LIŽNJAN

Područje eko mreže Luka Budava-Istra nositelj certifikata za održivi turizam

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Područje ekološke mreže Luka Budava - Istra postalo je ove godine nositelj prestižnog priznanja održive mediteranske turističke destinacije i sada nosi oznaku INHERITURA lokacije, izvijestili su iz Turističke zajednice Ližnjana.

Stoga su javna ustanova 'Natura Histrica' i Upravni odjel za turizam Istarske županije financirali nove ploče, na četiri jezika, koje su postavljene na ulazima u zaštićeno područje.

INHERITURA oznaka razvijena je u sklopu projekta "Održive turističke strategije za očuvanje i valorizaciju prirodne baštine mediteranske obale i priobalja-INHERIT" čiji je cilj održivi i odgovorni način razvoja turizma na Mediteranu.

Temeljem međunarodnog vrednovanja prijava, dvije lokacije u Istarskoj županiji dosad su zadovoljile kriterije i to Luka Budava-Istra i nacionalni park Brijuni.

Područje ekološke mreže Luka Budava - Istra nalazi se u općini Ližnjan-Lisignano na jugoistoku Istre. Dio je najveće očuvane mreže prirodnih područja u Europskoj uniji, NATURA 2000, a zaštićeno je zbog dobro očuvanih šuma hrasta crnike na površini od 1.237 hektara.

Proteže se u dužini od 17,5 kilometra od rta Munat do uvale Budava te je prosječne širine do 1,5 kilometar.  Krasi ga niz primjera bioraznolikosti te kulturne baštine koju treba istražiti.

Područje pripada eumediteranskoj zoni odnosno najtoplijim područjima jadranske obale, gdje je 50 tjedana godišnje temperatura iznad 5 Celzijevih stupnjeva, sa prosječno 2400 sunčanih sati godišnje, ističe Latinka Janjanin, stručna savjetnica za prirodne sustave Zavoda za prostorno uređenje Istarske županije.

Područje je to s očuvanim šumama hrasta crnike, u Istri poznatim pod nazivom bršuda, koji stoljećima čuva morsku obalu zaštićenog područja, a najljepši primjerci su na potezu od uvale Kala do uvale Budava. 

Na području ekološke mreže raste i 17 strogo zaštićenih vrsta orhideja od kojih su tri endemične pa ih je dopušteno samo gledati. Tu raste i primorska makovica, također strogo zaštićena vrsta, koja je svoj dom pronašla na šljunkovitoj obali uvale Kala. Na stjenovitoj obali je endemska, strogo zaštićena vrsta, rešetkasta mrižica.

Među životinjskim vrstama tu obitava kukac jelenak, jedan od najvećih kukaca Europe, zaštićena vrsta u Hrvatskoj koja ima važnu ulogu u šumskom ekosustavu u procesu razgradnje drvnog materijala.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter