(Snimila Doria Mohorović)
U Vodnjanu je jučer održana svečanost posvećena Danu romskog jezika, a obilježavanje se nastavlja programom danas u 17 sati, u bivšoj školi Astra. Ibrahim Punušković, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine u Gradu Vodnjanu, istaknuo je da iako ima mnoštvo dijalekata, romski jezik je jedinstven i Romi se svugdje u svijetu mogu sporazumjeti.
Obilježavanju Dana romskog jezika su prisustvovali romski predstavnici iz 12 država, među njima i jedan od najutjecajnijih, predsjednik talijanskih Roma Royce King iz Italije, kao i drugi predstavnici iz cijele Europe, od Slovenije do Nizozemske.
Nakon što je prvo obilježavanje praznika održano 2009. godine u Zagrebu, Hrvatski sabor službeno je ovaj dan priznao 2012., a UNESCO je 2015. godine 5. studenoga proglasio Svjetskim danom romskog jezika. Prije šest godina, šesnaest država članica Vijeća Europe priznalo je romski jezik jezikom manjina.
- Inicijativa je započela iz Hrvatske, nakon toga je Vlada RH to potvrdila, obilježava se u cijeloj Europi, a sad inicijativa ide prema cijelom svijetu. Danas u Europi imamo oko 12 milijuna registriranih Roma po statistikama, ali ja kažem da ih ima 25 milijuna, no dosta njih nisu deklarirani.
Ovo je, pored dva nacionalna praznika, treći najznačajniji praznik i drago mi je da su tome nazočili mnogi uzvanici, rekao je Punušković, dodajući da je polovica registriranih Roma u Vodnjanu - u inozemstvu. Kako ističe, prije nekoliko godina pokrenuli su projekt zapošljavanja mladih Roma u Istri, a rezultiralo je time da se njih 12 zaposlilo u gradu Vodnjanu.
- Naša djeca u Vodnjanu prodaju kruh, što je nemoguće u drugim županijama. Naša su djeca veoma sposobna i u odnosu na međimursku županiju gdje ih preko 80 posto prima socijalnu pomoć, ovdje u Istri ih 90 posto radi. To je velika stvar za nas, da nas građani ovog Grada i Županije prihvaćaju, kaže Punušković, dodavši da njeguju dobru suradnju s institucijama i vodnjanskim gradonačelnikom.
Otkrio je da će se uskoro, u suradnji s Gradom i uz sufinanciranje države, urediti jedna cesta u centru Vodnjana gdje mahom žive Romi, a uskoro će, nada se, romska zajednica dobiti i prostoriju na višegodišnje korištenje.
Okupljene je pozdravila i ravnateljica Osnovne škole Vodnjan Barbara Buršić-Križanac, jedna od učiteljica koja je educirala brojnu romsku djecu, a čestitke je uputila i zamjenica vodnjanskog gradonačelnika Diriana Delcaro Hrelja koja je istaknula koliko je važno sačuvati jezik i tradiciju nacionalnih manjina.
Osim o jeziku, govorilo se i o položaju, obrazovanju i poslovnim mogućnostima Roma u Hrvatskoj, Europi i svijetu, a pozvani su i predstavnici institucija iz Istre.
Royce King, koji slovi za najpoznatijeg i najmoćnijeg Roma, kako su ga opisali okupljeni, rekao nam je da u Italiji, a osobito Rimu, udruge i organizacije uvelike pomažu Romima s rješavanjem stambenog pitanja.
- Neki od njih se školuju, neki ne, ali želio bih da netko preuzme vodstvo za svaku državu. Da ih educiraju, da budu civilizirani, da rade, a ne da im samo daju socijalnu pomoć. Možda onda jednog dana i oni budu odvjetnici, suci, policajci, predsjednici. Ali ako nemaš školu, ne možeš biti ni čistač ulice, kaže Royce, dodajući da se i u Rimu Romi teže zapošljavaju.
Predstavnik mariborskih Roma Fatmir Bečiri, potpredsjednik saveza Roma Slovenije, predstavio je primjer u Sloveniji gdje se u školama za romsku djecu angažiraju pomoćni učitelji. Istaknuo je i da je romski jezik potrebno očuvati kako bi se on dalje prenosio na mlađe naraštaje.
Ovaj značajan dan, među ostalima, okupljenima su čestitali i predsjednik Dijaspore Roma Europe i Balkana Arif Abdulahi, zatim bivši nogometaš NK Istre Toni Nikolić, poznatiji pod nadimkom Kigen te predsjednik Udruge Roma Istre Veli Huseini. Prema njegovim riječima, Romi nemaju svoju domovinu, ali dom im je, kaže, ona zemlja koja ih prihvaća. Naglasio je i da Romi u Istri žive bolje nego u ostalim dijelovima Hrvatske.
- Romski jezik sačuvan je preko tisuću godina, a bogat je baš kao i tradicija i kultura ovog naroda, rekao je Huseini pa naglasio da je puno poznatih Roma dalo svoj doprinos zajednici, kao što su Charlie Chaplin, Pablo Picasso i Django Reinhardt.