(Snimio Branko Biočić)
Vijećnici Općine Sveta Nedjelja na svojoj su zadnjoj sjednici donijeli proračun za iduću godinu težak 4,6 milijuna eura, od čega 40 posto prihoda i primitaka čine porezi. Usvojena su jedina dva amandmana predlagača, i to načelnice Općine Irene Franković, ali su vijećnici i na samoj sjednici imali nekoliko primjedbi i prijedloga.
Najvažniji projekti iduće godine su izgradnja i asfaltiranje cesta, izgradnja školske sportske dvorane, izgradnja Poduzetničke zone, izgradnja pristupnog puta u Sv. Martinu, izrada projektne dokumentacije za izgradnju kružnog toka Štrmac te izgradnja pješačke staze Vezocomerc - Plodine.
Vijećnik Dario Kiršić ukazao je na problem divljih deponija koje su, po njegovom mišljenju, rak rana u općini, a istovremeno niču nove deponije. Nije riješen niti problem javne kanalizacije. Kiršić je ustvrdio i da se puno priča o protupožarnoj zaštiti, a da naselja u općini nemaju hidrante. Smatra i kako je premalo novca planirano za izgradnju dječjih igrališta i sanaciju postojećih te kako je vrijeme da se ozbiljno krene u izgradnju sportske dvorane jer, ustvrdio je, započete projekte treba i dovršiti.
Robi Čalović je rekao da će određeno povećanje prihoda i primitaka omogućiti lakše planiranje, ali i da je za asfaltiranje nerazvrstanih cesta planirano samo 70 tisuća eura što je premalo, dok javna rasvjeta, za koju je mnogo utrošeno ove godine, nije u planovima za iduću. Također smatra da se minorno proteklih godina povlačio novac iz EU fondova te da se za proslavu Dana općine potrošilo 50 tisuća eura što je previše, smatra on.
Mladen Vlačić iz Demokrata smatra da nema projekata koji su u funkciji razvoja općine kako bi se općina prijavila na tendere i natječaje EU fondova. Ukazao je i na problem pristupa Poduzetničkoj zoni, asfaltiranja nerazvrstanih cesta te premalog broja dječjih igrališta u naseljima za što treba pronaći rješenje.
Vijeće je donijelo Odluku o zabrani građevinskih radova tijekom turističke sezone od 1. lipnja do 31. kolovoza iduće godine.
Najveće zanimanje i raspravu pobudio je projekt izgradnje školske sportske dvorane kojeg je predstavio arhitekt i projektant Robert Dragogna iz labinskog Studia 92, a za koju je općina 10. prosinca dobila građevinsku dozvolu. Za početak izgrdnje školske sportske dvorane u proračunu za 2025. godinu rezervirano je 966 tisuća eura, a ostatak će osigurati Istarska županija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Međutim, pojedini vijećnici, prvenstveno Miljenko Vidić i Robi Čalović, nisu bili zadovoljni dimenzijama dvorane 27 X 15 X 6, jer su propisane dimenzije igrališta za rukomet i mali nogomet 40 X 20.
To znači da će dvorana služiti samo djeci za nastavu i eventualnu rekreaciju, ali ne i za igranje rukometnih i malonogometnih utakmica, košarku ili odbojku. Iz prezentacije su vijećnici prvi put mogli vidjeti kako će dvorana izgledati. Školska sportska dvorana izgradit će se na mjestu sadašnjeg školskog košarkaškog igrališta, a na nagibu na kojemu se sada nalaze tribine malonogometnog igrališta izgradit će se nove ispod kojih će se nalaziti popratne prostorije dvorane, sanitarije, svlačionice i drugo, što će služiti i korisnicima malonogometnog igrališta.
- Još je bivši načelnik Srećko Mohorović planirao izgradnju Sportskog centra. Trebalo je izgraditi Sportsku dvoranu Nedešćina s igralištem 40 x 20 metara i onda tu dvoranu iznajmljivati udrugama i tako ostvariti prihod. Ovo je super projekt, ali gdje je tu javnost, gdje je tu građanstvo, pitao je Mladen Vlačić iz Demokrata, a Čalović dodao da se projekt trebao prezentirati Vijeću prije dobivanja građevinske dozvole ili organizirati savjetovanje s javnošću.
- Sto godina čekamo na tu dvoranu, a sada nećemo moći u njoj ništa odigrati, možda košarku tri na tri, zamjerio je Čalović (Demokrati) načelnici i upitao je li Općina mogla sufinancirati projekt i napraviti dvoranu poput one pomoćne pri Sportskom centru "Franko Mileta" u Labinu.
- Neka načelnica sada izađe u javnost i kaže građanima da je to školska dvorana samo za djecu, ali ne i za udruge i klubove jer se u njoj neće moći igrati utakmice, kao npr. malonogometna liga u Labinu i Pazinu jer nije za širu upotrebu, poručio je Miljenko Vidić. Načelnica Irene Franković je naglasila da je dvorana projektirana po normativima Ministarstva znanosti i obrazovanja s obzirom da OŠ "Vitomir Širola Pajo" ima ukupno 160 učenika, odnosno šesnaest učenika po razredu, a osim toga Općina je ograničena površinom školskog dvorišta.
- Ovo je prvi puta da je školska sportska dvorana realna i ostvariva. Mnogi su prije mene imali ideje o dvorani, ali sami smo radili i došli do građevinske dozvole. Voljela bih pitati roditelje djece što misle o ovakvoj dvorani, rekla je Franković. I Valter Golja (IDS) i Dario Kiršić (Demokrati) branili su projekt. Golja je naglasio da je ovo sasvim pristojan projekt i da gotovo istu dvoranu ima škola u Bujama te da se njome služe mnoge udruge, osim što je koristi škola. Istaknuo je da se ne može cijela Općina zadužiti zbog dvorane.
- Budimo svjesni da su naše želje bile megalomanske. Ne možemo izgraditi pravu dvoranu jer je ne bi mogli održavati. Ovo je dobra stvar za našu djecu, rekao je i Kiršić. Vidić, Vlačić i Čalović istaknuli su na kraju kako nisu protiv ovakve dvorane koja će biti dobitak za djecu, ali smatraju da se drugačijim pristupom moglo postići više.