TRILATERALNI SASTANAK u BUZETU

Zapadnobalkanska migrantska ruta je u prošloj godini bila jako aktivna. Više od 60.000 stranaca zatečeno je prilikom ilegalnog ulaska

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Ilustracija (Snimio Mateo Levak / Novi list)

Ilustracija (Snimio Mateo Levak / Novi list)


Trilateralni sastanak ministara unutarnjih poslova Hrvatske, Slovenije i Italije održan danas u starogradskoj palači Verzi u Buzetu, drugi je u ovom formatu, u relativno kratkom vremenu.

- Prvi puta susreli smo se u studenom prošle godine u Trstu i sve ono što je tada dogovoreno provedeno je u djelo. Govorimo naravno o našem zajedničkom izazovu kada su u pitanju nezakonite migracije, istaknuo je hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na trilateralnom sastanku kojem su prisustvovali ministri unutarnjih poslova Republike Slovenije Boštjan Poklukar i Talijanske Republike Matteo Piantedosi.

- Mi smo tada ravnateljima naših policija dali upute, da i inače dobra suradnja, dobije jednu novu dinamiku, jednu novu dimenziju. U Buzetu smo sada sa zadovoljstvom konstatirali da unatoč uvođenju internih kontrola nadzora na granici, građani Hrvatske, Slovenije i Italije, nisu ih osjetili u mjeri u kojoj bi to omelo njihove svakodnevne aktivnosti, prelazak preko granica, a pogotovo se to odnosi na pogranična područja. Ovakva suradnja mora ići dalje.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Dogovoren i je sljedeći trilateralni sastanak koji će se 21. i 22. ožujka održati na Brdu kod Kranja gdje očekujemo razgovarati i s kolegama ministrima unutarnjih poslova zemalja zapadnog Balkana. Zajednički i usklađeno još intenzivnije pristupati tim zemljama, s obzirom na činjenicu, da kada govorimo o zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti, ona nam dolazi preko naših istočnih susjednih zemalja. Zbog toga nam je u interesu potaknuti ih u smjeru u kojem već postoje određeni koraci, ali oni bi trebali biti još intenzivniji kad govorimo o prilagodbi viznih režima tih zemalja s viznim režimom koji vrijedi na razini Europske unije.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Također, istražiti još neke mogućnosti kako zajednički učiniti sve, prije svega u borbi protiv krijumčarenja migranata koja se pokazuje kao jedan od izazova koji itekako imaju utjecaj na percepciju cijelog ovog problema u javnosti, kako dovesti tu suradnju s našim susjedima na jednu još veću razinu, istaknuo je Božinović.

Najaktivnije rute nezakonitih migracija

Ministar Božinović naglasio je da u Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji imaju i posebnu ulogu i odgovornost jer se dvije najaktivnije rute nezakonitih migracija tiču upravo njih, jedna je središnja mediteranska koja najvećim dijelom završava u Italiji, a druga po intenzitetu je zapadnobalkanska koja se opet tiče sve tri države.

- Mi ne samo da osjećamo obvezu i odgovornost suradnje, nego i pronalaska originalnog rješenja, a mislimo da su to zajedničke ophodnje, zajednički koordinacijski centri triju policija koji bi upravo radili na razmjeni informacija, a onda bi iz toga proizašle i određene operativne akcije, kazao je Božinović.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Na sastanku u Trstu, naglasio je slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar, zacrtan je put zajedničkog djelovanja na sprječavanju nezakonitih migracija po zapadnobalkanskoj ruti i s druge strane, sprječavanju bilo kakvih namjera radikalizma, terorizma u regiji, posljedično i u državama Europske unije.

- Schengenski prostor u ovom trenutku ne djeluje no moram reći da je kada je riječ o kontroli na granicama s Hrvatskom i Mađarskom, dogovor da se putnike neće ograničavati prilikom policijske kontrole, da se neće zaustavljati teretni promet, prije svega da ljudima koji žive uz granicu nećemo stvarati dodatne probleme, kazao je slovenski ministar unutarnjih poslova Poklukar.

U Buzetu je, naglasio je Poklukar, dogovorena daljnja zajednička suradnja na području zapadnog Balkana, konačno, kazao je, zapadnobalkanska migrantska ruta je u prošloj godini bila jako aktivna. Više od 60.000 stranaca zatečeno je prilikom ilegalnog ulaska u Sloveniju, to su izvanredno visoke brojke.

Djelovanje slovenske, hrvatske i talijanske policije

Ministar Poklukar je naglasio i kako je jako ponosan na djelovanje slovenske, hrvatske i talijanske policije.

- Brzo i djelotvorno izmjenjivanje informacija među policijama znači i veću sigurnost u naše tri države kao i samoj Europskoj uniji. Što se tiče suradnje naše tri države u policijskim formatima, moram reći da je ona već ustaljena, no neovisno o tome treba naglasiti da djeluju mješovite ophodnje izrazito djelotvorno i to su također mjere kojima se na neki način sprječavaju ilegalne migracije preko naših granica. Ministri smo se također dogovorili da ćemo dodatno pojačati međunarodnu suradnju sve u duhu sprječavanja nezakonitih migracija tako i sprječavanja krijumčarenja migranata preko državnih granica, zaključio je Poklukar. Zadovoljstvo zajedničkom suradnjom izrazio je i talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Piantedosi. Istaknuo je da je od listopada prošle godine do danas talijanska policija kontrolirala 160.000 osoba i 96.000 vozila te zabilježila 1.600 ilegalnih prelazaka granica, od čega je njih 900 vraćeno.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Uoči trilateralnog ministarskog sastanka, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović sastao se u zgradi buzetske gradske uprave s gradonačelnikom Buzeta Damirom Kajinom, koji je potom, izvan protokolarnog programa, sa slovenskim ministrom otvorio teme oko prolaska kamiona preko graničnog prijelaza Sočerga/Požane, kao i o spoju Tunel Učka - Črni Kal brzom cestom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter