Vrijednosti antifašizma treba zaštititi i prenositi na mlađe

Obilježena 80. godišnjica stradavanja desetorice mladića u Vranjem Selu

| Autor: Anđelo Dagostin
Komemoracija je održana na Božjem Polju (Foto: Općina Vižinada)

Komemoracija je održana na Božjem Polju (Foto: Općina Vižinada)


U današnjem društvu ključno je zaštititi vrijednosti antifašizma te ih prenositi na mlađe naraštaje, a jedan od načina je poštovanje svih onih koji su dali svoje živote u NOB-u, uz prisjećanje na njih s osobitim pijetetom, kazao je općinski načečelnik Vižinade Marko Ferenac.

Delegacija koju su činili predstavnici Općine Vižinada i udruga s područja Poreštine položila vijence i zapalila svijeće na Božjem polju, obilježivši tako 80. godišnjicu stradavanja desetorice mladića rođenih i ubijenih u Vranjem Selu.

Na obljetnici su govorili Marko Ferenac, načelnik Općine Vižinada, Arduino Matošević, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Poreštine, koji je ujedno govorio i u ime Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Poreštine, te profesor Valter Baldaš koji je iznio njegove povijesne činjenice o događajima u Vranjem Selu.

U toj tužnoj epizodi istarske povijesti fašisti su 26. listopada 1943. godine strijeljali deset mladića iz Vranjeg Sela s namjerom da "vječno drže u tami i ropstvu istarski narod", kako i piše na spomeniku podignutom u čast pobijenim mladićima. Bili su to svi odreda vrlo mladi ljudi, uglavnom povratnici nakon kapitulacije talijanske vojske, a fašisti su ih nemilosrdno strijeljali radi odmazde i zastrašivanja.

Žrtve Petar Vranić, Ivan Dobrilović, Eduard Dobrilović, Anton Brečevac, Josip Brečevac, Ivan Brečevac, Jure Dobrilović, Ivan Šikman, Emil Grbac i Anton Radoš te Jakov Brečevac i jedan neznani Talijan pokopani su u zajedničkoj grobnici izvan groblja Božje Polje, gdje su im mještani Vranjeg Sela 1982. godine postavili spomenik u znak trajnog sjećanja na svoje ubijene očeve, sinove i braću.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter