(Hina/EPA)
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u četvrtak porasle, no trguje se oprezno dok se čekaju novi gospodarski pokazatelji koji bi mogli jasnije usmjeriti tržišta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,25 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,7 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,4 posto. U Šangaju i Australiji pale su, pak, između 0,2 i 0,6 posto.
Podršku tržištima pružaju očekivanja da će se ove godine svjetsko gospodarstvo snažno oporaviti od recesije izazvane koronakrizom.
„Ove bi godine rast i američkog i kineskog gospodarstva mogao dosegnuti 6 posto, pa i više. A ako dva najveća svjetska gospodarstva rastu tako snažno, to je zasigurno pozitivno za tržišta”, kaže Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Na tržištima dolazi do preseljenja kapitala iz tehnološkog sektora, koji je lani za 'zatvaranja' gospodarstva predvodio po rastu cijena, u cikličke sektore, koji bi trebali imati najviše koristi od 'otvaranja' gospodarstva i ubrzanja oporavka.
Zajedno s tržištima dionica, rastu i cijene sirovina jer se s oporavkom gospodarstava očekuje jačanje potražnje za njima.
Zbog toga, pak, ulagače brine moguće jačanje inflacije i posljedično - povećanje kamatnih stopa.
„Kada tržište dosegne vrhunac, što smo vidjeli nedavno, jedna od stvari koja zabrinjava ulagače je jačanje inflacije i što to znači za profitabilnost kompanija”, kaže Terry Sandven, strateg u tvrtki U.S. Bank Wealth Management.
Fiskalni poticaji, ubrzanje procesa cijepljenja protiv covida-19 i izuzetno poticajna monetarna politika najvećih središnjih banaka u svijetu podržavaju oporavak gospodarstava i rast burzi.
No, prije ili kasnije vlasti će morati povećati poreze da bi financirale proračunske deficite, a središnje banke kamate da bi spriječile rast inflacije.
Stoga su ulagači oprezni uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno krajem tjedna.
Budu li podaci snažni, kao posljednjih mjeseci, to će značiti da se oporavak gospodarstva ubrzava, ali i da bi Fed mogao povećati kamate prije nego što se očekivalo.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u veljači u SAD-u broj zaposlenih porastao za 978.000. Jučer je agencija za zapošljavanje ADP izvijestila da je u travnju u privatnom sektoru posao našlo 742.000 Amerikanaca, nešto manje nego što su analitičari očekivali.
Dolar ojačao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta blago ojačao drugi dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 91,35 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 91,19 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 109,25 na 109,35 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,2005 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2015 dolara.
A cijene su nafte porasle, nakon jučerašnjeg pada. Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,2 posto, na 69,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,15 posto, na 65,70 dolara.