(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, dok ulagači čekaju poruke središnjih bankara o inflaciji i kamatnim stopama s konferencije u Jackson Holeu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,7 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,58 posto, na 7.514 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,77 posto, na 13.320 bodova, a pariški CAC 0,72 posto, na 6.434 boda.
I na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,7 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 3 posto.
Ulagače je ohrabrio jučerašnji rast Wall Street, nakon tri dana pada. Dow Jones ojačao je 0,18 posto, dok je S&P 500 porastao 0,29, a Nasdaq indeks 0,41 posto.
No, trguje se oprezno jer u četvrtak počinje konferencija središnjih bankara u Jackson Holeu. S najvećim nestrpljenjem očekuje se govor predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella u petak.
Kako bi suzbio najvišu inflaciju u više od 40 godina, Fed je od ožujka podignuo kamate za 2,25 postotnih bodova, a nitko ne sumnja da će ih dodatno povećati i u rujnu.
Pitanje je samo hoće li kamate povećati za 0,50 ili 0,75 postotnih bodova. Na tržištu novca procjenjuje se da postoji 60 posto izgleda da će Fed kamate povećati za 0,75 postotnih bodova, dok su početkom tjedna ti izgledi bili 50 posto.
Ulagači će pažljivo pratiti Powellove komentare o inflaciji, kamatama i situaciji u gospodarstvu.
„Tržište čeka više informacija o najvažnijim stvarima, a to su inflacija i Fedov tempo povećanja kamata”, kaže Tom Martin, portfelj menadžer u tvrtki Globalt Investments.
Nedavno su podaci pokazali da je inflacija u srpnju blago pala s najviših razina u 40 godina, pa su se ulagači ponadali da bi Fed ubuduće mogao biti manje agresivan u podizanju kamata.
No, niz čelnika Feda upozorio je da treba još puno toga učiniti kako bi se suzbila inflacija.
A daljnje zaoštravanje monetarne politike dodatno će usporiti rast gospodarstva, koje je ionako tehnički u recesiji, s obzirom da je blago palo dva tromjesečja zaredom na kvartalnoj razini.