Potražnja za ovakvim destinacijskim proizvodom je u porastu (Arhiva Glasa Istre)
U kaštelu Morosini-Grimani u Svetvinčentu održana je Istra Outdoor konferencija o outdoor projektima koji su u tijeku te o destinacijskom razvoju outdoor i bike segmenta kroz primjere dobre prakse.
- Destinacijski outdoor razvoj mora se temeljiti na sinergiji te umrežavanju svih dionika koji djeluju s jednim zajedničkim ciljem, a to je kvalitetan razvoj outdoora na poluotoku. Doprinos i angažman mora postojati sa svih strana, kako javnog tako i privatnog sektora od zajedničkog interesa za destinaciju, naglasila je direktorica Istarske razvojne turističke agencije Slavica Tobok Kandić.
Pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije Nada Prodan Mraković također se dotaknula trenutnog stanja outdoora na destinaciji, kao i izazova te budućih koraka za razvoj.
- Istarska županija kontinuirano sudjeluje u razvoju outdoor aktivnosti na destinaciji uz zagovaranje destinacijske umreženosti koja je iznimno važna prilikom kreiranja ovakvog proizvoda. Potrebno je povezivanje zelene politike i destinacijske održivosti i jačanje sinergije između svih dionika. Sve više destinacija okreće se prema outdoor aktivnostima, a svakako i Istra mora pratiti trendove kako bi se sve daljnje aktivnosti povezale u cjelinu. Konstantno se provode studije razvoja kvalitetnog upravljanja cikloturizmom u Istarskoj županiji, kao i povezivanje kroz kreiranje transverzale Umag-Pula, odnosno Limski kanal - Labin. IRTA nastavlja biti koordinator ovog proizvoda u svrhu što boljeg povezivanja svih aktivnosti, a i mogućnosti da određena sufinanciranja budu raspodijeljena unutar budžeta lokalnih turističkih zajednica, kazala je pročelnica Prodan Mraković.
Predstavljanje aktivnosti Istra Outdoora održao je Martin Čotar iz Istarske razvojne turističke agencije koji je referirao o stanju u razdoblju od 2020. do 2023. godine, ključne aktivnosti te plan daljnjeg razvoja. Kao jedna od bitnih tema, nameće se prostorna signalizacija na destinaciji kroz jasno postavljene standarde ovisno o određenom segmentu unutar outdoor projekta – bike, trails, climbing, kayaking. Primjena definiranih standarda i kvalitetna kategorizacija bike i trail staze jedan su od prioriteta za daljnji razvoj.
Tedi Zgrablić, ovlašteni projektant i nadzorni inženjer Učka Konzaltinga dotaknuo se teme biciklističkih traka i staza uz predstavljanje problematika i rješenja s posebnim osvrtom na cestovni biciklizam. Potrebno je pronaći ključ i rješenja koja će se sustavno implementirati uz poštivanje standarda, ali i financijske prilike.
Potrebno je više pozornosti usmjeriti prema edukaciji, pogotovo kad je riječ o cestovnom biciklizmu jer postoji niz opasnosti na koje moraju biti spremni vozači, ali naravno i biciklisti te se znati ponašati u određenim trenucima.
Gostujući predavač iz Slovenije Jan Klavora predstavio je niz kvalitetnih turističkih proizvoda, odnosno niz kvalitetnih primjera dobre prakse i njihovih marketinških i ekonomskih učinaka na destinaciju.
Između ostalog, tu je Bike Slovenia Green unutar kojeg povezuju autentični pružatelji usluga uz osmišljavanje različitih proizvoda koji rezultiraju kvalitetnim, umreženim bike rutama diljem Slovenije. Među istaknutnim primjerima su i Alpe Adria trail i Trans dinarica koje predstavlja long distance trails koje spaja i prolazi kroz više država te omogućuje svi posjetiteljima da dožive čari ne samo Slovenije, već i susjednih zemalja.
Što se tiče ekonomskih učinaka, potražnja za ovakvim destinacijskim proizvodom je u porastu, dok se direktni učinak pokazuje kroz iznimno visoke prihode.