biste li posjetili?

Nova konoba u Rovinju promovira starogradsku i etno glazbu u suvremenom produkcijskom ruhu

| Autor: Aldo POKRAJAC
(Foto Aldo Pokrajac)

(Foto Aldo Pokrajac)


Prilikom uhodavanja, u prosincu najveći feeling u Kafani su svojom zaraznom romskom glazbom izazvali Trubači iz Gučeva, koji nastupaju po trgovima diljem Hrvatske i okolnih zemalja, te tamburaški ansambl Bedem iz Vitovitice, poznati po cover obradama raznolikih hrvatskih glazbenih folk izričaja.

U Zagrebu je ovog tjedna održana "Kafanska večer", koja je Arenu na jednu noć pretvorila u "najveću kafanu na Balkanu". I najveći zagovaratelji hrvatske pop glazbe su nakon ovog eventa, koji je na zatrpanim društvenim mrežama uspoređivan sa sličnim događanjima u Turskoj, omiljenoj destinaciji Hrvata, morali su priznati da je Zagreb je kapitulirao pred kavanskom muzikom i da narodnjaci suvereno vladaju hrvatskim koncertnim prostorom. Uz "Kafansku večer“ organizatori iz OTV Valentino, bosanskog komercijalnog TV kanala, ovakve spektakle organiziraju ne samo po regiji i Europi, gdje je god veća koncentracija južnoslavenskih naroda, već su gostovali i u SAD-u. Sve na tragu Gorana Bregovića, koji je sa svojim Orkestrom za svadbe i sprovode zadivio cijeli svijet i postao svjetski relevantan world skladatelj i glazbenik.

Najposjećenija hrvatska destinacija Rovinj još nije doživjela ovakve zabavljačke "ispade". No, nikad ne reci nikad. Turiste koji prate svjetske trendove sve popularnije i originalne world glazbe će ovakve evente zasigurno preferirati jednoličnim one man bandovima sa sintesajzerima, koji kao najjeftinija glazbena kulisa nastupaju po hotelima i terasama. Popularni film "Toma" o Tomi Zdravkoviću, boemu, pjevaču, skladatelju i tekstopiscu koji je svoju karijeru izgradio nastupajuću u kavanama, pobudio je emocije i kod Rovinjaca srednje generacije.

Na tom tragu Rovinjež Nikola Poropat, sa magisterijem Copenhagen Business Schoola, u kojem se nakon Harwarda najviše može naučiti o rastućem kreativnom glazbenom i event biznisu, je nakon brojnih odrađenih projekata u Danskoj i Češkoj, gdje je bio na studentskoj razmjeni, u Zagrebu, i popularnom rovinjskom Steel Nightclubu, želi na svom terenu okušati u, za Hrvatsku sve zaraznijem trendu. Tako je s dva partnera otvorio konobu Kafana kao surogat klasičnim balkanskim kavanama iz kojih je potekao veliki broj folk pjevača, pjevačica i ansambala. Njihov je cilj popularizirati balkansku starogradsku i etno glazbu kroz nastupe tamburaša, trubača i glazbenika koji njeguju narodnu glazbu u novom, suvremenom produkcijskom ruhu.

"U našoj konobi gostovati će svirači i pjevači koji su na tragu tužnih balada koju je kao skladatelj, tekstopisac i pjevač njegovao Toma Zdravković, sevdaha i sličnih glazbenih formi nastalih pod utjecajem Orijenta. Sa Zdravkovićem je na turneje odlazio drugi velikan balkanske etno glazbe Muharem Serbezovski, danas 70-godišnji makedonski Rom, koji je vješto miksao indijsku i tursku glazbu pjevajući ne na materinjem romskom već široj publici poznatim južnoslavenskih jezicima. Gledajući današnjim mjerilima njihova glazba iz 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća bili su začeci world glazbe na ovim prostorima. Na tom tragu i mi ćemo graditi svoju priču. Kamo sreće da uspijemo i da nam u goste dođu primjerice Amira Medunjanin sa svojim world sevdahom ili Božo Vrećo, koji je sevdalinke upario s jazzom, bluesom i soulom“, kaže Nikola Poropat, koji je uvjeren da se ova vrsta glazbe u pravom ambijentu kavane s odabranim gastronomskim užicima čak i u Istri može prodati kao originalni turistički proizvod.

Za staru godinu u Kafani je organiziran doček u podne i navečer kao hedonistički spoj dvaju priča, kavanske glazbe, balkanskih i makedonskih delicija. Nikola Poropat je u tročlanoj ekipi zadužen sa evente. Gastronomski dio vodi Filip Boškoski, sin Violete i Ljube Boškoskog, koji je zanat ispekao u obiteljskom restoranu nadaleko poznate Ville Lav u Balama. Za logistiku brine se Josip Totić. Ekipa je posložena, puna entuzijazma, pa će biti zanimljivo vidjeti da li će ostvariti svoje snove.

Osnove postoje jer su ušli u prostor renomiranog restorana Bocca d'oro, kojeg je u Rovinjskom Selu vodila obitelj poznatog glazbenika Luke Brgića.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter