(Snimio Branko Biočić)
Nakon Labina, Kršana i Pićna i vijećnici Općine Sveta Nedelja jednoglasno su dali suglasnost na statusnu promjenu pripajanja trgovačkih društava Vodovod Labin i Albanež, Vodovodu Pula. Prijedlog je na sjednici obrazložio direktor Vodovoda Labin Alen Golja koji je istaknuo da oko investicija pa tako i ono Nedešćina - Eržišće ne treba brinuti, svi radnici ostaju na svojim radnim mjestima, a cijena vode će za sada ostati ista.
- Vodovod Labin kao takav prestaje djelovati, imat će podružnicu i unutar podružnice bit će direktor, koji će imati više izvršne ovlasti nego strateške. U Skupštini budućeg TD Vodovod Labin-Pula, sjedit će sedam članova iz područja Labinštine, Grad Labin, te općine Raša, Sveta Nedelja, Kršan, Pićan, Gračišće i Cerovlje. Da bi se donijelo odluku mora se zadovoljiti da se ima većinu po kapitalu i po jedinicama lokalne samouprave, gdje svaka ima jedan glas. Mi u kompletu nosimo sedam glasova, od ukupno petnaest. Znači da nama treba još samo jedan glas da se donose odluka, a vjerojatno ćemo ga i naći.
Za sada imamo na raspolaganju nekih 11 glasova od 15. Čak možda i dvanaest. To znači da bez Podružnice Labin neće se moći izglasati niti jedna odluka, niti kod odabira direktora, njegovog zamjenika, a niti za investicije. Sve ove investicije koje smo započeli, konkretno na području Općine Sveta Nedelja, a raspisali smo postupak javne nabave, i nadam se da ćemo u narednih desetak do petnaest dana, odabrati izvođača, onda ide potpisivanje ugovora i to je to. I tu više ne možemo stati, to ide u realizaciju tempom kojim smo si ranije zacrtali.
Sve ostale investicije koje imamo u planu za četverogodišnje razdoblje, sastavni su dio plana budućeg Vodovoda Labin-Pula, ali prihodi koji se ostvaruju na području Labinštine ostaju na nivou podružnice, i sadašnja Skupština će moći raspolagati tim novcem, znači isto kao i sada. Dogovori će biti isto kao što smo radili do sada, tu se ne bi smjelo ništa promijeniti, jer smo tako postavili stvari, da bez nas, buduća firma neće moći djelovati, rekao je Golja, te dodao da ako se labinski Vodovod ne bi pripojio pulskom, sav novac koji se dobivao od Hrvatskih voda i Fondova, morao bi se vratiti, i ne bi bilo više nikakvih sufinanciranja od strane Hrvatskih voda te da 31. prosinca stupa na snagu Uredba koja regulira licencu za rad Vodovoda pa svi oni koji ne usvoje Odluku o pripojenju ostat će bez licence i praktički postaju nelegalni.
Vijećnici su donijeli i Odluku o donošenju demografskih mjera za rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji s namjerom da mlade obitelji u što većoj mjeri potakne da u Svetoj Nedelji pronađu mjesto za stanovanje. Općina će im tom odlukom koja regulira uvjete i prava omogućiti da osnuju pravo građenja na građevinskom zemljištu u vlasništvu Općine Sv. Nedelje radi izgradnje obiteljske kuće. Pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Iris Gergorić Vojić izvijestila je da će zemljište u vlasništvu Općine Sveta Nedelja dati na javni natječaj kojim će se utvrditi svi bitni elementi i uvjeti glede osnivanja prava građenja a natječaj će biti objavljen na oglasnoj ploči Općine i na službenoj mrežnoj stranici općine.
- Korisnikom demografske mjere smatra se fizička osoba državljanin RH i Europske unije te su utvrđeni uvjeti koje korisnik mora ispunjavati a zaključiti ugovor o osnivanju prava građenja može samo za jednu nekretninu. Ovom mjerom, koja je samo početak nekih od mjera, zasad je utvrđeno 11 parcela. Formalno će se parcele ponuditi mladim ljudima, na korištenje na rok od 99 godina. To definitivno olakšava mladim obiteljima, koje kreću u realizaciju zasigurno najvažnijeg projekta, zbog toga što se građevinski teren, trenutno vrijedan prema neslužbenim procjenama od 50 do 60 tisuća eura, a što će se točno utvrditi procjenom vještaka, može se ostvariti uz minimalne troškove. Bitno je spomenuti da se nekretninu koja je predmet prava građenja, može opteretiti na rok na koji je osnovano pravo gradnje, rekla je Gergorić Vojić, dodavši da će se nakon deset godina parcela moći i otkupiti.
Predstavnik Policijske postaje Labin Oliver Bošnjak podnio je izvješće o stanju sigurnosti na području te postaje u prošloj godini ocijenivši ga dobrim jer je bilo manje kaznenih djela za pet posto, manje je bilo prometnih nesreća i požara a nisu zabilježeni sigurnosno-rizični događaji koji bi svojom jačinom i posljedicama u većoj mjeri ugrožavali sigurnost građana. Međutim povećano je bilo narušavanje javnog reda i mira a najučestalije su bile tučnjave, svađe i drska ponašanja. Bošnjak je na upit vijećnika Miljenka Vidića i Mladena Vlačića objasnio i postupak oko prometne nesreće sa životinjama na cesti kao i oko oštećenja usporivača prometa poznatih kao ležeći policajaca.