(Hina/EPA)
Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije dobio je novi MSCT uređaj (kompjuterizirana tomografija) pa ta županija, uz četiri u KBC-u Split i jednom u Domu zdravlja Hvar, sada ima ukupno šest uređaja te će se ubrzati radiološka dijagnostika i liječenje pacijenata i smanjiti liste čekanja.
Uređaj će pacijentima biti dostupan u listopadu, nakon što se uređaj instalira te educira medicinsko osoblje, kaže ravnatelj županijskog Doma zdravlja Marko Rađa. MSCT predstavlja modernu radiološku dijagnostičku metodu kojom se danas mogu pregledati gotovo svi organi.
"Ministar zdravstva za sljedeću je godinu najavio da će nam, uz ovaj uređaj, stići još dva nova od kojih će jedan biti montiran u hvarskom Domu zdravlja, a drugi u nekoj od ustanova na potezu Makarska-Zagvozd-Imotski", kaže Rađa. Navodi i kako je postojeći MSCT na Hvaru u funkciji dvadesetak godina, kupljen je polovni doniranim sredstvima samih otočana, a riječ je o 4-slojnom uređaju na kojem se godišnje obavi između 250 i 350 snimanja.
Na pretrage na novom MSCT-u u Domu zdravlja pacijente će naručivati liječnici obiteljske medicine a Rađa vjeruje da će se tako smanjiti liste čekanja na pretrage.
KBC Split ima četiri MSCT uređaja, među kojima je jedan star 17 godina te će do kraja godine zamijenjen novim, doznaje se od predstojnika Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Krešimira Dolića.
Lista čekanja na MSCT u splitskoj bolnici trenutno je četiri do pet mjeseci, za pacijente koji nisu akutni a na Firulama se svaki mjesec "otvori" dodatnih 500 termina, jer onkološki pacijenti imaju prednost budući da sve češće moraju raditi kontrole obzirom na nove terapije, kaže Dolić.
Ističe kako će im novi uređaj u Domu zdravlja puno pomoći jer će na njega biti preusmjeren dio pacijenata iz bolnicu.
"Stari MSCT će ostati u bolnici, iako je svoj posao davno odradio, mi smo ga koristili za biopsije, a više je u kvaru nego što radi i već je trebao biti otpisan. Nismo ga koristili za ambulantne i onkološke bolesnike", kaže Dolić dodaje kako je u Europi trend zanavljanja opreme između pet i deset godina.