NOVA UDRUGA ZA ODRŽIVI TURIZAM u istri

"Eco i do" osnovana prije šest mjeseci u Smoljancima prezentirat će posjetiteljima čari zelenog i održivog turizma 

| Autor: Doria Mohorović
(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)

(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)


Udruga za održivi turizam u praksi »Eco I do«, osnovana prije šest mjeseci u Smoljancima, punom parom priprema svoje aktivnosti, a jedna od njih je Dan otvorenih vrata, na kojima će iznajmljivači prezentirati održive prakse koje koriste u svojim smještajima i poslovanju. Naime, s projektom »Eco Ja Delan - zelena tranzicija privatnog smještaja u Istri« prijavili su se na Županijski javni poziv kojim se financiraju projekti udruga koje pridonose razvoju zelenog i inkluzivnog turizma, te selektivnih turističkih proizvoda, na turistički manje razvijenim područjima Istre.

Dan otvorenih vrata

- Projekt je zamišljen kao svojevrsni dan otvorenih vrata gdje će više certificiranih Eco Domus objekata na svom primjeru pokazati zainteresiranoj javnosti kako se primjenjuje održivost u turizmu. Svaki će smještajni objekt prezentirati različitu temu vezanu za primjer održivosti od primjerice lokalnih organskih proizvoda, preko uređenja vrta po principima permakulture, do implementacije proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, objašnjava Franko Sifari, vlasnik kuće za odmor Vila Milica u mjestu Šajini i tajnik udruge »Eco I Do«.

(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)

Kako ističe Sifari, udruga je u prvih pola godine svog postojanja, u ožujku i travnju, održala tri edukacije pod nazivom »Nova vizija turizma - Eco I Am, Eco I do - Eko Me Tu, Eko Ja Delan«, i to u Poreču na Promohotelu - međunarodnom sajmu prehrane, pića i opreme za turizam, u turističkoj zajednici Kršana te posljednju, u turističkoj zajednici Barbana.

Na tim je edukacijama prvenstveno iznajmljivačima, ali i ostaloj zainteresiranoj javnosti prikazano kako certificirani smještajni objekti iz Eco Domus programa obavljaju djelatnost iznajmljivanja, što znači održivi turizam i kako ga primjenjivati. Riječ je o turizmu razvijenom na dobrobit lokalne zajednice, temeljenom na principima održivosti, u kojem se turist rado vraća i prenosi svoja dobra iskustva.

(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)

Također, spomenuta udruga s Turističkom zajednicom Općine Svetvinčenat, zajedno sa vodećim partnerom iz Slovenije -ROSturist inštitut za odgovorni turizem, kao nosiocem projekta, prijavila se na Interreg program manjeg opsega pod nazivom »ISTRIANgreenTABLE/Istarski zeleni stol« - gdje se susreću tradicija, zajedničko stvaranje i održive prakse za dugoročno prekogranično partnerstvo svih generacija.

Kako je objašnjeno u dokumentaciji, predloženi koncept tradicionalnog istarskog stola aktualan je zbog činjenice da će ovaj stol biti »zelen« odnosno održiv. To znači da će organizatori, izvođači i sudionici događaja odgovorno postupati prema okolišu i društvu, svi aspekti i aktivnosti događaja uključivat će aktualne prakse i mjere održivosti, kojima će se informirati i poticati stanovništvo da ih uključi u svoje svakodnevno ponašanje, time doprinoseći očuvanju našeg planeta.

Eco Domus

Program Eco Domus ili eko prijateljski smještaj pokrenuo je županijski Upravni odjel za turizam 2017. godine, s ciljem diversifikacije i podizanja kvalitete privatnog smještaja u Istarskoj županiji u skladu s načelima održivog razvoja turizma.

Osnovne karakteristike Eco Domus smještaja su društvena i ekološka odgovornost, cjelovita zaštita okoliša i zdravlja, korištenje eko certificiranih sredstava za pranje i čišćenje, korištenje eko certificiranih toaletnih proizvoda, korištenje prirodnih materijala, štednja vode, štednja energije, sortiranje i recikliranje otpada. U sklopu programa, poštivanjem kriterija za uvrštenje i dobivanjem markice, vrednuju se lokalne vrijednosti kroz informiranje gostiju o lokalnoj kulturno-povijesnoj baštini, o lokalnim prirodnim vrijednostima, sadržajima i događanjima, o uređivanju okoliša autohtonim biljnim vrstama, promociji tradicionalnih proizvoda i suvenira, o mogućnostima učenja i/ili sudjelovanja u tradicijskim običajima, promociji lokalne kuhinje i tipičnih prehrambenih proizvoda i drugo.

(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)

Visoki ekološki standardi koji se očekuju od ovih objekata održavaju se redovitim praćenjem, dokumentacijom i revizijama, te ih sada na području cijele Istre ima pedeset i četiri.

Program je namijenjen malim turističkim smještajnim objektima koji su kategorizirani kao kuće za odmor ili kao apartmani, kapaciteta do 20 ležaja, isključivo ukoliko cijelim objektom u kojem se nalaze upravlja ista osoba. Također, prilikom odabira objekata, prednost imaju iznajmljivači iz onih sredina u kojima se već provodi sustavno selektivno prikupljanje i zbrinjavanje otpada te koji su registrirani za cjelogodišnje poslovanje.

(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)(Snimila Doria Mohorović / Glas Istre)

Spomenimo i da je proteklih godina program Eco Domus dobio brojna priznanja među kojima izdvajamo priznanje Hrvatske turističke zajednice u kategoriji Održivi razvoj turizma 2019. godine, uvrštenje na mrežnu platformu ‘’Destinet’’, odnosno na ‘’Green Travel Map’’, svjetsku kartu globalnih certifikata održivog poslovanja u turizmu, te ovogodišnje uvrštenje u Green Destination - Top 100 Destination Sustainability Stories/Priče dobre prakse destinacija. Time Istra postaje još prepoznatljivija i vidljivija kao destinacija koja brine o održivom razvoju. Istra će se tako uz ostale svjetske destinacije promovirati na mrežnim stranicama Green Destinations i Good Travel Guide.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter