Vlada

Usvojen program potpore svinjogojcima oštećenima afričkom svinjskom kugom

| Autor: Hina
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Vlada je u četvrtak usvojila Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge, za što je namijenila četiri milijuna eura. 

Cilj programa je obnova narušenog potencijala na području zone ograničenja III na gospodarstvima na kojima su utvrđena uginuća i/ili provedena usmrćivanja svinja, sukladno zapisnicima nadležnih veterinarskih inspektora.

Dodjelom potpore iz programa trebala bi se omogućiti obnova narušenog potencijala pogođenih gospodarstava kojima je izdano rješenje o dozvoli dopreme svinja (repopulaciji), a najviše do razine na kojoj je bio prije provedbe mjera.

Predviđeni prihvatljivi iznos potpore za uginula ili usmrćena rasplodna grla za 2022. 2023. i 2024. godinu iznose 550 eura po grlu, te za uginule ili usmrćene tovne svinje 76 eura po grlu, s tim da ukupni iznos ne može biti veći od 150.000 tisuća eura.

Financijska sredstva za provedbu programa u 2025. godini iznose četiri milijuna eura.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter