premalo je 17

Saborski zastupnici traže povećanje broja sportskih inspektora

| Autor: Hina
(Snimio Davor Kovačević / Novosti)

(Snimio Davor Kovačević / Novosti)


Saborski zastupnici suglasili su se u utorak da 17 sportskih inspektora, koliko ih trenutno imamo, nije dovoljno za nadzor 17 tisuća sportskih udruga, na što je državni tajnik Josip Pavić najavio da se u narednom razdoblju planira povećanje njihova broja.

Trenutno u Hrvatskoj djeluje 17 tisuća sportskih udruga, od čega ih je tri tisuće u Zagrebu, a sve ih nadzire 17 inspektora, kazao je državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Josip Pavić predstavljajući zakon o sportskoj inspekciji.

U narednom razdoblju sigurno će trebati povećati broj inspektora, a o konkretnim brojkama, hoće li to biti pet ili 10, ćemo razgovarati kasnije, odgovorio je zastupnicima.

Naveo je kako su sportski inspektori lani obavili 1.066 nadzora, te utvrdili više od 579 prekršaja, a njihova učinkovitost dodatno će se povećati omogućavanjem posrednog nadzora, uvidom u Nacionalni informacijski sustav u sportu, što je predviđeno novim zakonom.

Osim toga, novim zakonom poslovi sportske inspekcije planirat će se godišnjim planom rada koji će biti javno dostupan i time razgraničiti redoviti inspekcijski nadzor od izvanrednog.

I vladajući i oporba podržavaju ideju jačanja sportske inspekcije, no oporba upozorava da novi zakon ima nedostataka i nelogičnosti.

Nedovoljno su precizni standardi za inspektore, mala je njihova autonomija, a prevelike ovlasti glavnog inspektora, inspektora je nedovoljno, a plan njihova zapošljavanja je nejasan, kaže Tanja Sokolić (SDP).

Kao jednu od nelogičnosti Marijana Puljak (Centar) ističe planirano smanjene iznosa minimalnih kazni za prekršaj. Ovo je kao da se male klubove poziva -  nemate novca, pa možete kršiti zakon, ustvrdila je i upozorila kako smanjenje kazni može dovesti do slabije prevencije prekršaja. Osim toga, upitala se hoće li se i u drugim sektorima kazne prilagođavati financijskoj snazi prekršitelja.

Marin Miletić (Most) smatra da država premalo radi na promociji sporta da "zahvati" veću populaciju. Mladi su nam zakržljali i pretili, kaže i ističe kako bi trebalo vidjeti kako olakšati poduzetnicima koji žele ulagati u sport.

Kajtazi: Hrvatski karate savez suočava se s ozbiljnim nepravilnostima

Veljko Kajtazi (zastupnik manjina) naglašava kako treba osigurati da sportska inspekcije ne bude samo formalna, već da ima alate i ovlasti za brzo i učinkovito djelovanje.

Upozorava i na probleme u Hrvatskom karate savezu koji se, tvrdi, suočava s ozbiljnim nepravilnostima koje ugrožavaju sportsku  zajednicu. Upravljanje Savezom utemeljeno je na autokratskim načelima, financijsko poslovanje također izaziva sumnje.

"Milijuni kuna namijenjeni sportašima ostali su neiskorišteni, postoje ozbiljne sumnje da se službeni resursi, uključujući unajmljeni automobil i bankovne kartice HKS koriste u privatne svrhe", kazao je.

Darko Klasić (HSLS) proziva zagrebačku vlast da ulaže malo ili ništa u razvoj zagrebačkog sporta, a pogotovo u sportsku infrastrukturu grada. Najnoviji primjer je ignoriranje da se riješi problem rasvjete SRC Rudeš premještanjem rasvjetnih stupova sa srušenog stadiona u Kranjčevićevoj, izjavio je i poručio da Zagreb treba biti grad sporta, a ne samo sportskih dočeka.

Vladajući zastupnici posebno su pohvalili povećanje ulaganja u sport. 

Od 2016. s 28 milijuna eura namijenjenih za sport sada smo došli na preko 160 milijuna eura, naglasili su.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter