U organizaciji Old timer kluba "Eppur si muove" iz Umaga, na umaškom Trgu slobode održana je 15. "Međunarodna izložba povijesnih vozila” na kojoj je sudjelovalo stotinjak vrlo atraktivnih, muzejskih modela vozila iz prošlog stoljeća. Najveću pažnju plijenio je veći broj vrhunski restauriranih stogodišnjaka iz perioda 1920. - 1930. godina poput Chevrolet iz 1930., Dodge iz 1926., Morris Couley iz 1930., pet primjeraka Ford A iz 1930. godine među kojima je bio i nekadašnji automobil u vlasništvu kćerke Charlie Chaplina, Geraldine Chaplin. Sad se nalazi kod Vladimira Čeha iz Ljubljane koji ga je kupio prije šest godina na aukciji u Londonu.
“Automobil je registriran i u voznom stanju, nakon kupnje dodatno sam ga restaurirao i vratio izvornu boju. Ponosni smo na porijeklo i vezu automobila sa obitelji Chaplin. Pripadamo auto klubu “Antika” iz Slovenije koji ima cijelu kolekciju prijeratnih vozila sa kojima smo prošle godine imali “1000 kilometara tour” od Slovenije do mjesta Sali na Dugom Otoku pored Zadra gdje je bila završna fešta. Iako su već gotovo stogodišnjaci i dalje su u dobrom stanju i dosta ih vozimo.” rekao nam je ponosni vlasnik Forda, Čeh.
Pored stogodišnjeg slavljenika, Dodga iz 1924. godine, zatekli smo i tajnika Oldtimer kluba "Eppur si muove” iz Umaga, Kristijana Mojzeša koji nam je iznio neke detalje oko cijele manifestacije.
“Na izložbi imamo trećinu vozila iz predratne ere, znači do 1940. godine, što se može vidjeti na rijetkim manifestacijama. Tu je još cijela paleta povijesnih svjetskih vozila, od najstarijeg Dodga iz 1918. godine do ovih mlađih “young oldtimera”. Donja granica starosti je 30 godina da bi automobil dobio certifikat za “oldtimera”.
Mi u umaškoj udruzi imamo oko šezdesetak članova sa preko sto vozila jer mnogi imaju dva ili više primjeraka starog ljubimca. Osnovani smo 2009. godine kad je bila i prva ovakva manifestacija. Imamo i četiri bratska Oldtimer kluba, dva su iz Italije i dva domaća, jedan iz Slavonskog Broda, drugi iz Ivanić Grada.” rekao nam je Mojzeš istaknuvši zabrinutost što oko cijele ove priče nema više mlađih generacija, jer bila bi šteta da se prekine tradicija brige oko povijesnih vozila.
Jedno od tih povijesnih vozila je i replika kočije kraljice Elizabete iz 18. stoljeća Florijana Sušnika iz Preddvora pored Kranja čija obitelj posjeduje dvorac Dvor te je cijelu povijesnu priču brendirala pod nazivom Grof i Grofica.
“Orginal je bio mnogo veći i sav u zlatu. Ova replika je napravljena u Kini i mi je imamo već desetak godina. Kočija je u voznom stanju, ne koriste se konji već je pogon na baterije što je praktično je se može ući u bilo koji centar grada i lako se upravlja s njom. Koristi se za razne kulturne manifestacije i snimanje filmova.” o pravoj izložbenoj atrakciji rekao nam je Sušnik.
Mnogi primjerci dovezeni su na prikolicama ili kamionima, ali mnogi i samostalno voze po autocestama i lokalnim putevima.
Nakon Umaga izložba je posjetila i obližnji Novigrad gdje su je građani mogli pogledati na području Porporele, organizaciju izložbe potpomogli su Gradovi Umag i Novigrad.