Slum je nekada imao 390 stanovnika, a danas svega dvadesetak

Sloga mještana osigurala je sredstva za obnovu škole i učiteljskog stana, a do njih su došli izvanrednom idejom

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Slum (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Slum (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)


Gotovo podjednako, po sakralnoj i prirodnoj znamenitosti, crkvi sv. Mateja i višestoljetnoj lipi koja ima tri puta veći opseg debla od Gupčeve lipe, najstarije u Hrvatskoj, prepoznatljiv je Slum, selo na 502 metra nadmorske visine. U Slumu je1890. godine bilo 390 stanovnika.

Danas u ovom selu na Ćićariji žive svega dvadeset i dva stalna stanovnika, a svaki kućni broj ima svog predstavnika u Udruzi za upravljanje zajedničkom imovinom sela Slum. Među njima su Ivica Posedel, Miloš Božić i Nevio Ladavac.

U Slumu su, kažu naši sugovornici, ponosni na sve što su zadnjih godina napravili s obzirom da su dislocirani i žive u općini sa skromnim proračunskim sredstvima. Svrha je svega zadržati život u selu.

Potaknuli su obnovu zidnih slika u crkvi sv. Mateja. Jedine su to freske na Ćićariji. Uz pomoć Općine Lanišće i Istarske županije sanirana je seoska vodosprema. Radi se na projektu daljnje zaštite slumske lipe. Također uz podršku laniške općine i županijskog odjela za turizam, uređena je prva cross-country biciklistička staza. Pokrenuti su i turistički projekti.

U blizini je Robinzonski kamp Raspadalica čiji je Ladavac suvlasnik. Iznad Željezničke stanice Buzet opremljena je stijena za slobodno penjanje. Sve je više planinara, penjača, biciklista…

U Udruzi za upravljanje zajedničkom imovinom sela Slum zajednički su se uhvatili u koštac i s dva velika problema. 

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter