KLIČU TE VRHI ĆIĆARIJE

DRUGA EDICIJA FESTIVALA ENCIJAN U RAČJOJ VASI I RAŠPORU: Ljekovitom encijanu prirodno je stanište na Ćićariji odakle kreće i njegov pokusni uzgoj

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Račja Vas na 692 metra nadmorske visine

Račja Vas na 692 metra nadmorske visine


Ćićska kužina u pokretu by Kampanjola, sajam istarskih autohtonih proizvoda i obrta, interpretativna šetnja putovima encijana Istra Inspirita, rekreativna šetnja po obiteljskoj stazi, predstava i dječja radionica pulske Birikine te koncerti etno bendova Šćike i Franka Krajcara & grupe Indivia, sve su to sadržaji koje su u sklopu EU projekta Kaštelir, pripremili u Račjoj Vasi i Rašporu tijekom drugog izdanja Festivala Encijan. Njegovom su otvaranju u petak prisustvovali i studenti Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije. 

Promocija Ćićarije

- Festival Encijan ima za cilj promovirati Ćićariju, svu njezinu bogatu povijesnu baštinu i prirodne ljepote s posebnim naglaskom na ljekovitu i zaštićenu biljku encijan kojoj je prirodno stanište u neposrednog blizini gradine Rašpor, a nalazi se i na grbu Općine Lanišće, rekla je laniška načelnica Roberta Medica na otvaranju dvodnevnog festivala u Račjoj Vasi, selu na 692 metra nadmorske visine.

Medica je istaknula kako je, zahvaljujući Istarskoj županiji, projekt Kaštelir Općini Lanišće prvi europski projekt kojeg je imala priliku provoditi na svom području. Svim projektnim partnerima, a osobito voditeljici projekta Astrid Prašnikar zahvalila se što su imali hrabrosti uključiti lanišku općinu jer riječ je o općini s najmanji proračunom u Istri, ujedno teritorijalno najvećem i najslabije naseljenom područjem u Istarskoj županiji gdje na 144 četvorna kilometara živi svega 329 stanovnika.

- Kroz ovaj projekt nastojali smo oživjeti našu bogatu baštinu s posebnim naglaskom na arheološki lokalitet prapovijesne gradine Rašpor. Gradina Rašpor je prvi puta u povijesti djelomično arheološki istražena i do nje je omogućen pristup. Postala je vidljiva i dostupna zainteresiranim posjetiteljima koji Ćićariju posjećuju u sve većem broju i uživaju u netaknutoj prirodi i svježem zraku. Od provedenih projektnih aktivnosti Općine Lanišće izdvojila bih sanaciju prizemlja stare škole u Račjoj Vasi, osmišljavanje i provedbu 14 online radionica u sklopu Festivala Encijan, trodnevnu obuku za turističke vodiče i izradu suvenira koji se sastoji od lančića s privjeskom u obliku biljke encijan, istaknula je Medica. 

Opremanje novog centra

Kroz projektne aktivnosti Istarske županije, naglasila je također Medica, u potpunosti je opremljen prostor prizemlja sanirane škole u Račjoj Vasi, a do kraja mjeseca slijedi i njeno opremanje s dodatnom opremom i multimedijom čime će se uspostaviti Info interpretacijska točka i Centar za promicanje gradina i tradicionalno korištenje biljaka. U Centru će se provoditi edukacije za lokalno stanovništvo kako bi ih potakli na pokretanje gospodarskih djelatnosti vezanih za poljoprivredu, stočarstvo i turizam kako bi u budućnosti imali održivu turističku ponudu koja će revitalizirati ovo ruralno područje i učiniti ga poželjnim i za naseljavanje novih stanovnika kojima je važan život u netaknutoj prirodi.

- Ovim projektom prepoznat je istinski potencijal Ćićarije i uvjerena sam da nam se u budućnosti smiješe i brojni drugi europski projekti kojima bi se ostvario tako pozitivan učinak na naše područje, zaključila je Medica.

Istarska županija, naglasio je resorni pročelnik Ezio Pinzan, uključila se u ovaj projekt kao jednom od aktivnosti koje provodi na revitalizaciji Ćićarije, istarskog bisera, područja s velikim potencijalom u outdoor, izletničkom i lovnom turizmu, ali još većim u ekološkoj poljoprivredi i stočarstvu koji bi danas, sutra kada se razvije, mogao zajedno s agroturizmom i eno gastronomskom ponudom i postojećim sadržajima, objediniti jedan kvalitetan turistički proizvod kakav je danas u trendu. Govoreći o valorizaciji encijana koji posjeduje cijeli niz ljekovitih svojstava, ali ga je zabranjeno brati jer ima status ugrožene vrste, Pinzan je rekao da je projektni partner JU Park prirode Učka dobio suglasnost za sakupljanje ne bi li se pokušao pokrenuti njegovo uzgoj i prerada.

Astrid Prašnikar, voditeljica EU projekta "Prapovijesne gradine i etnobotanika za održivi turizam i ruralni razvoj - od Krasa (preko Brkina, Ćićarije i Istre) do Kvarnera" akronima Kaštelir koji je okupio projektne partnere s hrvatske i slovenske strane, najavila je kako će idućeg petka u Štanjelu obilježiti dovršetak ovog projekta. Ujedno će se simbolično označiti i formalno osnivanje zemlje prapovijesnih gradina, odnosno kaštelira, prekograničnog itinerera koji obuhvaća po 24 hrvatskih i slovenskih gradina, osam botaničkih putova, kulturnu i prirodnu baštinu i proizvođače.

Na sajmu obrta, među autohtonim proizvođačima predstavio se i Miro Šverko iz Lanišća s tradicijskim rukotvorinama, cindrama ili ćićskim tamburicama, skledama i njakvicama koje izrađuje od drva masline, oraha, kruške, trešnje, šljive, vrbe, topole. Mate Cvek iz Peruški izložio je suvenire iz maslinovog drva, domaće maslinovo ulje, trukinju i druge proizvode iz obiteljskog OPG-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter