Tradicionalno, 12. uprizorenje živih jaslica, površinom najveće, ali i najpoznatije takve vrste u Hrvatskoj, privuklo je brojne posjetitelje koje je u u Svetom Lovreču Pazenatičkom, za tu prigodu svojevrsnom Betlehemu, dočekalo više od sto statista, uključujući i Svetu obitelj, Tri kralja, mudraca na konjima, demonstratore starih zanata, pastire, vojnike, anđele...
Na Štefanje je Sveti Lovreč, srednjovjekovni gradić koji je idealna kulisa za žive jaslice, pohodilo oko pet tisuća posjetitelja, a za Sveta Tri kralja, 6. siječnja od 16 do 20 sati, kad će se opet održati uprizorenje, očekuju ih i nešto više.
Svi koji su se se odlučili na Štefanje doći u srednjovjekovno mjesto, postali su dio jedne posebne božićne priče, temeljene na "najvećoj priči ikad ispričanoj". Mogli su se okrijepiti toplim napicima, svježim kruhom i kolačima, a pritom još i posjetiti prigodni božićni sajam, zajedničku izložbu fotografija "Đirivanje", tematsku izložbu lokalnih motiva u galeriji "Placa", ujedno dobrotvornu akciju za obnovu knjižnice Osnovne škole Sv. Lovreč, i sve to dok se starogradskom jezgrom pronosila pjesma mješovitog pjevačkog zbora Glazbenog društva "Sokol" iz Buzeta.
Na trgu pored crkve sv. Martina postavljena je štalica, a u njoj Sveta obitelj koju je ove godine uprizorila obitelj Jakus i svojim prisustvom poručila kako je važan obiteljski odnos, duh, zajedništvo i ljubav. U liku malog Isusa bila je osmomjesečna Rita Jakus, u liku Marije njena majka Silvija, a Josipa, Ritin otac Simon. Puna četiri sata stajali su u štalici poput one u kojoj se rodio Isus.
- Iz Grintavice smo blizu Tinjana, već godinama dolazimo gledati uprizorenje živih jaslica u Sveti Lovreč, a ove godine dobili smo čast da možemo sudjelovati s najmlađom kćerkom. Velika nam je čast, kazao je Simon Jakus.
- Počašćeni smo, nije nimalo naporno, uživamo, nadovezala se Silvija. Obitelj Jakus ima četvero djece, uz malenu Ritu tu su trogodišnji Toma, petogodišnji Rafael i šestogodišnja Veronika.
Nad Svetom obitelji u liku anđela Gabrijela lebdjela je na zip-lineu Aurora Matošević, devetogodišnjakinja iz mjesta Selina. Naratori su čitali dijelove Evanđelja kako bi posjetiteljima približili događanja, Svetu obitelj blagoslovio je župnik Branimir Šapina, a poklonila joj se skupina malih anđela. Pohodila su je Sveta tri kralja, jahači s Rancha Barba Tone iz Manjadvorci, koji su na konjima ujahali u grad da bi malom Isusu udijelili darove.
Mogle su se pogledati jaslice u župnoj crkvi, kao i kućne jaslice u prizemlju obližnje zgrade, upoznati se sa starim zanatima i izbliza vidjeti mnogobrojne domaće životinje, ovce, koze, magarce... Radionice i punktovi kamenoklesara, stolara, pletača košara, lončara, mlinara, pekara i drugih obrtnika, posjetitelje su svojevrsnim vremeplovom vratile u prošlost.
Tajnu pomalo zaboravljenog tradicijskog zanata, vještinu pletenja košara od vrbovog pruća, od beke, otkrivao je Marijan Paljuh iz Poreča, rodom iz Muntrilja.
- Naučili su me moji pokojni nonići. Košare su se plele po zimi. Od prosinca do ožujka, tada su beke najkvalitetnije. Zainteresiralo me je i u zadnje se vrijeme bavim time, volonterski, iz hobija.
- Za jednu košaru treba mi tri, četiri sata, mogu splesti dvije na dan, ovisno o njihovoj veličini, kazao je Marijan. Tradicijsko lončarstvo zastupali su Mirko i Izabela Ravnik Keglević iz Tar Vabrige. Demonstrirali su rad na lončarskom kolu kako se nekoć radilo, doduše na malo modernijoj verziji.
- Treba prakse i volje, rekli su Keglevići koji su na prosinačkoj manifestaciji u Svetom Lovreču prvi puta sudjelovali 2019. godine i nakon korona pauze nastavili dolaziti. Želja im je pridonijeti jednoj lijepoj priči kako bi bila što cjelovitija.
Ružica Piemonte iz Svetog Lovreča prezentirala je kako se po domaći kuha rakija u lambiku na drva, a posjetitelji su uz čašicu domaće rakije "medežije za dušu i tilo" mogli degustirati i domaće maslinovo ulje i domaći kruh.
Stolar u mirovini, Stanko Matošević iz sela Perini kazao je kako je za dobrog stolara važno dobro drvo i dobar alat. Ponosno je pokazivao veliku ručnu blanju kojoj je više od 120 godina.
Veterani prosinačkog zbivanja u Svetom Lovreču, Dorijano Terlević i Oliviero Antolović, sudjelovali su na svim dosadašnjim izdanjima, u različitim ulogama ovisno koja ih je dopala, a ovom prigodom kao malinari u malinu, u mlinu vodenici, mljeli su brašno.
- Važna je dobra kvaliteta pšenice i kukuruza, a mora biti i suho vrime, dobar žrvanj, dobro sito i dobra domaćica da zna speći kruh ili umisiti palentu, rekli su raspoloženi malinari.
Vltava Muk iz Zavičajnog muzeja Poreštine demonstrirala je predenje vune, uz pomoć preslice i vretena od češljane vune izrađivala je nit.
- Prilično je to rijetka vještina, iako je zapravo jednostavna, samo treba malo prakse. Danas je to nematerijalna kulturna baština. Puno je starijih žena koje su prošle pored mene i komentirale da su se kao djeca i same okušale u predenju vune, ali je već tada to bilo u nestajanju, kazala je Muk.