Ilustracija (Snimio Sergej Drechsler)
Janaf je dobio novu 30-dnevni licencu za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS), izvijestio je Janaf u subotu.
"Društvo JANAF d.d. dobilo je uz pomoć svojih američkih odvjetnika i u koordinaciji s Vladom Republike Hrvatske licencu na 30 dana za nastavak transporta za rafineriju Pančevo u vlasništvu NIS-a. Vjerujemo kako će se u narednom razdoblju stvoriti okolnosti i dobiti sve suglasnosti za nastavak izvršavanja ugovornih obveza prema NIS-u", kaže se u Janafovu priopćenju.
Time su na još mjesec dana odgođene sankcije koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele NIS-u.
To je druga jednomjesečna odgoda sankcija koje bi, da su uvedene, stupila na snagu jutros.
Srbijanska vlada je zatražila odgodu, u čemu ju je podržala i mađarska vlada.
Administracija bivšega američkog predsjednika Joea Bidena je 10. siječnja, nekoliko dana prije isteka mandata, uvela sankcije za dva najveća ruska proizvođača nafte. Tim sankcijama je obuhvaćen i NIS, u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom Nefta i Gazproma s kojim Janaf ima sklopljen ugovor o transportu sirove nafte za razdoblje od 1. siječnja 2024. godine do 31. prosinca 2026. godine.
Ugovorom su rezervirani transportni kapaciteti Janafa po načelu "puno za prazno" u ukupnoj količini od 10 milijuna tona nafte.
Srbijanska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazprom Njeftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.
Nakon uvođenja sankcija vlasnička struktura je djelomice promijenjena tako što je ruski Gazprom Njeft prenio svoj udio od oko pet posto na Gazprom, s obzirom da ta tvrtka koja se bavi plinom nije pod sankcijama. Tom je transakcijom Gazprom Njeft svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio nastojeći izbjeći sankcije po NIS u Srbiji.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je ovaj tjedan da bi Janaf bez poslovnog aranžmana s NIS-om ostao bez dobrog dijela prihoda i bio suočen s povećanjem troškova.
Predložio je Janafovo preuzimanje udjela u NIS-u te istaknuo da Janaf u slučaju vlasničkog ulaska u NIS ne bi imao pretenzije postati dominantniji partner, kojemu nije bitno maloprodajno tržište.