FIRST LEGO LEAGUE

Buzet prepoznatljivo STEM središte: Dvije osnovnoškolske ekipe Mecha Pingvini i Truffle Monsters ponovno u akciji

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Osobna arhiva)

(Osobna arhiva)


Osnovnu školu "Vazmoslav Gržalja" u ovoj školskoj godini na FIRST LEGO League natjecanju, najbrojnijem svjetskom STEM natjecanju u kojem sudjeluje više od 110 zemalja i 650.000 djece, predstavljat će čak dvije ekipe. Uz ovogodišnje državne prvake "Mecha Pingvine" tu je i novoformirana ekipa mlađeg uzrasta pod nazivom "Truffle Monsters".

Animiranje zajednice

U sastavu ekipe "Mecha Pingvina" učenici su: Linda Kert, Heli Šavko, Fran Črnac, David Greblo, Andrea Dobrović i Jakov Bužan s mentorima Draganom Kranjčićem i Damirom Blaževićem dok su "Truffle Monstersi": Luka Tirello, Paola Mikac, Sofija Flego, Lovro Orlić, Rafael Bobić, Mario Černeka, Leonardo Kert i Leon Krančić s mentorima Sinišom Mikcem i Sandrom Flego. Peti mentor koji prati i jednu i drugu ekipu je Sabina Forca Kert, koja je kao i Siniša Mikac, ujedno i roditelj člana ekipe.

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

No, možda je još bitnije da uz ove dvije natjecateljske ekipe, na STEM izvannastavnoj aktivnosti "Lego škola" sudjeluje nevjerojatnih 64 učenika te je to ujedno i najbrojnija izvannastavna akivnost u buzetskoj školi. Zainteresiranih je još i više, posebno među najmlađim uzrastima prvih i drugih razreda za koje se sad ne provodi izvannastavna aktivnost. Oprema prikupljena akcijom "Mecha Pingvina" više nije dovoljna za svu zainteresiranu djecu te je dobar dio učenika morao biti izostavljen. Stoga su "Mecha Pingvini", pojačani s ekipom "Truffle Monsters" odlučili još jednom pokušati pokrenuti zajednicu i omogućiti svim zainteresiranim učenicima STEM obrazovanje. Ponovo su pokrenuli kampanju prikupljanja sredstava ovoga puta naziva "Učimo i raSTEMo u Buzetu".

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

Cilj akcije je prikupiti dovoljan broj STEM Lego setova i laptopa te za edukaciju dodatnih učitelja kako bi se u matičnoj školi, ali i područnim školama Vrh, Roč i Lanišće mogla provoditi STEM izvannastavna aktivnost za baš svu zainteresiranu djecu. Za to im je potrebno gotovo 19.000 eura i traže pomoć šire zajednice. Poslali su zamolbe svim buzetskim poduzetnicima, ali i poduzetnicima diljem županije i države. Pozivaju sve ljude dobre volje da im pomognu sa opremanjem škole, a na službenoj facebook stranici ekipe "Mecha Pingvini" istaknuti su detalji kampanje te žiro račun na koji se primaju uplate Osnovnoj školi.

Tema - plavi rak i ribogojilište

FIRST LEGO League natjecanje sve je popularnije u Hrvatskoj te je za njegovo najnovije izdanje koje će se održati početkom iduće godine, oboren rekord s obzirom da se je ukupno prijavila 41 ekipa, odnosno gotovo 300 djece i 80 mentora. Upravo je to bio i razlog da se Hrvatski robotički savez odlučio prije državnog natjecanja, održati dva regionalna kvalifikacijska natjecanja, s time da će se prvo održati upravo u Buzetu 1. veljače iduće godine u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" kao domaćina. Buzet postaje prepoznatljivo STEM središte!

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

Jedna četvrtina natjecanja je inovativni projekt na unaprijed zadanu temu, a ove sezone to je "Submerged" - zaroniti u jedan od problema s kojima se susreću ljudi koji istražuje mora i oceane. Djeca moraju prepoznati, naći konkretan problem, istražiti, ponuditi rješenje ili poboljšati postojeće, podijeliti rješenje sa drugima, ali i konzultirati se sa stručnjacima u toku istraživanja.

"Mecha Pingvini" su za inovativni projekt izabrali temu plavog raka, odnosno njegovu "invaziju" u Jadranskom moru, posebice istarskoj obali. Ideja je tek u začecima, ali ono na čemu se bazira je naći način da potaknu javnost na veću konzumaciju plavog raka čime bi se on više lovio i na taj način smanjio njegov broj. Razgovarali su s više stručnjaka koji se bave tom problematikom, ali i Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te vrsnim kuharima o njihovim iskustvima s plavim rakom kao namirnicom.

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

"Truffle Monsters" koji su odabrali upečatljivo ime jer kažu da žive u gradu tartufa i na taj način promoviraju svoj grad, u inovativnom projektu bave se problemom kako oživjeti onečišćeno morsko dno ispod ribogojilišta. Proučavaju kojim bi se školjkama, travama i drugim organizmima moglo "nastaniti" to područje te tako pridonijeti smanjenju zagađenja. Vrlo su inovativni i kreativni, a bave se koraljima, posedonijom, ježevima, morskim trpovima i ribicama čistačima.

Zadovoljni roditelji i učenici

- Ako od najranijih dana djecu ne učimo razvoju kritičkog razmišljanja, argumentirane rasprave, samopouzdanja, emocionalne inteligencije i timskog rada naravno da će smartphone koristiti upravo ovako kako ga koriste, naravno da neće biti proaktivni nego samo konzumenti. Akcije poput ove koja ima za cilj uvođenje STEM aktivnosti u škole trebale bi biti logična reakcija nas odraslih. Želimo djecu koja znaju i mogu razmišljati svojom glavom. Ulaganje u djecu je najbolji ulog za budućnost i veseli nas tako velik odaziv. Jedna specifičnost FLL-a je i poticanje roditelja da se uključe u cijeli program. Moramo stvarno pohvaliti roditelje djece naših ekipa jer su od prvoga dana aktivno sa nama, prate svoje djecu, slave njihove napretke i uvijek su tu kao podrška gdje god treba, istaknuo je jedan od mentora Dragan Kranjčić.

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

Zadovoljni mentori, prezadovoljni roditelji, ali što je najvažnije i učenici.

- Najviše volim programirati jer mi to najbolje ide, ali svaki dio mi se sviđa, a posebno inovativni projekt jer moramo smišljati nešto inovativno i onda to razraditi. Volim i kad razgovaramo sa stručnjacima jer od njih jako puno učimo, kazao je Fran Črnac iz ekipe "Mecha Pingvini".

Osnovac Mario Černeka, član ekipe "Truffle Monsters" došao je u lego školu jer voli legiće i timski rad. - Ovdje mi je odlično i super surađujemo. Mentori su odlični kao i setovi, ocijenio je Mario.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter