na božjem polju

FOTO & VIDEO / Digitalnom rekonstrukcijom oživjelo glavno sjedište templara u Istri

| Autor: Ian Tataj


Stipan Ujdur iz Opuzena, 3D modelar i video animator povijesnih građevina i lokaliteta, prije godinu dana počeo je raditi digitalne 3D rekostrukcije templarskih utvrda i sakralnih objekata na teritoriju današanje Republike Hrvatske, a rekonstruirao je i famozni posjed templara u Istri - sv. Mariju u Vižinadi.

Stipanu Ujduru je templarsko crkvište u Vižinadi deseta 3D rekonstrukcija templarskih objekata na teritoriju Republike Hrvatske, od njih 30-ak koliko ih je ukupno bilo, odnosno, koliko ih se može nabrojati po izvorima. Njegova rekonstrukcija podrazumijeva interpretacijsku obradu, no pruža nam vrijedan uvid u bitnost ovog lokaliteta, i to u potpuno otvorenoj panorami, ali i detaljima.

Templari u Istri

- Nažalost, ovo je umirovljenička produkcija, a ne "hollywoodska", i nadam se kako mi nitko neće zamjeriti neke nepreciznosti ili autorsku slobodu, dodaje Stipan Ujdur, na čijem se facebook profilu može vidjeti sve njegove digitalne projekte gdje oživljavaju templarski posjedi diljem Hrvatske, a na Youtube kanalu pod njegovim imenom, besplatno se mogu pregledati i animacije tih rekonstrukcija.

U Istri se glavno sjedište templara nalazilo u blizini crkve sv. Marije u Vižinadi. Crkva se nalazi na mjesnom groblju mjesta Vižinada na takozvanom Božjem polju, nazvanom upravo po vitezovima templarima, odnosno "hramovcima" ili "božjacima" kako su ih zvali u našem podneblju.

Na Božjem polju, smatra se, nakon 1119. godine, odnosno sredinom 12. stoljeća, redovnici/vitezovi templarskog reda osnovali su samostan sa zadaćom čuvanja hodočasničkih putova prema Jeruzalemu - njihov razlog postojanja. Zato su svoja sjedišta imali na važnim mjestima uz prometnice, a kada je riječ o Božjem polju, treba napomenuti kako je uz njega vodila važna prometnica, via Flavia, koju su trasirali Rimljani, a vodila je od Trsta prema Puli. Templari su na Božjem polju djelovali od 12. do 14. stoljeća, kada je po ukinuću reda, posjed dat na upravu vitezovima sv. Ivana - takozvani Hospitalci (ili po našemu bolničari), a 1536. samostan i crkvu u Vižinadi naslijedili su franjevci trećoredci, koji su ondje ostali sve do 1806. godine.

(Foto: Stipan Ujdur)(Foto: Stipan Ujdur)

Za vrijeme boravka templara na Božjem polju, bio je organiziran prijem hodočasnika za Svetu Zemlju. Tu im se je davala okrijepa. Izvršena bi bila i zamjena premorenih konja za nove, svježe; pravljeni su popravci na kolima, najviše na kotačima. U crkvi je služena Sveta Misa. Veliku korist od hodočasnika su imali i lokalni stanovnici, koje su templari opskrbljivali sa prehrambenom robom.

Moderni templar

U Istri ima naznaka (uz dozu sumnje) da su bili i u Puli, u sv. Ivanu na Pragrandeu (Prato grande) i držali hospicij kraj Nimfeja (danas Karolina). Godine 1240. porečki biskup Adalbert povjerio im je nekoć benediktinski samostan sv. Ivana in Prato kraj Poreča, obvezavši ih da ondje drže hospital za hodočasnike. No i taj je samostan nakon njihova ukinuća predan ivanovcima, a ti su ga napustili na kraju 15. stoljeća. Njima je bio 1305. predan i samostan sv. Mihovila ponad Lima, nekoć kamaldulski, s podružnicom u Svetvinčentu, ali nije istraženo jesu li ondje uopće došli, jer im je red ubrzo bio dokinut, a samostan je potom vraćen kamaldulcima. Sv. Mihovil je jedini potvrđen posjed. Zbog stanja samostanske strukture, u travnju 1305. Bonifacije, porečki biskup, odlučio ga je trajno dodijeliti templarima u osobi fra Šimuna Osimskog, predvodnika Mletačkog hrama (dio preceptorata Lombardije). Donacija je izvršena uz uvjet da, kada akvilejski patrijarh ili papinski legat zahtijevaju dače, templari moraju platiti svoj dio porečkim kanonima.

(Foto: Stipan Ujdur)(Foto: Stipan Ujdur)

- Pokretač ovog projekta templarskih 3D rekonstrukcija je "Order of The Knights Templar of the Old Code United Kingdom", templarski Red kojem i ja pripadam, sa titulom Zapovjednik Vitezova Templara za Hrvatsku, otkriva Ujdur, dodajući da nosi i i titulu kroničara Reda Templara jer je napravio 3D rekonstrukcije i video animacije Svete Zemlje u doba vitezova templara, i to gradova Jeruzalema, Acre, Tortose, Arada i Cipra.

Pad Templara

Nakon što je francuski kralj Filip Lijepi, zbog njihova novca, na petak 13. listopada 1307. godine, organizirao masovni lov na templare, a 1312. godine, red templara nestaje, službeno ukinut od strane pape kroz bulu Vox in excelso, a njihovi posjedi, kroz bulu Ad providam, dati vitezovima Ivanovcima – malteškim vitezovima.

Atila u Vižinadi

Nad crkvenim vratima nalazi se glava Atile – Biča Božjeg koji je je po nekim legendama skončao svoj život baš u ovom kraju. Iza poznate cisterne sa dva bunara iz 1772. godine nalazi se staro zdanje u koje su uzidani mletački lav iz 15. stoljeća i kamena ploča sa uklesanom tarifom iz luke Baštije iz 1726. godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter