GRANICA SA SLOVENIJOM

Konačno su "pala" velika metalna vrata u Mlinima kod Buzeta. "Susjedi su nam prvi put nakon dugo godina došli na kavu"

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)


Ulaskom Hrvatske u Schengen ukinute su granične kontrole na prijelazima prema Sloveniji i Mađarskoj, a "pala" su i velika metalna vrata na cesti usred sela Mlini kod Buzeta, ispod graničnog prijelaza Požane/Sočerga na hrvatsko-slovenskoj granici.

Tim se prometnim pravcem, koji je od pamtivijeka povezivao selo Mline s hrvatske i obližnje selo Maršiči sa slovenske strane, sada može prolaziti neometano.

- Susjedi iz Maršiči prvi puta nakon dugo godina došli su nam na kavu, zadovoljan je Dario Ugrin iz Mlini, naš česti sugovornik kada je o problemima na tom dijelu državne granice riječ.

Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)Na kućama u Mlinima, kućni broj Maršiči (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Ograđujući državnu granicu zbog migrantske krize, kontroverznu je prepreku Slovenija postavila prije tri godine usred sela koje je djelom na slovenskom, a dijelom na hrvatskom teritoriju, i time zapriječila prolaz do nekoliko, doduše nenaseljenih hrvatskih kuća. S prvim danom ove godine metalna vrata su konačno otišla u ropotarnicu povijesti. Još su uvijek doduše na svome mjestu, no širom su otvorena, i samo je pitanje dana kada će se ukloniti.

Ugrin je, kaže, podvojenih osjećaja. Zadovoljstvo što su vrata konačno širom otvorena zasjenila je gorčina. Na Požanama je bio 1991. godine kada je granica prvi put postavljena, u pričuvi do 1994. godine.

- Od onda do danas Istarska županija - nula bodova. Nisu ni došli da bi vidjeli ljude. Samo su rekli da će nam biti puno bolje, a nama je bilo samo gore. S jedne strane granica, s druge divljač koja pričinjava štetu. Ostavljeni smo na milost i nemilost. Trideset godina otkako je granica, naša su polja na slovenskoj strani, skoro do Gračišča, zarasla u šikaru. Tko će to sada očistiti, pita se Dario.

Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)Mlini nisu Maršiči (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Dvovlasnici prema Sporazumu o pograničnoj suradnji mogli su dobiti propusnice da bi nesmetano obrađivali svoje poljoprivredne površine s druge strane granice. Dario je dobio i ključ od vrata pa je mogao prelaziti granicu jer s druge strane ograde, na dijelu hrvatskog teritorija, ostali su mu vrt i rezervoar na izvoru rječice Are. No neki nisu mogli ishodovati propusnicu jer trebali bi imati jedan kroz jedan vlasništvo zemljišta, što nisu imali.

Dario dodaje kako ih nitko nije obavijestio kada su Slovenci stavili metalna vrata usred sela, niti sada kada su ih otvorili, a niti da se u povodu ulaska Hrvatske u schengenski prostor sprema fešta na graničnom prijelazu Požane.

- Vrata su otvorena, problemi su ostali, upozorava Dario Ugrin.

Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)Edo Podreka i Dario Ugrin (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Na tri kuće postavljen je kućni broj Maršiči. Jednostranim potezom Slovenija je jednom dijelu Mlini 2007. godine dodijelila nove kućne brojeve i preimenovala taj dio sela u Maršiče. Na ulazu u selo stoji natpis Mlini, a na vratima kuća Maršiči. A Maršiči su slovensko selo kilometar udaljeno od Mlini. Nekada je u tom dijelu sela bilo pet obitelji, sada nema stalnih stanovnika. Mlini nikada nisu bili Maršiči pa će i za taj problem trebati iznaći rješenje.

Edo Podreka, član Mjesnog odbora Štrped, zadovoljan je zbog otvorene granice. Podsjetio je da su mještani sela pograničnih područja bezuspješno tražili da se vrata s granice u Mlinima maknu, a početkom prošle godine pokrenuta je nova inicijativa. Mjesni odbor Štrped uputio je nadležnim ministarstvima zahtjev za otvaranje malograničnog prijelaza u Mlinima. Potkrijepljen promemorijom koju su uz predstavnike MO-a Štrped s hrvatske strane granice potpisali i predstavnici MO-a Gračišče sa slovenske strane.

- Uvidjevši što proživljavaju naši susjedi i prijatelji, koji na žalost kruh moraju zarađivati u Sloveniji i Italiji, u ljetnim mjesecima, kada i po tri sata čekaju u koloni na graničnom prijelazu Požane/Sočerga, Dario Ugrin i ja pokrenuli smo inicijativu ispred MO-a Štrped da krenemo u rješavanje ovog problema. Prema sporazumu sklopljenom 1997. godine između Slovenije i Hrvatske prijedlog je bio da se otvori malogranični prijelaz i mještanima pograničnog područja omogući da granicu prelaze u Mlinima. Malogranični prijelaz u Mlinima uz odgovarajuće propusnice mogli bi doduše u tom slučaju prelaziti samo mještani sela uz samu granicu, i to isključivo s područja mjesnih odbora Štrped i Gračišče.

Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Da Hrvatska iz bilo kojeg razloga nije ušla u Schengen, taj malogranični prijelaz, kako su nam prenijeli u Ministarstvu vanjskih poslova, aktivirao bi se 15. siječnja. No, s prvim danom siječnja ukinute su granične kontrole, a najviše dobivaju ljudi u pograničnom području. Sada ovaj kraj uz državnu granicu, koji je toliko godina bio zapušten, treba revitalizirati po svim pitanjima, od ceste nadalje, poručio je Podreka.

Vrata nisu nestala, ali su širom otvorena (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)Granični prijelaz Požane/Sočerga (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Podsjetimo, Policijska uprava Kopar postavljanje metalnih vrata na cesti u Mlinima, kao i kod Kluni u oprtaljskoj općini početkom 2020. godine, obrazložila je značajnim porastom nezakonitih prelazaka državne granice. Posebno problematične slovenskoj strani bile su ceste Maršiči (SLO) - Mlini (RH) te Tuniši (SLO) - Kluni (RH), jer na njima nije bilo graničnih barijera te se moglo neometano vozilima prijeći granicu. Organizirane skupine vodile su strance preko granice, ali bilo je i onih koji su slučajno ili ciljano, posebice tijekom turističke sezone kako bi izbjegli gužve na graničnim prijelazima, na te dvije prijelazne točke ulazili ili izlazili iz Slovenije na temelju navigacijskih uređaja. Strani turisti na taj su način pokušavali izbjeći kolone na graničnim prijelazima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter