Cijepljenje uskoro počinje (Snimio Milivoj Mijošek/Glas Istre)
Početkom jeseni, ne samo kalendarske, već i one koju prate uglavnom nagle promjene vremenskih (ne)prilika i temperaturnih skokova, postaju uobičajene i brojne zdravstvene tegobe i pojave. Dolaskom zime, jedna od glavnih pojava je i gripa, stoga se u zdravstvenim ustanovama promovira preventivno cijepljenje.
Kada započinje cijepljenje na području Istarske županije, koliko će se cjepiva nabaviti za potrebe žitelja Istre te kome se cjepivo preporučuje, a kome ne, samo su neka od pitanja koja smo uputili doktorici Jasni Valić, voditeljici Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
- Početak cijepljenja protiv gripe u Istarskoj županiji planiramo u tjednu od 30. listopada, a dolazak cjepiva očekujemo sljedeći tjedan. Za sezonu gripe 2023./2024. godine za potrebe žitelja Istarske županije naručeno je 20.000 doza četverovalentnog inaktiviranog cjepiva protiv gripe, pojasnila je Valić.
Kada se govori o tome kome je cjepivo namijenjeno odnosno preporučeno, a tko ga ne bi trebao primiti, iz županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo mole sve one koji se žele cijepiti protiv gripe, a pripadaju nekoj od skupina s povećanim rizikom od teškog oblika bolesti i komplikacija gripe, da se jave izabranim liječnicima obiteljske medicine i izabranim pedijatrima radi cijepljenja.
- Osobe za koje je cijepljenje besplatno i preporučeno su osobe životne dobi 65 godina i starije, štićenici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), kao i radnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika, osobe (uključujući i djecu) s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, a posebno djeca s oštećenom plućnom funkcijom kao što su cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija te s kongenitalnim manama. Tu su i odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima bubrega, hemaglobinopatijama i oštećenjem imunog sustava (uključujući HIV infekciju) te djeca i adolescenti u dobi od 6 mjeseci do 18. godine života koji su na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (radi izbjegavanja nastanka Reye sindroma uz influenzu), navodi Valić.
Ističe da, u slučaju da se neka od osoba za koje je cijepljenje preporučljivo, zbog svog zdravstvenog stanja ne može cijepiti, umjesto njih se pod istim uvjetima mogu cijepiti osobe iz njihove bliske okoline, na primjer kućni kontakti (uključujući djecu), osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu, zdravstveni radnici i trudnice.
Govoreći o eventualnim preventivnim mjerama, higijenskim i prehrambenim, koje se mogu poduzeti da bi se spriječilo oboljenje od gripe, Valić je naglasila da se gripa prilično učinkovito i sigurno može spriječiti cijepljenjem. Također, navela je da cjepivo protiv COVID-19 bolesti i cjepivo protiv gripe, osobe starije od 12 godina mogu primiti istovremeno.
- Od virusa gripe i prehlade možemo se zaštititi i tako da se ne zadržavamo u zatvorenim prostorijama. Naime, suh zrak u njima isušuje sluznicu i time omogućuje lakši ulazak virusa u tijelo. Savjetuje se izbjegavati i prostorije u kojima je puno ljudi jer postoji veća vjerojatnost da je netko od njih već bolestan, napominje Valić i objašnjava na koji način osobe mogu razlikovati, nerijetko iznimno slične, simptome gripe i covid-a.
- Gripa se epidemijski javlja u zimsko doba godine, brzo se širi, u kratko vrijeme oboli veliki broj ljudi, počinje naglo s visokom temperaturom koja traje dva do pet dana, bolovima u mišic´ima i općom slabošću. Nakon toga se javljaju simptomi dišnog sustava kao što su suhi kašalj i začepljen nos, a najčešće komplikacije su upala sinusa i upala pluća. Osobe oslabljenog imuniteta, kronični bolesnici i osobe starije životne dobi su u većem riziku od razvija komplikacija i od smrtnog ishoda, pojasnila je Valić.
- COVID-19 se javlja cijele godine, može imati različite simptome, a to ovisi o soju SARS-CoV-2 koji uzrokuje bolest i osjetljivosti domaćina. Bolest obično počinje umjereno povišenom tjelesnom temperaturom, grloboljom, glavoboljom te simptomima od strane dišnih puteva kao što su curenje iz nosa, začepljen nos, suh kašalj, a kasnije se javljaju i bolovi u mišic´ima, ističe Valić.
Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo poručuju građanima Istre da će o svim detaljima vezanima za cijepljenje obavijestiti javnost kada stigne naručeno cjepivo. Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar najavio je detalje o ovosezonskom cijepljenju protiv gripe koji će biti predstavljeni javnosti u ponedjeljak, 23. listopada.
Govoreći o sojevima gripe, Valić je istaknula da je sastav ovogodišnjeg cjepiva protiv gripe sukladan preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog praćenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajućih virusa gripe u prethodnoj sezoni.
- Sastavni dio cjepiva protiv gripe za sezonu 2023./2024. su sljedeći cijepni sojevi: A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09-sličan soj, A/Darwin/9/2021 (H3N2)-sličan soj, B/Austria/1359417/2021-sličan soj i B/Phuket/3073/2013-sličan soj, navodi Valić.
Rasprava o potrebi edukacije i informiranja javnosti o svim aspektima gripe i važnosti cijepljenja, bila je dio konferencije za medije, u organizaciji multinacionalne farmaceutske kompanije Swixx BioPharma Hrvatska, na kojoj su ovoga tjedna sudjelovali vodeći medicinski stručnjaci koji su upozorili na važnost cijepljenja protiv gripe kako bi se, naveli su, građani zaštitili od ozbiljnih komplikacija.
- U sezoni 2022./23. gripa se vratila gotovo na pretpandemijsku razinu u Europi. Epidemija je počela ranije nego uobičajeno, dosegnula je vrhunac krajem 2022., a slučajevi su se bilježili sve do prve polovine svibnja 2023. Očito je da se gripa ponovno vratila u populaciju nakon što je prethodnih sezona njezina aktivnost bila suprimirana protupandemijskim mjerama, stoga i u nadolazećoj sezoni možemo očekivati uobičajenu sezonsku pojavu gripe. Intenzitet epidemije gripe u nadolazećoj je sezoni teško prognozirati, no ako zaključujemo prema podacima iz zemalja umjerene klime na južnoj hemisferi, mogli bismo očekivati sezonu sličnu prethodnoj, izjavio je profesor Goran Tešović, dječji infektolog i pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević". Tešović je naglasio važnost cijepljenja "za ranjive populacijske skupine" te da "cjepivo štiti od težih kliničkih oblika bolesti, hospitalizacije i smrtnih ishoda". Stručnjaci su na konferenciji naglasili da, iako je gripa univerzalna bolest koja zahvaća sve starosne skupine, zbog prirodnog slabljenja imunološkog sustava osobe starije od 65 godina, posebno su osjetljiva skupina. Napomenuli su da se do 90 posto slučajeva smrti i 50 posto hospitalizacija povezanih s gripom događa upravo u starijoj populaciji. Do jedne od tri starije osobe razvijaju upalu pluća, dok njih 23 posto poslije hospitalizacije doživljava funkcionalni pad aktivnosti, što im bitno otežava samostalno obavljanje svakodnevnih poslova.
Prema podacima OECD-a, u Hrvatskoj se u 2022. godini cijepilo 31 posto osoba starijih od 65 godina, što je daleko ispod preporučene procijepljenosti ovih institucija.