(Foto: Grad Vodnjan)
U Maloj Gajani danas je održana komemoracija za žrtve nemilosrdnog nasilja i terora kojeg su nad mještanima prije 80 godina proveli nacistički okupatori. U noći s 26. na 27. siječnja 1944., počelo je divljanje zločinaca u čemu je na licu mjesta ubijeno 15 mještana Male Gajane, dio ih je odveden u logore smrti, dio protjeran, a selo potpuno spaljeno.
Predstavnici Grada Vodnjana, vodnjanske Udruge antifašističkih boraca i antifašista te Zajednice Talijana Vodnjan položili su vijenac i zapalili svijeće na spomenik te minutom šutnje odali počast žrtvama tzv. Rommelove ofenzive u Istri.
"Danas se prisjećamo žrtava koje su stradale pod nacističkom okupacijom i agitacijom. Tog dana, 15 mještana Male Gajane izgubilo je život, dok su 10 žena i 10 muškaraca završili u koncentracijskim logorima Dachau i Auschwitza.
Od njih se samo jedan muškarac i devet žena vratilo svojim kućama. Ukupno su 42 osobe s područja Gajane izgubilo živote pružajući otpor njemačkom okupatoru, a njihova imena su zapisana na ovom spomeniku. Naša dužnost je ne zaboraviti ovakav zločin i cijeniti slobodu koju su nam osigurale žrtve totalitarnog režima osigurale", rekao je gradonačelnik Edi Pastrovicchio i podsjetio da je 27. siječnja i Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Ovi su događaji utkani u našu memoriju i antifašističku tradiciju, koju trebamo prenositi na mlađe generacije.
"To je za ono vrijeme bio okupatorski način rada koji nije priznavao postojanje našeg naroda, mira i slobode ovih prostora, a najgore od svega je što je tim istim krvnicima podilazila i služila šaka bijednih domaćih izdajnika koje je kasnije sustigla pravda i smrtna kazna! Zločin u Maloj Gajani odjeknuo je jako u narodu Puljštine i Istre i to mobilizacijski za još veće napore i organiziranu borbu za istjerivanje nacifašista", rekao je Elvis Marić, predsjednik UABA-e Grada Vodnjana.
Jedini je ispravni put mladima promicati činjenice i istine iz prošlosti kako bi gradili bolje društvo, suživot i toleranciju na ovim prostorima.
Maurizio Piccinelli, predsjednik Zajednice Talijana Vodnjan, poručio je da je naša obaveza i moralna zadaća poštovati žrtvu nevinih mučenika jer nas to potiče da se posvetimo obrani demokratskih vrijednosti i osudimo sve oblike zlostavljanja, diskriminacija ili netolerancija, u obrani mira i prava naroda.
"Ova mjesta su svojevrsni muzeji narodne borbe u Istri za oslobođenje i otpora nacifašizmu, što nedvosmisleno svjedoči o ogromnoj žrtvi našeg naroda i podsjeća nas na talijansko-hrvatsko bratstvo u borbi protiv zajedničkog neprijatelja. Borbu su, rame uz rame, vodili hrvatski i talijanski partizani te partizani drugih nacionalnosti; stvoren je međuetnički suživot koji je jedna od najvažnijih vrijednosti našeg naroda. Prisjetimo se ovih tragičnih događaja, čuvajmo sjećanje, obrazujmo mlade u školama, vodimo ih u posjet spomenicima. Samo tako se zločini neće ponavljati", zaključio je Piccinelli.
Komemorativnom skupu u Maloj Gajani odazvali su se članovi Udruge Josip Broz Tito, a svojim su ga nastupom uveličali članovi Mješoviti zbor KUD-a "Matko Brajša Rašan".