(Foto Twitter/GiorgiaMeloni)
Tri različita natpisa pojavili su se u Basovizzi, naselju pokraj Trsta, te su sva tri, kako talijanski mediji navode, na slavenskim jezicima. Na jednom piše "Trst je naš", na drugom "Trst je bunar", a treći je jednako tako provokativan te na njemu piše "Smrt fašizmu, svoboda narodom". Radi se o mjestu na kojem će se 10. veljače obilježiti Dan sjećanja, prenosi RaiNews.
Osim ta tri natpisa koja se nalaze na asfaltu i napisana su crvenom bojom, ima još jedan natpis na trgu ispred spomenika, a na njemu isto piše "Smrt fašizmu, svoboda narodom". Policija je već reagirala i skuplja dokaze te je pokrenula istragu u kojoj će koristiti obližnje kamere kako bi pronašla počinitelje zločina.
"Basovizza je sveto mjesto, nacionalni spomenik, kojeg treba častiti šutnjom i molitvom. Povređivanje Basovizze, a pogotovo s odvratnim natpisima koji prizivaju dramatične stranice naše povijesti, ne znači samo gaženje sjećanja mučenika, već vrijeđanje cijele nacije. Ono što se dogodilo je čin neviđene težine, koji ne smije ostati nekažnjen", izjavila je premijerka Giorgia Meloni, komentirajući natpise koji su jutros viđeni na trgu ispred spomenika.
Dok se natpisi brišu, na mjesto zločina došao je i talijanski ministar kulture Alessandro Giulli. "Nitko nikada neće moći vandalizirati povijesnu istinu. Put koji danas vodi u Novu Goricu pobratimljenu s Goricom kao europskom prijestolnicom kulture je put prijateljstva i sloge koji prolazi i ovuda, od basoviške fojbe, kroz istinu povijesti. Prijateljstvo i sloga današnjice proizlaze iz osjećaja tragičnog i iz dužnosti zajedničkog i skladnog sjećanja među narodima i nitko si ne može priuštiti negiranje istine povijesti i Bazovice. Ovakve epizode su korak unazad, oni koji ih čine padaju prema ponoru gnušanja i moraju nestati iz javnog diskursa koji, umjesto toga, mora govoriti jezikom sjećanja i istine. Moramo biti ponosni na svoje ožiljke, ali se rane ne smiju ponovno otvoriti", rekao je.
- Talijani, posebno talijanski dužnosnici su posljednji koji bi bilo kome trebali dijeliti lekcije iz povijesnog revizionizma i podsjećam da su 2019. godine u Trstu podigli spomenik jednom od pionira fašizma Gabriele D'Annunziu na stotu obljetnicu talijanskog zauzimanja Rijeke. Što se tiče fojbi, talijanski, hrvatski i slovenski antifašisti ali i ozbiljni povjesničari slažu se da su se 1943. i 1945. na području Istre događali zločini.
Ali, nije se dogodio kako tvrde Talijani genocid nego se dogodilo kažnjavanje fašista i njihovih suradnika koji su bili odgovorni za brojne zločine između dva rata i tijekom drugog svjetskog rata uz neosporne i druge žrtve, kojih jest bilo, ali ni približno toliko koliko tvrde u Italiji, a niti je to bilo iz razloga kako se može čuti iz Italije. Iz iste te Bazovice i drugih talijanskog gradova od vodećih talijanskih političara su se mogli čuti govori o talijanskoj Istri i o talijanskoj Dalmaciji i tada se to nije smatralo uvredljivim i revizionizmom - rekao je Hrvoje Klasić, a prenio Večernji.hr.
Kod jame u Basovizzi je 1945. godine počinjen težak zločin, nakon dolaska jugoslavenskih partizana, koji su porobili fašističke vojnike, ali i nedužne ljude optužene za surađivanje s fašističkom vladom, te su ih tamo i ubili, a zatim tijela bacili u jamu. Točan broj žrtava nikad nije utvrđen.