Pogled iz Planinarskog skloništa Kremenjak (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Provesti dan na svježem zraku u prirodi brdsko-planinskog područja Ćićarije ili pak najviše istarske gore Učke, idealna je zimska opcija, a preporuku za zimske planinarske izlete zatražili smo od predsjednika Istarskog planinarskog saveza Gorana Šepića koji se odlučio za tri pravca.
Prva je preporuka obiteljska staza Marećica, jedan mali planinarski biser na području Ćićarije s početkom i završetkom u Račjoj Vasi.
- Mala je to, kružna obilaznica koju je osmislilo i održava Planinarsko društvo Glas Istre Pula. Pruža lijepe vidike na vrhove Ćićarije i na visoravni u okolici Račje Vasi. Vrlo je jednostavna, zgodna za jednodnevni izlet za cijelu obitelj. Duga je osam kilometara i zahtjeva tri sata umjerenog hoda bez neke posebne opreme, izuzev kvalitetnih gojzerica, i doista je idealna staza, za jedan lijepi obiteljski izlet, kazao je Šepić.
Staza ima pet kontrolnih točaka: Sveta Jelena, Rašpor, Kosmatica, Vidikovac Prapoće, Marećica. Uvjet za stjecanje planinarskog priznanja je obilazak svih kontrolnih točaka, obavezna fotografija na Marećici na 790 metara nadmorske visine. Za obiteljsku stazu Marećica moguće je nabaviti vodič i dnevnik planinarske obilaznice u Planinarskom društvu Glas Istre pa onda bude zanimljivo na kontrolnim točkama skupljati pečate, ovjeriti i imati dokaz da se prošlo cijelim njenim putem.
- Druga staza koju bi preporučio je nešto malo zahtjevnija, ali pruža drugačiji pogled na Ćićariju, a to je Brgudac - Korita - Županj vrh - Brgudac. Uspon može biti po kozjoj stazi, a spust po konjskoj stazi koja je malo lakša. Moguće je predahnuti kod novih drvenih korita koje je nedavno kod izvora Korita podno Brajkovog vrha i istoimene stijene, zamijenivši stare dotrajale, postavila Javna ustanova Park prirode Učka, ili pak posjetiti Planinarsku kuću Korita, u šumarku istočno od izvora, koja ima dežurstvo vikendom, i popiti šalicu toplog čaja. Preporuka je također, jer nije jako daleko, posjetiti Županj vrh. Jedna je to također lagana planinarska staza koja je jako zgodna za cijelu obitelj i praktički kroz tri, četiri sata laganog pješačenja, svaki planinar rekreativac može provesti jedan lijepi dan na Ćićariji u zimskom razdoblju. Staza je pogodna za zimske dane koji su malo kraći, krene se prijepodne i bez problema se odradi za danjeg svjetla. Podaci o stazi Brgudac - Korita - Županj Vrh - Brgudac nalaze se na web stranicama HPS-a s planinarskim opisom kazao je Šepić.
Treća staza je također jedan mali planinarski biser, i ide jednim dijelom po Istarskom planinarskom putu. Kreće od Male Učke i cilj je novo Planinarsko sklonište Kremenjak, na slikovitom travnatom grebenu, sa pogledom prema Kvarneru, Istri i najvišem vrhu Učke Vojaku, u blizini nešto nižeg vrha Kremenjaka na 827 metara nadmorske visine.
- Tu također predlažem jednu kružnu varijantu, znači da od Male Učke idemo prema planinarskom skloništu Kremenjak baš po Istarskom planinarskom putu, pa možemo proći vrhove Mali maj, Balin, Brgud i na kraju Kremenjak, a onda se vraćamo po makadamskom putu natrag u Malu Učku.
Zašto je to planinarski bombon? Osim što vidimo novo planinarsko sklonište koje je interesantno samo za sebe, pruža se jedan drugačiji pogled na Istru, pogled na Učku, na kvarnerske otoke, ali i Čepićko polje i ako se poklopi da je to jedan vedar, vjetroviti dan, onda imamo pogled čak na sjeverni Velebit. Za tu planinarsku stazu treba između četiri do maksimalno pet sati laganog hoda. Nije velika visinska razlika tako da je pogodna za obitelji, doduše ne baš s malom djecom, istaknuo je Šepić.
Za one koji se odluče na izlet od Male Učke do Kremenjaka, Šepić je preporučio novi vodič, dnevnik planinarske obilaznice Vidici srednje Učke u izdanju PD Elektroistra iz Pule koji opisuje dio ovog puta.
Otvoreno ljetos, planinarsko sklonište, odmah je postalo atraktivna planinarska destinacija. Ističe se jedinstvenim oblikom nalik na izvaljeno jaje u gnijezdu.
Osnovu čini drvena konstrukcija u obliku jajeta, sačinjena od 320 trokutastih ploha. Sklonište je mali objekt površine oko 12 kvadrata, u njemu se za noćenje može smjestiti četiri do šest ljudi, omogućava dobru zaštitu od meteo uvjeta, kiše i jakog vjetra, te siguran zaklon. Nadomak je trasi Istarskog planinarskog puta te omogućava odmor na pola dugačke dionice između Poklona i Plomina. Osmislio ga je i izgradio arhitekt i graditelj Ivan Juretić, poznat po inovativnim rješenjima izgradnje i uređenja planinarskih skloništa.
Vanjska opna od suhih je grana te podsjeća na gnijezdo unutar kojega je manja kompaktna jajolika forma objekta koja pak parafrazira raspuknuto, izvaljeno jaje.
Juretić, koji je u proteklih nekoliko godina privukao pozornost javnosti, a posebno planinarske, izgradnjom i obnovom planinarskih skloništa Šugarska duliba, Ždrilo i Rossijeva koliba na Velebitu te Miroslav Hirtz na Bijelim stijenama, između vanjske opne i samoga objekta, smjestio je stubište kojim se pristupa terasi, odnosno krovu na četiri i pol metara visine s pogledom na Učku, Kvarnerski zaljev, otoke Cres i Lošinj, te istarski poluotok.