svjetska tržišta

Azijske burze porasle, dolar oslabio

| Autor: Hina
Burza (Unsplash)

Burza (Unsplash)


Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju da bi uskoro mogao završiti rat između Rusije i Ukrajine, pa je vijest o rastu inflacije u SAD-u ostala u drugom planu.

MSCI indeks azijskih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,3 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks porastao 1,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 2,3 posto.

Najviše je jutros porastao hongkonški Hang Seng indeks, što se ponajviše zahvaljuje daljnjem rastu cijena dionica kompanija koje razvijaju rješenja na temelju umjetne inteligencije (AI).

Zahvaljujući euforiji nakon uspjeha AI rješenja kineske startup kompanije DeepSeek na zapadu, taj je sektor snažno porastao, pa je Hang Seng indeks od početka godine u plusu više od 10,6 posto, najviše u regiji.

I na ostalim azijskim burzama jutros vlada dobro raspoloženje jer se ulagači nadaju okončanju rata između Rusije i Ukrajine.

Predsjednik SAD-a Donald Trump razgovarao je jučer s predsjednicima Rusije i Ukrajine Vladimirom Putinom i Volodimirom Zelenskim, a potom naložio najvišim američkim dužnosnicima da započnu razgovore s obje strane o okončanju rata.

Zahvaljujući tome, jutros su snažno porasli europski terminski indeksi, što najavljuje nastavak višednevnog rasta cijena dionica na europskim burzama.

„Optimizam je vjerojatno malo preuranjen. Nacrt sporazuma koji predlaže Washington sadrži obvezu Ukrajine da neće tražiti članstvo u NATO-u i da će prepustiti dio svog teritorija. Veliko je pitanje je li Ukrajina spremna na to”, kaže Kyle Rodda, analitičar u tvrtki Capital.com.

Rast inflacije u SAD-u

Unatoč tome, porasli su i američki terminski indeksi, pa bi danas poslijepodne cijene dionica na Wall Streetu mogle nadoknaditi jučerašnje gubitke.

Jučer su, naime, Dow Jones i S&P 500 indeks pali jer je inflacija u SAD-u porasla.

U siječnju su potrošačke cijene porasle 0,5 posto na mjesečnoj razini, više od očekivanih 0,3 posto, pa je na godišnjoj razini inflacija dosegnula 3 posto. Temeljna stopa inflacije, iz koje su isključene cijene energenata i hrane, dosegnula je, pak, još i više godišnje razine - 3,3 posto.

Jačanje inflacije pokazuje da američka središnja banka nema baš prostora za daljnje popuštanje monetarne politike.

Doduše, na tržištu se i dalje procjenjuje da će Fed u ovoj godini smanjiti kamate jednom, za 0,25 postotnih bodova, no splasnule su nade u dva reza kamata do kraja godine.

Uz to, vrlo je neizvjesno kakav će stav Fed zauzeti u idućim mjesecima, s obzirom da predsjednik Trump prijeti carinama, a ako ih doista i počne šire primjenjivati, to bi dodatno potaknulo inflaciju.

„Tržište je zabrinuto jer Fed možda ove godine uopće neće smanjiti kamatne stope”, objašnjava Jake Dollarhide, analitičar u tvrtki Longbow Asset Management.

Dolar oslabio, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala drugi dan zaredom.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 107,85 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 108,05 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 153,55 na 154,35 jena.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0395 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0360 dolara.

Cijene su nafte, pak, znatno pale. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,97 posto, na 74,45 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,97 posto, na 70,70 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter