(Arhiva Glasa Istre)
Ovakvi razgovori prilika su da dublje razmislimo o našem zajedničkom naslijeđu, raznolikosti i važnosti poštovanja različitosti u našem društvu. Koliko je Istarskoj županiji važno njegovanje interkulturalnosti i kulture dijaloga između talijanske zajednice i hrvatske etničke većine pokazuje upravo to što se ovim panelo obilježava važna i okrugla obljetnica formiranja Istarske županije. Istra je jedna od najtolerantnijih sredina u našoj zemlji, ali ne volim kad se o odnosu većinskog hrvatskog naroda i nacionalnih manjina govori kao o suživotu.
Uvijek je ljepše reći da živimo jedni s drugima, da radimo i da smo tu, da postojimo. Vlada Republike Hrvatske pokazala je da prihvaćamo sve nacionalne manjine i da želimo da se osjećaju tu kao svoji na svome, jer to i jesu. Zato imamo operativne i mnoge druge programe baš za područja naseljena nacionalnim manjinama, kazala je jučer u Bujama potpredsjednica Vlade Ana Šimpraga na panel raspravi "Naše bogatstvo: talijanska autohtona zajednica i nacionalne manjine" koja je održana u sklopu obilježavanja 30 obljetnice formiranja Istarske županije.
Potpredsjednik Sabora Furio Radin kazao je da je formiranje Istarske županije bilo vrlo značajno jer je to rezultiralo identitetom, dostojanstvom i zajedništvom stanovnika koji žive na prostoru ove regije.
- U Istri je u tom trenutku otpočeo period u kojem se ona više našla u poziciji subjekta u raznim procesima i događanjima nego što je to bio slučaj u prijašnjim povijesnim razdobljima. S razvojem Istre razvijao se i istarski mentalitet, jer smo s mjesta na začelju koje nam je pripadalo u raznim prošlim sistemima postali s predvodnici razvoja i mjesto u koje mnogi žele živjeti. U tom društvu pripadnici talijanske nacionalne zajednice uspjeli su osigurati razinu prava koja ne bi nikad imali da se za njih nismo izborili i političkim sredstvima, kazao je Radin ističući kao primjer dvojezičnost u Istri koja, kazao je, sigurno ne bi imala status koji ima danas da još devedesetih godina nije bila definirana Statutom Istarske županije.
Mnogi sudionici u panelu istaknuli su Statut Istarske županije kao jedan od glavnih temelja na kojima se počelo graditi istarsko društvo kakvo danas imamo. Naime, kako se moglo čuti, Istarska županija je regija koja je u zadnja tri desetljeća postigla značajan napredak u mnogim područjima, ali su neke njezine temeljne vrijednosti definirane već nakon njezina formiranja. Krajem ožujka iduće godine bit će tri desetljeća od donošenja tog dokumenta kojim se Istra definirala kao višenacionalna i dvojezična zajednica i dom svih njenih građana i građanki. U tom dokumentu su, između ostalog, zaštićene autohtone etničke i kulturne, kao i druge posebnosti Istre.
Navodi se da je Istra povijesna pokrajina čija se posebnost i osobitost očitovala kroz čitavu njezinu povijest, da je višeetnička, višekulturna i višejezična zajednica u kojoj se priznaje i štiti slobodno izjašnjavanje građana i čuva dostojanstvo pojedinca, kao i područje gdje svaki građanin ili zajednica uživa puno pravo izražavanja, poštovanja, osiguranja i razvoja društvene, etničke, vjerske, kulturne, političke i jezične slobode i samosvijesti.
Zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita kazala je da je usvajanjem takvog dokumenta Istarska županija te 1994. godine pokazala da je itekako avangardna za to vrijeme s obzirom na to da je ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina donesen tek osam godina kasnije, dok je gradonačelnik Fabrizio Vižintin izrazio ponos što su upravo Buje odabrane za domaćina ovakvog panela s obzirom na to da se radi o gradu koji broji najveći postotak stanovnika koji pripadaju autohtonoj talijanskoj manjini.
- Razvijanje multikulturalnosti i dvojezičnosti nešto je što obogaćuje naše društvo i na što smo silno ponosni, poručio je Vižintin.