Vojni analitičar

Europa pada u drugi plan, a mir u Ukrajini je i dalje daleko

| Autor: Glas Istre
Marinko Ogorec (Snimio Boris Šćitar / Pixsell)

Marinko Ogorec (Snimio Boris Šćitar / Pixsell)


U promjeni arhitekture međunarodnih odnosa, članice Europske unije i Velika Britanija, postaju zemlje drugog reda, a mir u Ukrajini je daleko. U ovom trenutku, primirje je jedini realan cilj, rekao je u "Studiju 4" HRT-a vojni analitičar Marinko Ogorec.

Vojni analitičar Marinko Ogorec komentirao je situaciju na bojištu.

- Nažalost, situacija se nimalo ne popravlja. S ovakvim saveznicima, Ukrajini nisu potrebni neprijatelji. Na bojištu se situacija ne smiruje, a primirje i mir su daleko. Gledat ćemo još puno ružnih prizora, rekao je.

Govoreći o operaciji u Kursku, ustvrdio je kako se radilo o "iluziji ukrajinskog čelništva".

- Kursk je bio jedna avantura koja se nije trebala dogoditi. Ako je u pitanju bio cilj da se ruske snage odvuku iz Ukrajine, to bi imalo smisla, a vidjelo se da to nije prošlo. Iluzija ukrajinskog čelništva da bi to mogao biti teritorij za razmjenu, pokazala se promašenom, kazao je.

Komentirao je i nove uvjete koje je američka administracija postavila pred Volodimira Zelenskog kada se radi o sporazumu o mineralima.

- Bojim se da Ukrajina neće imati previše izbora. Nalazi se između čekića i nakovnja, u vrlo ružnom modelu rastezanja, urušavanja suvereniteta i svega ostalog. Bojim se da ta priča neće dobro završiti, rekao je.

- Nema sigurnosnog jamstva, a Trump ima interesantnu postavu, "vi nama dajte vaša rudna bogatstva", a "kad mi to budemo eksploatirali, to je jamstvo da vas nitko neće napadati". To nije jamstvo. Jamstvo bi mogao biti eventualni dogovor između Donalda Trumpa i Vladimira Putina. To ćemo tek doznati, kazao je.

- Kako će se Ukrajina izvući, nisam siguran, dodao je.

"Mir je daleko, a primirje je jedini realan cilj, a NATO treba redefinirati"

Ogorec je ustvrdio kako se Europa nije adekvatno prilagodila promjeni okolnosti u međunarodnim odnosima.

- Što se tiče Unije, moramo vidjeti širu sliku. Vidimo da je u promjenu globalna promjena arhitekture međunarodnih odnosa. Preslaguju se nove silnice koje traže mjesto pod Suncem. Europa pa ni Velika Britanija neće biti zemlje prvog reda, nego zemlje drugog reda - sviđali se to njima ili ne, ustvrdio je.

- Bez obzira na to što se EU deklarativno izražava kako podržava Ukrajinu, nije ponudila model za pravedan mir, naglasio je.

- NATO se treba redefinirati i presložiti u jednu novu konstrukciju, nastavio je.

Ipak, istaknuo je kako Rusija, unatoč osokoljenosti, ne može odmah napasti zemlje Baltika jer ni njihova vojna industrija nema beskonačne kapacitete.

- Rusiji se ne može vjerovati, kao ni SAD-u u ovom trenutku. To je novi pomak u međunarodnim odnosima. NATO bez SAD-a je apsolutno neučinkovit. EU još uvijek nije u pat-poziciji, ali je vidljiva određena histerija, još od pandemije. Zamijećeno je određeno bildanje izvanrednih situacija za koje ima i nema mjesta. Rusiji se ne može vjerovati, ali isto tako - nije svemoguća. Troši ljudstvo, vojne potencijale i njihova industrija nije beskonačna. Hoće li Rusija napasti Europu? To je vrlo malo vjerojatno, zaključio je.

- Mir je daleko i o njemu se ne treba razmišljati u ovom trenutku. Treba se razmišljati o primirju koje je realan cilj. Kada bi do toga došlo, tada bi se stvorile pozicije za pregovore o miru. Nešto se na tom planu pokušava, ali vidimo da to zasad pada u vodu, dodao je.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter