donesena Rezolucija

FOTO / Vijećnici općine Medulin jednoglasno protiv planirane sušionice fekalnog mulja na Kaštijunu

"Bolna je to tema, ali i jasna politička poruka kojom se želi izbjeći da se povijest ponovi", kazao je predsjednik medulinskog parlamenta Vladimir Veljović očito aludirajući na tamošnji Županijski centar za gospodarenje otpadom koji je okolnim stanovnicima zadao podosta muka. "Rezolucija je zato podloga za sve buduće aktivnosti Općine, ali i mještana u toj borbi", dodao je Veljović

| Autor: Marcello ROSANDA


U prepunoj medulinskoj vijećnici večeras je, uz budno praćenje mještana koji su prijenos gledali u zasebnoj prostoriji, jednoglasno donesena Rezolucija protiv izgradnje sušionice fekalnog mulja na Kaštijunu. Bolna je to tema, ali i jasna politička poruka kojom se želi izbjeći da se povijest ponovi, kazao je uvodno predsjednik medulinskog parlamenta Vladimir Veljović očito aludirajući na tamošnji Županijski centar za gospodarenje otpadom koji je okolnim stanovnicima zadao podosta muka. "Rezolucija je zato podloga za sve buduće aktivnosti Općine, ali i mještana u toj borbi", dodao je Veljović.

Prirodni i povijesni resursi

Ipak, glavni lik ove tematske sjednice bio je bez sumnje čovjek koji o prilikama na Kaštijunu vjerojatno najviše zna, a to je Bojan Blagonić iz građanske inicijative Čist zrak duga ljubav. Njegova je sveobuhvatna prezentacija prikazala stanje na Kaštijunu od samih početaka, od vremena kada je to bila austrougarska utvrda pa sve do dana današnjeg kada se na toj lokaciji planira još jedan sadržaj, a protiv kojeg se mještane Medulina i Pule sada bore.

"Na tom području ima mnogo prirodnih resursa, ali i povijesnih, a Kaštijun je ustvari brežuljak koji je izložen svim vjetrovima. Otpad se od 1963. do 2018. godine bacao u krater s vodom, a kada je nedavno sanirao taj stari škovacon, postalo je jasno da će se on otplinjavati do 2052. godine. Dolaskom ŽCGO-a, količina otpada se znatno povećala. Ono što se planiralo kasnije je uvelike odskakalo od realnosti. On je kao rak koji se samo širi tim područjem. Znamo već sve o prekomjernim količinama otpada koje tamo dolaze i koje se ne mogu procesirati pa je suvišno ponavljati. Tamo još uvijek stoji 18.000 tona SRF-a koji se ne zbrinjava. Opet je sve isto kao i prije, što dođe na Kaštijun, ovdje i ostane", rekao je Blagonić, te naglasio da će, kad je riječ o utjecaju na okoliš, planirana muljara imati iste probleme kao i ŽCGO.

"Bilo je tu naslovnica u medijima, mnogo prosvjeda, problema s turizmom zbog smrada i okolnim nekretninama kojima pada vrijednost. Sram vas bude kada vam dođu gosti, ili slavite dječji rođendan, a zrak užasno smrdi. Planirala sušionica mulja je iste veličine kao i stadion "Aldo Drosina". Kažu da ona negdje mora biti, da ponudimo drugo rješenje. Znači, uvalili su nam problem i onda bi mi sada trebali predložiti alternativu. Jako lijepo", poručio je Blagonić.

Nakon njega se za riječ javio županijski vijećnik i direktor fažanskog Komunalca Danijel Ferić koji je istaknuo da nikada nije čuo da se uopće razgovara o drugoj lokaciji i da se ikada tražila alternativa. Kao potencijalno rješenje predložio je kamenolom u Valturi i naglasio da se lokacija može izmijeniti. Oporbeni vijećnik i bivši medulinski načelnik Goran Buić kazao je da ponekad zaboravljamo što imamo u blizini, te da donositelji odluka često nisu svjesni što rade.

Premještanje lokacije (ni)je moguće

"Mi već 14 godina govorimo da je taj ŽCGO na krivoj lokaciji. Želio bih gradonačelnika Pule Filipa Zoričića podsjetiti da će zbog te panirane muljare ispaštati i građani Pule, a ne samo Medulina", kratko je komentirao Buić, dok je vijećnik Pero Medić (HDZ) Zoričiću poručio da je planiranje muljare na Kaštijunu jedna velika pogreška, te da se i HDZ, zajedno sa saborskim zastupnicima, uključio u rješavanje problema.

Konačno je na red došao i sam Zoričić, najveći zagovornik ovog projekta, koji je, nakon što je naglasio da će izaći pred mještane te da je obiteljski i sportski vezan za Medulin, kazao da i dalje misli ono što je govorio i ranije - da više ništa ne može biti na Kaštijunu.

"Trebali ste pozvati i istarskog župana i predstavnike Hrvatskih voda, ali i nadležnog ministarstva. Idemo opet na te adrese, svi zajedno, jer mene uvjeravaju da je premještanje lokacije nemoguće. Nećemo se vraćati u povijest, ali je moramo detektirati da bi je ispravili. Kad obilazim pulske mjesne odbore svi me pitaju kad će kanalizacija, i to je isto tema. Predlažem da zajedno pronađemo alternativu. Idemo gdje god treba, valjda se problem može riješiti", rekao je Zoričić i usput poručio načelniku Medulina Ivanu Kircu da mu ne "drži predavanja u medijima".

Na to je Blagonić poručio Zoričiću da je od njega očekivao puno veći angažman, a ne tek pitati nadležne institucije može li se lokacija premjestiti negdje drugdje. Na kraju ga je upitao (Zoričića, op.n.) osjeća li se sada kao profesor pred svojim učenicima. Konačno, nakon što je načelnik Kirac kazao Zoričiću da su mu njegova vrata uvijek otvorena, Rezolucija je jednoglasno usvojena.

Dugoročne posljedice

Bio je tu i Kristijan Floričić, poznati pulski poduzetnik, čija tvrtka Agroprodukt na tom području ima i jake poslovne interese, budući da su posjednici nekoliko parcela smještenih u neposrednoj blizini buduće muljare. Ipak, nakon što smo ga pitali za izjavu, decidirano je naglasio da njegovo poslovanje nema nikakve veze s time što je došao dati podršku Rezoluciji.

"Radi se o interesima cjelokupne zajednice. Naprosto je nevjerojatna činjenica da netko ne gleda dugoročne posljedice svih tih centara na Kaštijunu za južnu Istru. Živimo u jednom od najkvalitetniji dijelova Istre i on se sustavno uništava. Ovdje živi pola stanovništva Istre i oni se na taj način obezvrjeđuju. Primjerice, sada tamo ima 18.000 bala koje nisu zbrinute, a po dozvolama nijedna ne bi trebala tamo biti. Prijeti nam jako velika ekološka katastrofa za cijelu južnu Istru. Mi ovdje živimo i borimo se za naš kraj, a poslovanje će biti tu ili negdje drugdje, to je manje bitno", poručio je Floričić.

Valja reći da je Zoričić došao u društvu Kristijana Benčića, direktora tvrtke Pragrande koja bi trebala upravljati muljarom, a koji na tu temu nije želio ništa reći. U ime Arena Hospitality grupe donošenju Rezolucije prisustvovao je i predsjednik Uprave Reli Slonim. Arena Grupa je, kao što je poznato, najveći turistički poduzetnik na ovom području i također je izravno zainteresirana da tamo ne bude muljare.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter