PANEL "Montažna i modularna sadašnjost" U BALAMA

Alen Tibljaš, direktor HOMM SL: "Kad se postave kriteriji, isprofilirat će se kvalitetni proizvođači na tržištu, a time će se zaštititi i investitori"

| Autor: Doria MOHOROVIĆ


"U Hrvatskoj bi na nivou države trebalo osnovati agenciju - neovisno tijelo koje bi definiralo kriterije montažne gradnje. Bez zadovoljavanja tih kriterija, investitor ne bi trebao dobiti certifikat i uporabnu dozvolu". Poručio je to Alen Tibljaš, direktor kastavske tvrtke HOMM SL, tijekom današnjeg panela "Montažna i modularna sadašnjost" koji se održao u sklopu sajma Modular Home Expo 2023.

Na jedinstvenoj izložbenoj manifestaciji koja se još u nedjelju održava u Balama, u posljednja se tri dana okupilo mnoštvo posjetitelja koji su imali priliku od proizvođača i struke saznati sve informacije o inovacijama u gradnji montažnih i modularnih kuća, upoznati se s građevnim materijalima, ali i vidjeti primjerke nekoliko takvih suvremenih objekata.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

- Danas kad pričamo o montažnom sistemu gradnje u Hrvatskoj, u odnosu na razvijene zapadne zemlje, imamo jedan minus. Još uvijek nemamo postavljene kriterije kvalitetne gradnje, pa se događa da na tržištu možemo pronaći svašta, kazao je Tibljaš, dodajući da je zato potrebno pričati o kvaliteti i pravilnom odabiru materijala. Jer, kako ističe, ne radi se o odabiru i kupovini čokolade, već su za ljude to životni projekti. Kad se postave kriteriji, isprofilirat će se kvalitetni proizvođači na tržištu, a time će se zaštititi i investitori - oni veći i manji.

S njime se složio i Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koji je dodao da baljanski sajam može biti poticaj da struka donese kriterije za gradnje montažnih kuća i drugih objekata. Istaknuo je i da se u posljednje vrijeme sve više okreće montažnoj gradnji, no i da nisu to samo montažne kuće.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Kao primjer gradnje montažnog objekta naveo je umjetnički paviljon u Zagrebu iz 1896. godine, koji je prenesen iz Mađarske. Napomenuo je da Hrvatska ima veliku tradiciju montažne gradnje, kao i znanja usavršavana godinama. Taj je trend već dugo vremena aktualan i u drugim zemljama, a najdalje su, kaže, u montažnoj gradnji otišli Amerikanci. Svijet se, navodi, sve više okreće prema montažnoj gradnji, a to su prvenstveno drvene konstrukcije. Dodao je i da svi koji su dio te industrije znaju da priprema za gradnju montažne i modularne kuće mora biti perfektna, a benefiti su brojni - od kontroliranih uvjeta, do smanjenih ozljeda na radu.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Moderator Milan Pavlović, novinar našeg lista, među stručnim panelistima potražio je odgovor zbog čega je Istra pogodna za ovu vrstu gradnje. Esad Hajdarovac, direktor tvrtke Domprojekt koja iza sebe ima dugogodišnje iskustvo gradnje montažnih i modularnih kuća, istaknuo je da je najveća odlika ovakvog oblika gradnje, odnosno ono što je najbitnije klijentima koji se odluče za montažnu kuću, jest to da nema stresa. Usto, objekti, kaže, mogu biti različitih oblika, što, dodaje, omogućava arhitektima da "luduju sa svojim kreacijama".

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU GLASA ISTRE OD NEDJELJE

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter