U ovom trenutku u Domu za starije imamo 35 djelatnika, za sada dovoljno osoblja, ali kako se bude punila nova zgrada, tako će trebati dolaziti i do novih radnika. Sve će to za Grad Buzet iziskivati dodatne troškove. Da bi trošak našim korisnicima iz Buzeta bio što manji, moramo razmišljati da u Domu za starije zbrinemo i jedan broj umirovljenika izvana i tu dolazimo do cijene koju stalno uspoređujemo s drugim domovima u Istri, kako gradskim tako i županijskim, naglašava buzetski gradonačelnik Damir Kajin
Dogradnja Doma za starije u Buzetu (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
Zadovoljan je gradonačelnik Buzeta Damir Kajin radovima na dogradnji i rekonstrukciji Doma za starije osobe u naselju Goričica. Realizacija EU projekta ukupno vrijednog 3,2 milijuna eura odvija se prema planu.
- Dogradnja ide dobro. Radovi se odvijaju više nego kvalitetno. Krov bi trebao biti dovršen ovog tjedna. Postavljena je aluminijska stolarija, fasada je energetski učinkovita. Vjerujem da će se rokovi pod nadzorom nadzornog inženjera ispoštovati i kada je riječ o građevinskim radovima, kao i o opremanju zgrade. Sve ćemo učiniti da se dograđeni dio Doma za starije otvori za rujansku Subotinu ili 1. listopada na Međunarodni dan starijih osoba, za što treba prethodno ishoditi i sve suglasnosti i dozvole nadležnih tijela, najavio je Kajin.
Dogradnja zgrade Doma za starije središnji je dio EU projekta "Unaprjeđenje i poboljšanje izvaninstitucionalne skrbi za osobe treće životne dobi na području Grada Buzeta", odobrenog u sklopu natječaja Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020. pod nazivom "Unapređivanje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici kao podrška procesu deinstitucionalizacije – druga faza".
Ukupna vrijednost projekta je 3,2 milijuna eura, udio EU sredstava je 1,8 milijuna eura, a Grad Buzet i Istarska županija zajedno sufinanciraju preostali dio iznosa, svaki po 715.732 eura. Do sada je, kaže Kajin, ukupno plaćeno oko 717.000 eura računa. Prijavitelj projekta je Dom za starije, a partneri Grad Buzet i Općina Lanišće. Voditeljica projekta je Jasmina Krančić.
Radove rekonstrukcije i dogradnje izvodi tvrtka Vladimir Gortan d.d. iz Pazina, a ukupna vrijednost građevinsko-obrtničkih radova je 2,24 milijuna eura. Početak radova obilježen je u ožujku prošle godine postavljanjem kamena temeljca.
Projektom je predviđena dogradnja dijela zgrade Doma za starije osobe uz postojeći objekt na sjevernom pročelju koja obuhvaća izgradnju institucionalnog dijela za ukupno 36 novih korisnika te izgradnju izvaninstitucionalnog dijela za 16 korisnika cjelodnevnog i 19 korisnika poludnevnog boravka kao i prostorije za usluge pomoći u kući. Nova zgrada iste je visine kao i postojeći objekt, prizemlje i kat, ukupne neto površine 1.328 kvadrata, od čega površina prizemlja koji je predmet EU sufinanciranja iznosi 646 kvadrata. Osim dogradnje, projektom je obuhvaćena nabava dva vozila za svakodnevni prijevoz korisnika koji koriste uslugu boravka te jedno vozilo za obavljanje usluge pomoći u kući.
U prizemlju su predviđene prostorije za pružanje izvaninstitucionalnih usluga - poludnevnog i cjelodnevnog boravka koje obuhvaćaju jednokrevetne i dvokrevetne sobe za odmor korisnika cjelodnevnog boravka s ukupno 16 kreveta. Sobe imaju svoje vlastite sanitarne čvorove s umivaonicima i tušem, a opremljene su ormarima te ostalim potrebnim namještajem i opremom. Predviđen je i prostor dnevnog boravka s čajnom kuhinjom gdje bi se odvijale radne aktivnosti. Polivalentna dvorana služit će za sportske i rekreacijske aktivnosti, a u njoj će se odvijati i vježbe rekreacije te ostale aktivnosti poput međugeneracijskih druženja, priredbi, projekcija i gostovanja. U prizemlju je još ured domaćice dnevnog boravka, ured za pomoć u kući, sanitarije, spremišta, prostori za pranje te za glačanje rublja. Za pripremu obroka koristila bi se postojeća kuhinja Doma za starije.
Prvi kat je namijenjen pružanju institucionalnih usluga za 36 novih korisnika. Planirano je 14 jednokrevetnih i 11 dvokrevetnih soba te prostor dnevnog boravka.
- Postojeći dom ima 50 korisnika, a u dograđenom dijelu planirano je još 36 korisnika. Danas nismo više dominantno usmjereni samo na dovršetak dograđenog dijela Doma. Koliko god je to zahtjevan, krajnje složen posao, slijedi možda i teži i nezahvalniji posao, a on se ogleda u popunjavanju doma radnom snagom, korisnicima i njegovim financiranjem. Ono što kanimo organizirati uz smještaj 86 korisnika ukupno u postojećoj i dograđenoj zgradi je i kroz cjelodnevni i poludnevni boravak osigurati skrb za još 35 Buzećana. Te brojke izgledaju optimistično i to je ono čemu se teži. U ovom trenutku u Domu za starije imamo 35 djelatnika, za sada dovoljno osoblja, ali kako se bude punila nova zgrada, tako će trebati dolaziti i do novih radnika. Sve će to za Grad Buzet iziskivati dodatne troškove. Da bi trošak našim korisnicima iz Buzeta bio što manji, moramo razmišljati da u Domu za starije zbrinemo i jedan broj umirovljenika izvana i tu dolazimo do cijene koju stalno uspoređujemo s drugim domovima u Istri, kako gradskim tako i županijskim. Kod nas je ekonomska cijena oko 1.100 eura. Međutim, domicilno stanovništvo jednokrevetnu sobu u Buzetu plaća 501 euro, a dvokrevetnu 473 eura. Preostalo se sufinancira iz gradskog proračuna. Za osobe izvan Buzeta u jednokrevetnoj sobi cijena je 862 eura, a u dvokrevetnoj 836 eura. Umag također ima popust za domaće korisnike od 20, 30, 50 posto, ovisno o visini prihoda po članu domaćinstva, odnosno o visini mirovine. Buzet to nema. Mi svima podjednako izlazimo u susret. O imovinskom cenzusu gdje bi se imovina ubrajala očigledno a nitko ni ne razmišlja, dok je cijena u županijskom domu "Alfredo Štiglić" u jednokrevetnoj sobi 558 eura, a u dvokrevetnom 459 eura. Upravo taj dio, kad gledamo i cijenu, radnu snagu, standard, od hrane do njege, uvjeren sam da je u Buzetu na najvišoj razini. No, u dogledno vrijeme, što zbog inflacije, što zbog porasta plaća koje smo zaposlenicima u Domu u godinu i pol dana korigirali za šest pa četiri pa dva i konačno deset posto, trebat će vidjeti kako se uklopiti u sve te troškove. Možemo biti zadovoljni kako radovi napreduju, još više brigom koju djelatnici iskazuju spram korisnika i nadasve zadovoljstvom samih korisnika, zaključio je Kajin.
Grad Buzet i Općina Lanišće prvi u Istri bili su uključeni u program međugeneracijske solidarnosti "Dnevni boravak i pomoć u kući" zahvaljujući kojem su se još od 2006. godine počele pružati usluge pomoći u kući i dnevnog boravka kao izvaninstitucionalni oblici skrbi za starije osobe. Te usluge se pružaju i dalje, a 2007. godine s radom je započeo i Dom za starije osobe. U to je vrijeme Grad Buzet u Istarskoj županiji bio među prvim jedinicama lokalne samouprave koja je bila osnivač doma za starije.