"U carstvu muškata"

FOTOGALERIJA / Održano 14. izdanje manifestacije: Vinska ljepota okusa i slikanja u Momjanu

| Autor: Zvonimir Guzić


- Kad smo prije 14 godina pokretali ovu manifestaciju posvećenu muškatu, sve detalje dogovarao sam sa očevima ovih sinova i kćeri vinara koji su danas tu sa nama. Već i oni imaju svoje potomke, tako da veseli činjenica što se tradicija ove smotre vina i umjetnosti proteže već na treću generaciju, rekao je direktor Turističke zajednice Buja Valter Basanesse.

Četrnaesto izdanje enološko i kulturno-zabavnih susreta ljubitelja momjanskog muškata naziva "U carstvu muškata" otvoreno je tradicionalno pjesmom "Sotto il castello di Momiano" u izvedbi mješovitog zbora Zajednice Talijana iz Momjana.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Manifestacija se održava na platou podno starog srednjovjekovnog momjanskog kaštela, što cijelom događaju daje dodatni dašak tradicije i povijesnog značaja ovog starog istarskog mjesta. Predstavnici pet lokalnih vinara proizvođača muškata Kozlović, Markežić-Kabola, Prelac, Brajko i Sinković, također su pridonijeli ugođaju obukavši se u stare uniforme "momjanskih muškatira". Mnogobrojni posjetitelji uživali su u aromatičnim okusima autohtonog vina i zabavnim ritmovima latino jazza u izvedbi Black & Blue 4ET kvarteta iz Trsta.

-Ovo je večer u kojoj povezujemo umjetnost sa vinarstvom gdje posjetitelji mogu isprobati svoje slikarske sposobnosti, a poslije uživati u domaćem momjanskom muškatu koji ima zaštićenu europsku oznaku izvornosti i geografskog porijekla, rekao je gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin koji je poput mnogobrojnih stanovnika Bujštine i njihovih gostiju posjetio eno-manifestaciju koja ima i dodatak kulturološka zbog umjetničke slikarske radionice koja se održala u Kući istarskih kaštela u Momjanu pod vodstvom novigradske slikarice Slavice Oplanić.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Desetak polaznika radionice slikalo je tehnikom vinarello koja je slična akvarelu i izvodi se samo vinom i vodom. Tanin u vinu s vremenom tamni jer prirodni pigmen izbijeli djelovanjem svjetla, tako da tonovi koji su u početku bili roza ili ljubičasti prelaze u nove tonove tople smeđe boje. Zanimljivost ove tehnike je da slike, nakon nastanka tokom vremena, zriju poput vina. Ljepota slikanja vinom je u neizvjesnosti krajnjeg rezultata, jer kapljica vina dodirom podloge može proizvesti neočekivan detalj koji dodatno inspirirati slikara.

- Polaznici nemaju zadanu temu već nakon degustacije prema instiktu i ekspresiji počinju slikati, što dovodi do zanimljivih radova. Samo vino se priprema za slikanje, kuhanjem ili da odstoji neko vrijeme na suncu, kako bi pigmenti bili što tamniji. Slika se od svijetlog prema tamnijem, nanošenjem sloja na sloj. Svakoj slici slikanoj tehnikom vinarello na donjoj lijevoj strani stavlja se ime i godište vina s kojim je slikana, a na desnoj strani signatura autora i vrijeme nastanka, objasnila je detalje sa radionice voditeljica Oplanić.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Sam večernji dio manifestacije omela je ljetna kiša koja je skratila planirani dugovečernji program. Premda je uzela dio zabave, nakon vrućeg i sušnog razdoblja, kiša će dobro doći ovdašnjim vinogradima i skoroj jesenskoj berbi te proizvodnji novih količina momjanskog muškata. Mlađe generacije vinara garancija su da će se tradicija nastaviti i slijedećih godina gdje će mnogi posjetitelji i dalje moći uživati "U carstvu muškata" podno stoljetnog momjanskog kaštela.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter