Strane radnice u Istri (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
Ne samo u turizmu, nego i u građevini, trgovini i ostalim djelatnostima već odavno se ne može poslovati bez značajnog broja stranih radnika.
U Policijskoj upravi istarskoj je prošle godine izdano ukupno 17.245 dozvola za boravak i rad stranim radnicima. Samo tijekom siječnja ove godine zaprimljeno je već oko 2.500 zahtjeva. Najviše radnika već tradicionalno stiže iz BiH, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova i Crne Gore, ali sve više i iz Nepala, Filipina, Albanije, Uzbekistana, Indije, Ukrajine, pa čak i Bangladeša.
Poslodavci u Istri lani su najviše dozvola tražili u djelatnostima ugostiteljstva i turizma - 8.391 - zatim u građevinarstvu 4.124 te u industriji 1.932 dozvole.
Pojedinačno, najviše dozvola lani je izdala PU Poreč, gotovo 5.000. Slijedi Pula s gotovo 4.000 zahtjeva, u Umagu i Bujama dozvole je dobilo 2.420 radnika, Rovinju 2.361, a u Labinu 1.307. Zanimljiv je i Buzet, gdje je dozvolu dobilo čak 2.214 radnika koji pretežno rade u industriji, doznajemo od PU Istarske.
Nakon što su krajem prošle godine izmijenjena i pojednostavljena pravila ishodovanja dozvola za boravak i rad, one se izdaju u roku od 15 dana ukoliko su ispunjeni svi uvjeti.
Hotelska kuća Plava Laguna iz Poreča već godinama zapošljava više od polovicu radnika na jedan od trajnih oblika suradnje, dok polovicu zaposlenika zapošljava sezonski - njih oko 1.500. Među njima je i mnogo povratnika, doznajemo do glasnogovornice Eve de Zan Prusine.
"Iz regije je u posljednjih nekoliko godina Plava laguna zapošljavala ukupno oko 2.000 radnika, a i ove godine imamo veliki broj povratnika, kako iz Hrvatske, tako i iz regije - prije svega BiH i Srbije. Prošle godine prvi smo put zaposlili radnike iz dalekih zemalja, a i ove godine nastavit ćemo s tom praksom", kaže ona.
"Ono što je kod nas važno napomenuti je da svi radnici koji su kod nas radili najmanje 2 mjeseca u godini dobivaju i razmjeran dio božićnice, a nagrađujemo i radnike sezonce te jubilarce koji su ostvarili "okrugli" broj radnih godina u Plavoj Laguni. Premda mnogi misle da se u sezonskim poslovima ne može napredovati, to će vam jasno opovrgnuti simpatična Sanja Popović koja je 2022. godine došla na sezonu iz Sarajeva, a i ovu godinu ostaje do rujna", poručuje glasnogovornica.
"Čim se vraćam ove godine, znači da mi je bilo jako dobro. Svi su mi bili dobri, i šefovi i radni kolege. Bila sam smještena u personalnom domu odmah uz hotel gdje sam radila te uz more. Dugo radim kao kuharica, ali sam svejedno pri dolasku u Plavu Lagunu pohađala kuharsku akademiju te dobila diplomu. Puno mi je to značilo jer su nas točno uputili koja jela i na koji način nude svojim gostima u ovoj kompaniji", ističe Sanja.
"Osim plaća koje svake godine sve više rastu u dogovoru s našim socijalnim partnerima, prošle godine je Plava Laguna svojim radnicima, koji su odradili maksimalan broj sati, omogućila 13.500 dodatnih benefita božićnicu u iznosu od 4.000 kuna, regres za godišnji odmor od 70 kuna bruto po danu godišnjeg odmora, nagrade za ljetne rezultate u iznosu od 6.250 kuna, dar za dijete od 1.000 kuna, dar u naravi od 600 kuna. Tim smjerom nastavit ćemo i u 2023. godini", istaknula je Eva de Zan Prusina.
Maistra Hospitality Group je u vršnom dijelu sezone 2022. imala zaposleno nešto više od 4.100 zaposlenika u sve četiri destinacije - Rovinj, Vrsar, Dubrovnik i Zagreb, ističu iz tvrtke. Od toga su 15 posto zaposlenika bili strani državljani, s time da je gotovo 13 posto njih bilo iz zemalja iz regije (Srbija, BIH, Crna Gora, Makedonija).
"Očekujemo da će se ta brojka ove godine povećati, no da neće premašiti 20 posto od ukupnog broja zaposlenih u vršnom djelu sezone", kažu iz Maistre.