(Grad Pazin)
Dom za starije osobe u kroz siječanj bi mogao primiti prve korisnike, najavila je gradonačelnica Pazina Suzana Jašić na zasjedanju pazinskog Gradskog vijeća.
- U ovom trenutku nadomak smo cilja. Do njega je bilo teško doći, ali nikada nismo bili odlučniji. Osjećam veliku podršku i u domu, i u gradu i od struke, ali tu je predizborna kampanja. Dom za starije nije svjetonazorsko, ni stranačko pitanje, već potreba i konsenzus. Pozivam Gradsko vijeće, sve koji su radili na tom projektu, da stavimo ruke, srca, glave, skupa i napravimo taj mali skok koji još treba. Pomognite nam, nemojte odmagati jer u ovom trenutku možemo možda žaliti sredstva u proračunu, ali možemo žaliti i korisnike koji bi htjeli doći, a čekaju, poručila je vijećnicima pazinska gradonačelnica.
Dom je u fokus javnosti ponovo došao ovih dana kada je njegova ravnateljica Anna Kuzma podnijela ostavku na svoju dužnost iz osobnih razloga, a gradonačelnica najavila da će detalje oko pripremanja ustanove za prihvat prvih korisnika iznijeti na ovotjednom Gradskom vijeću. Njenom izlaganju prethodila su vijećnička pitanja oporbenih vijećnika. IDS-ov vijećnik Vedran Ivančić komentirao je kako se na tu temu komuniciralo da je najveći problem nedostatak kadrova, da bi se nakon godinu i pol iskomunicirao drugi razlog, manjkavost projekta u funkcionalnosti zgrade pa sada, kako je kazao, nije jasno da li se prije lagalo, da li se sada laže. Zanimalo ga je koji su to nedostaci i kada su otkriveni, hodogram aktivnosti primopredaje doma i da li se u toku gradnje ukazivalo izvođaču na navodne propuste.
HDZ-ov vijećnik Endi Rimanić upitao je koliko još postoji tehničkih nedostataka koji spriječavaju otvaranje Doma za starije.
- Prema javnosti se ranije nije komunicirala problematika oko tehničkih nedostataka. Da li ih je stvarno tako puno ili se pokušava skrenuti pažnja s nedostatka kadrova. Ukoliko tehnički nedostaci stvarno toliko postoje, da se kojim slučajem dom i kadrovski popunio znači li to da se svejedno ne bi mogao otvoriti zbog tih tehničkih nedostataka koji se u zadnje vrijeme spominju, odjednom, zanimalo je Rimanića.
Uz uvodnu napomenu da je i bivša ravnateljica jednom ili dva puta pred vijećnicima u svojim pisanim i usmenim odgovorima objašnjavala čime se bavi i što se na zgradi mora mijenjati, gradonačelnica Suzana Jašić (Možemo!), svoju detaljnu analizu stanja u Domu za starije i daljnjim koracima, započela je kronološki. Navela je da je 2017./2018. godine izrađen idejni projekt, 2018. godine glavni projekt, izvedbeni projekt, projekt unutarnjeg uređenja i opreme te projekt okoliša. Potom slijedi 2019./2020. godina, ugovaranje kredita, ugovaranje izvođača, da bi prije izbora krenula gradnja. Dogodili su se izbori i promjena vlasti i Jašić je na neki način taj projekt, kako je rekla, dobila u nasljeđe.
