije. Prema ondašnjem projektu, vrijednom 7,5 milijuna kuna, i s rokom izvedbe od godinu i pol dana, trebalo se osigurati dvadesetak stanova za policijske službenike, odnosno i jedan manji dio prizemlja za potrebe Društva osoba s invaliditetom.
Budući da je riječ o zgradi koja je danas u vlasništvu države odlučeno je da pedeset posto troškova projektne dokumentacije i adaptacije snosi RH, petnaest posto Istarska županija te preostali dio od 35 posto Grad Rovinj. Međutim, od hvalevrijednog projekta i potpisanog Sporazuma, do danas nije se dogodilo - ništa! Razlog tome, kako je objasnio gradonačelnik Rovinja dr. Marko Paliaga, koji je ujedno sa strane Grada bio potpisnik Sporazuma, ne leži u inertnosti Grada.
- Grad Rovinj sa svoje je strane učinio i čini sve što je u njegovoj moći. Uz činjenicu da smo donirali oko 300 kvadrata zemljišta i inicirali projekt kojim bi se osigurali stanove za djelatnike policije, prostor redovito obilazimo i održavamo, rekao je gradonačelnik Paliaga.
S druge strane, dalo se naslutiti da nadležno Ministarstvo »stoji na mjestu«.
- Ta zgrada je vlasništvo RH, mi smo poklonili zemljište i ne preostaje nam ništa drugo nego ono što sam i zadnji put rekao, a to je da ćemo ponovo uspostaviti kontakt s nadležnim ministarstvom, odgovorio je gradonačelnik i dodao kako se na mjesečnoj osnovi kontaktira uvijek s istim pitanjem kada će se taj projekt početi realizirati?! Međutim, čini se, kako to dugoiščekivano »halo, krećemo« nikako da se dogodi.