očuvanje tradicije 

FOTO / Nema straha za stoljetnu ostavštinu muziciranja u Istri. Ovo su zlatna dica Žminja 

| Autor: Zoran Oljača / Glas Istre
(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)

(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)


Nema straha da će stoljetna ostavština sviranja i muziciranja u Istri biti zanemarena.  Pogotovo kada se uzme u obzir veliki broj djece koji se nedavno našao na harmonikaškom susretu »Armonika zad Kaštela« u Žminju.

(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)

Zadovoljni sudionicima i pristiglim gostima bili su načelnik Općine Željko Plavčić, direktorica Turističke zajednice Općine Žminj Slavenka Janko Blašković te organizator susreta Daniele Pernić koji tu manifestaciju brižno čuva od njene prve godine osnivanja, daleke 1995. godine. Žminjski susret harmonikaša poznat je diljem Istre već 28 punih godina i okuplja harmonikaše od osam do 90 godina starosti.

(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)

Lijepo je i ugodno bilo družiti se s djecom koji su uistinu pravi čuvari nematerijalne kulturne baštine kao što je sviranje harmonike. Stanovnici središnje Istre s radošću svake godine dolaze u Žminj ne bi li, po tko zna koji put, čuli poznate istarske pjesme, u izvedbi sve mlađeg naraštaja. »Ova dica su naše zlato«, rekao nam je jedan od ljubitelja istarskih pučkih fešti koji godinama u društvu svoje supruge dolazi u Žminj, zad Kaštela. Da se kulturna baština u tom kraju cijeni pokazali su nam odmah na početku programa, 28. po redu Susret harmonikaša »Armonike Zad Kaštela«, svojom mantinjadom učenici Osnovne škole Vladimira Gortana iz Žminja Mauro Racan i Vito Kvaranta.

(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)

U pretprogramu pred pozornicom nastupala su djeca Dječjeg vrtića Rapčići iz Žminja koja su pred najmilijim i pod budnim okom svoje ravnateljice Nevije Jedrejčić, izvela balun i rašpu. Uslijedio je potom nastup učenica i učenika žminjske Osnove škole Vladimira Gortana čije su Mladice izvele »Da bi znala majko moja«, a školska folklorna skupina izvela je šete paši. Na harmonici ih je pratila Emili Boljunčić. Inače, mentori u toj školi su Valter Bašić, Anđela Damijanić i Bojana Rojnić. Zbog toga je zahvala išla ravnateljici škole Mirandi Damijanić Roce.

(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)

Plesove Ceranski balun, polku i mišani balun te pjesmu »Kad san bil’ja blizu Žminja grada« izveli su članovi Folklornog društva Cere iz Cera pa je zahvala organizatora išla tom društvu i predsjednici Nikolini Kuhar. Na susretu smo sreli i malog virtuoza Nathaniela Glada koji nam je rekao kako ima osam godina te da svira već godinu i pol dana. Nathaniel kaže da voli svirati istarske kante, a na susretu u Žminju odsvirao je »La musica di notte«.

(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)

Nedavno je bio u Italiji, u Veroni, gdje je, na međunarodnom prvenstvu u A kategoriji osvojio prvo mjesto i pohađa hamonikaški centar Enisa Krizmana u Žminju. I za kraj za sve one koje zanimaju pučke fešte središnje Istre najavljemo da će se žminjska Bartulja, kao najveća istarska pučka fešta, održati posljednje subote u kolovozu. U kulturno-umjetničkom programu redovito sudjeluju djeca Dječjeg vrtića Rapčići, učenici Osnovne škole Vladimira Gortana, Folklorno društvo Cere te žminjske mažoretkinje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter