(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)
Na sjednici Koordinacijskog vijeća Urbanog područja Pula na kojoj se govorilo o usvojenoj listi strateških projekata za Sporazum o provedbi ITU mehanizma za projekte na području Puljštine ukupne vrijednosti 33 milijuna eura, zeleno svjetlo dobila su među ostalim i dva barbanska projekta. Riječ je o projektima rekonstrukcije i dogradnje zgrade konjičkog centra sportsko-rekreacijske namjene te obnovi povijesnog centra Barbana koji predviđa obnovu palače Loredan i nastavak obnove crkve svetog Nikole.
To znači da će se do 2027. godine sigurno izgraditi dugoočekivani konjički centar kod nogometnog igrališta za koji je već sačinjena dokumentacija i predložena za financiranje Ministarstvu turizma i sporta u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti čiji rezultati još nisu poznati.
Iz Općine Barban ističu i da će se nakon dijela obnove župne crkve svetoga Nikol konačno obnoviti i povijesni kompleks palače Loredan koji žurno treba novo ruho, ali i ostatak crkve. S ta dva projekta Općina Barban će zasigurno dobiti dodatni podstrek za razvoj turizma, ali i sporta te kulture.
Barbanski projekt konjičkog centra vrijedan je 1,8 milijuna eura, a njime se planira urediti prostor na mjestu sadašnje štale i manježa (prostorija za obučavanje jahanja, op.n.). Projekt se, navode iz Općine Barban, odnosi na uređenje zgrade centra, jahališta i okoliša.
»Buduća zgrada centra imala bi prizemlje koje se sastoji od postojećeg stajskog dijela za povremeni boravak konja za koji se planira rekonstrukcija. Dodaju se prostori dodatnih bokseva za konje te spremište, sedlarnik i sanitarije. Dograđuje se i kontinuirana nadstrešnica. U novom, sjeverozapadnom dijelu, planira se ulazni prostor, garderobe, ured, sala za sastanke, sanitarije te manji ugostiteljski objekt sa spremištem i prostorom za zaposlenike«, pojasnili su iz Općine Barban.
Konjički centar namijenjen je privremenom smještaju konja za vrijeme sportskih natjecanja poput jednoga od najvećih i najvažnijih ne samo za Barban, već i daleko šire. Riječ je, dakako, o natjecanju koje je simbol očuvanja istarske tradicije, a to je nadaleko poznata Trka na prstenac. Tako bi se ovim vrijednim projektom uredilo i postojeće jahalište te okoliš, što podrazumijeva uređenje puteva, sudačke kućice te suhozida koji bi se tijekom turnira koristio kao dio gledališta.
Za organizaciju obilaska konjičkog centra i posjet konjima bit će zadužen Multimedijalni centar Barban d.o.o., dok će partneru Udruzi Trka na prstenac biti povjereno upravljanje objektom nakon dovršetka projekta.
»Budući da je Udruga glavni organizator Trke na prstenac, ona će uz upravljanje centrom biti zadužena za organizaciju konjičkih natjecanja koji se zadnjih godina održavaju na postojećem jahalištu«, doznajemo iz Općine.
A 491 tisuću eura planira se uložiti u centralni kompleks povijesne jezgre Barbana. Tim je projektom predviđena izrada dokumentacije, ali i obnova arhitektonskog sklopa koji se sastoji od župne crkve sa zvonikom, Palače Loredan, Velih vrata i četverokutne kule koja je nastala u središtu Barbana na mjestu srednjovjekovnog kaštela uništenog u 14. stoljeću.
Prema informacijama iz Općine Barban, danas je ovaj arhitektonski sklop u lošem stanju. Kula je građevinski sanirana, dok je palači potrebna rekonstrukcija.
»Pročelja koja gledaju na glavni trg su oronula, stolarija je uništena, kao i kamena plastika. Crkva je konstruktivno ugrožena, crkveni toranj je u lošem stanju, loža se raspada i ugrožava posjetitelje i djecu koja se igraju u parku podno tornja, a nije uređen ni okoliš. Jedino je zamijenjen krov palače i crkve«, navode iz Općine.
Dodaju da će se kroz ITU mehanizam, osim izrade projektne dokumentacije, obnove sklopa i okoliša izraditi i detaljan plan uređenja glavnog gradskog trga koji bi unaprijedio vrijednost samog arhitektonskog sklopa. Taj plan bi, kažu, odredio obradu površina, razmatrao funkcionalno povezivanje trkališta za Trku na prstenac sa središtem naselja i povezivanje svih povijesnih građevina na trgu sa sklopom, kao i urbanu opremu i rasvjetu.
U planu je i izrada konzervatorskog elaborata s valorizacijom i prijedlogom za zaštitu središta naselja te izrada akcijskog plana održivog korištenja. Nakon svega planira se uređenje pročelja zapadne kule,današnje sakristije i zapadnog pročelja palače uz restauratorske radove na kamenoj plastici.
U Općini Barban objašnjavaju da se u ovaj dugoočekivani projekt krenulo zbog mogućnosti prijave Trke na prstenac na UNESCO-vu listu nematerijalnih dobara. Zbog toga je potrebno urediti središte naselja i povezati ga s trkalištem. Isto tako, velikom broju turista koji svake godine posjećuje Trku treba ponuditi dodatne sadržaje i kvalitetu, a istovremeno osigurati održivo korištenje baštine.
Inače, u prvom ITU mehanizmu Općina Barban bila je zastupljena s jednim projektom, a to je bio gradnja infrastrukture u poslovnoj zoni Barban-Krvavci koji je svečano okončan lani za Dan općine Barban u prosincu. Projekt je obuhvatio izgradnju odgovarajuće komunalne infrastrukture unutar zone, odnosno izvedbu prometnih površina i nogostupa, vodovodne mreže i oborinske odvodnje te javne rasvjete i DTK mreže. Ukupna vrijednost projekta je bila 8.211.779 kuna, dok je od toga bespovratnih EU sredstava 85 posto odnosno 6.980.012 kuna. Projekt se sufinancirao iz Europskog fonda za regionalni razvoj, kroz operativni program Konkurentnost i kohezija.
Budući konjički centar u Barbanu bit će, kažu iz Općine Barban, »pravi mali arhitektonski dragulj«. Općina je, naime, pokrenula ovaj veliki projekt pod nazivom »Rekonstrukcija i dogradnja zgrade Konjičkog centra – sportsko-rekreacijske namjene« još prošle godine izradom projektne dokumentacija vrijedne 200 tisuća kuna koju su sufinancirali Istarska županija i Društvo Trka na prstenac.
»Ideju novog centra, vrijednog 8,2 milijuna kuna, koji će biti posvećen svim ljubiteljima konja, jahačima, rehabilitacijskim grupama, Trci na prstenac, konjičkom sportu, djeci, turistima i općenito tradiciji uzgoja konja na ovom području osmislio je ugledni pazinski arhitektonski studio Studio Putinja«, pojašnjavaju iz Općine Barban.
Riječ o studiju koji je »nacrtao« i atraktivan barbanski Centar za posjetitelje na placi posvećen Trci na prstenac. Prema njihovoj ideji, novi konjički centar bio bi pravo moderno zdanje koje bi zadovoljio više potreba; od smještaja konja, do prostora za druženje i sastanke.
Općinsko je vijeće, navode iz Općine Barban, krajem rujna amenovalo’ ovaj perspektivni projekt i dalo zeleno svjetlo načelniku Daliboru Pausu i općinskoj upravi da projekt kandidiraju na natječaj iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.–2020.«.
Projekt je, navode iz Općine, spreman za natječaje jer su riješeni imovinsko-pravni odnosi, izrađeni su idejni i glavni projekt, predan je zahtjev za ishođenje građevinske dozvole i pripremljena dokumentacija za prijavu projekta na natječaj.
Prema idejnom rješenju odabranog arhitektonskog studija, konjički će se centar urediti na mjestu postojeće štale do nogometnog igrališta u Barbanu i bit će povezan s obližnjim manježom.
- Tako kompleks konjičkog centra postaje urbanistički povezana cjelina postojeće i nove izgradnje. Forma građevine stvara unutarnje i vanjske natkrivene i nenatkrivene mikro ambijente u kojima je moguće doživjeti dijelove procesa jahanja i brige o konjima, navodi arhitekt Saša Putinja u idejnom rješenju. Njegov je studio, naime, najprije analizirao postojeće stanje i na osnovu njega dao prijedlog kako bi realizacija cjelokupnog projekta trebala izgledati ubuduće. Osim Putinje, na projektu su radili i arhitekti Katja Vasiljević-Jeromela i Kristina Bartolić te vizualni i 3d dizajner Kristian Vrbica.
»Postojeći vanjski sadržaji koji su bili dio procesa jahanja i brige za konje - krug za šetnju, prostor za pranje konja i ograđeni dijelovi za ispust, glavni pješački pristup i pješački komunikacijski potez, trenutno unutar kompleksa funkcioniraju bez poveznice sa zatvorenim prostorima građevine. Zgrada bi svojom centralnom pozicijom trebala biti svojevrsna poveznica i čvorište puteva. Osnovni koncept je sagledavanje cjelokupnog kompleksa Konjičkog centra ne samo na arhitektonskom, već i na urbanističkom nivou«, doznajemo iz Općine.
Cilj je povezati vanjske i unutarnje prostore koji su ujedno i elementi »procesa jahanja« komunikacijskim putevima koji unutar sebe stvaraju intimne mikroambijente gdje će se odvijati različite radnje poput timarenja, pranja konja, hranjenja, šetnje, ističu arhitekti iz ovog studija.
»Općini Barban je ovaj projekt bitan iz više razloga. Prvi je ključna i najpoznatija turistička manifestacija, odnosno Trka na prstenac, kako bi s vremenom postigli da svaki konjanik koji sudjeluje u Trci na prstenac ima u vlasništvu vlastitog konja na kojem će trenirati i natjecati se. Drugi razlog je razvoj uzgoja konja povećanjem broja rančeva na području općine te ulaganje u mlade nade sportskog jahanja, koji iz godine u godinu postižu niz prestižnih uspjeha kako na hrvatskim, tako i na svjetskim natjecanjima, te time promoviraju i potiču konjogojstvo. U tom kontekstu, nastojalo bi se privući i potaknuti širu populaciju mladih s Barbanštine da se uključe u sport i rekreaciju i krenu se baviti uzgojem konja i konjičkim sportom«, kažu iz Općine te dodaju da interes za konjički sport postoji tijekom čitave godine, a u ljetnim mjesecima dok traju treninzi za Trku na prstenac, on je još i veći.
»Puno posjetitelja dolazi posjetiti Barban, treninge konjanika i konje. Turistički gledano, Barban tada postaje prava mala kulisa za konjički sport te je i iz tog razloga razvoja turizma nužno imati i pokazati adekvatne prostore u kojima borave konji, konji slavodobitnici Trke na prstenac. Nadalje, Trka na prstenac je manifestacija koja se održava više od 40 godina, a usko uz njezino održavanje vezan je i konjički centar pa i iz tog razloga nije upitna njegova održivost«, zaključuju u Općini Barban.