- Ne mislim se sada žaliti na to, već svim prethodnim generacijama zahvaliti što su se po toj ideji trudili, međutim sve ono što se danas događa posljedica je nečega što nije do kraja bilo dobro promišljeno. Prvo, financijski je neracionalan projekt, u smislu da je iluzorno bilo očekivati da će se u zgradi projektiranoj za 52 korisnika i koja mora biti otvorena 24 sata, i mora raditi 365 dana u godini, imati smjene s malim brojem ljudi, jer potreban je isti broj zaposlenika imali 52 ili sto korisnika, možda koja medicinska sestra ili njegovateljica više. Domovi se inače grade za sto ljudi i zapravo sedamdeset korisnika bio bi neki minimum da usluga i cijena budu pristupačnije. Dakle, ekonomski ga je trebalo drugačije sagledati. Drugo je preplaćenost izgradnje zgrade u odnosu na njenu funkcionalnost, primjerice imamo panoramski lift, staklene ograde na svim balkonima, prozirne, nešto što osobama koje imaju probleme i s vidom i sa stabilnošću, nije nimalo ugodno. Kada se pogleda ta zgrada ona je, svi kažu, kao hotel. Istina, to je projektirano kao hotel. Projektirano je vjerojatno u skladu s nekakvim pravilnicima, međutim kada je trebalo dobiti neke dozvole, vidjelo se da to nije dobro. Treća stvar za koju Grad nije odgovoran su nepovoljne vanjske okolnosti, pandemija, rat, poskupljenja koja su se dogodila nakon COVID-a i Ukrajine, i sve veći problem radne snage i onda smo mi paraleno morali voziti po nekim cestama koje nisu baš uvijek bile brze, kazala je Jašić.
Govoreći o dovođenju zgrade i opreme u funkcionalno stanje prijema korisnika, napomenula je kako ne govori o klasičnim nedostacima gradnje, već o tome kako su se neke stvari morale promijeniti, primjerice razmještanje i prilagođavanje prostorija previjališta i medicinskog namještaja, jer je previjalište bilo planirano bez izvora tople i hladne vode, moralo se premjestiti kupatilo za preminule koje je bilo projektirano u uredskom dijelu u prizemlju desnog krila zgrade. Testiralo se i puštalo u rad ventilacijski sustav i sustav grijanja gdje je bilo jako puno problema. Moralo se raditi izmjene u Odjelu za oboljele od Alzheimerove demencije gdje je trebalo demontirati oštre ručke namještaja i postaviti nove, postaviti zaštitu na kutove namještaja, sigurnosne ključaonice na sve prozore i vrata...
Paralelno s borbom sa zgradom, vodila se borba i sa zapošljavanjem kadrova. Najveći problem bio je stručni kadar i medicinsko i njegovateljsko osoblje. U međuvremenu je trebalo povećati plaće.
- Cijelo to vrijeme već smo bili pomalo i malodušni, stalno se nešto događalo. Potražili smo i pomoć vanjske stručnjakinje s 28-godišnjim iskustvom u upravljanju jednog doma za starije u Zagrebu. Prema njoj, imamo uvjete za prva tri stupnja njege, ali Odjel za Alzheimer i dalje nije siguran, između ostalog na staklene ograde treba staviti folije, prenijela je Jašić te dodala kako taj odjel nema ni sobu za medicinsko osoblje.
Prema prva tri stupnja njege napravljena je optimizacija radnih mjesta, to je trideset osoba. U ovom trenutku je 21 zaposlena osoba i u dolasku je još pet osoba, i zapravo nedostaju četiri osobe. Optimiziran je proračun, i cijene usluga koje su definirane prje pola godine neće rasti iako su u međuvremenu povećavane plaće. U međuvremenu je ravnateljica dala ostavku i u tijeku je primopredaja. Pregovara se oko ugovora o djelu jednog socijalnog radnika s iskustvom i raspisuje natječaj, treba još jedna medicinska sestra, dvije njegovateljice, jedan računovodstveni referent i slijedi imenovanje vršitelja dužnosti i raspisivanje natječaja za ravnatelja.
Svoje obraćanje vijećnicima Jašić je poentirala riječima kako se radi u sustavu socijalne skrbi koji je vezan za nacionalnu razinu, sustavu koji je tragedija, u kojem nedostaje ljudi, mijenjaju se ministri, a domovi rade u nemogućim uvjetima.