OBAVEZNE ČLANARINE, ILI NE?

Deset dana je Hrvatskoj gospodarskoj komori trebalo da pošalje odgovore na pitanja o pulskoj podružnici. Na kraju nisu odgovorili skoro ništa! 

| Autor: Danijela BAŠIĆ- PALKOVIĆ
Snimio (M. MIJOŠEK)

Snimio (M. MIJOŠEK)


Punih deset dana trebalo je Hrvatskoj gospodarskoj komori da nam odgovori - ništa! Dakle, niti na jedno konkretno pitanje o troškovima Županijske komore Pula, plaćama zaposlenika i predsjednice Jasne Jaklin Majetić, nismo dobili egzaktan odgovor. Ovakva poprilična bahatost gdje u odgovorima namjerno skreću pažnju s pravih pitanja i vuku vodu na svoj mlin, iako se radi o javnom tijelu financiranom među ostalim i članarina poduzetnika koji imaju pravo znati na što se njihov novac troši, pokazuje besmislenost i samodopadnost ove institucije, koja je s pravom već duže vrijeme na meti kritika poduzetnika u Hrvatskoj.

Ukratko rečeno, "nitko nam ne može ništa". Jer, ako vam na pitanja o troškovima reprezentacije i putovanjima, troškovima službenog vozila i eventualnom angažmanu vanjskih suradnika, PR služba centralne Komore u Zagrebu podmeće kruške, a vi ih pitate za jabuke, onda je jasno da ovdje nešto smrdi, ili da netko namjerno prikriva podatke. Nakon što su se poduzetnici pobunili protiv obaveznih članarina, bilo je samo pitanje dana kad će se komorom početi baviti mediji.

Ova institucija, koja se u medijima prezentira isključivo kao poligon za predstavljanje nekakvih inicijativa te kao (su)organizator radionica i seminara (i tu više-manje sva priča staje), netransparentna je do krajnjih granica. Uostalom, to se može vrlo lako vidjeti i letimičnim pogledom na njihove službene stranice na kojima nema izvještaja o poslovanju, troškovima i proračunu kojim raspolažu. O tome koliko je netransparentna i sama sebi dovoljna, najbolje govori način njihovog rada kad ih se pita: "Na što to pobogu trošite novac?!"

Dakle, pitanja smo najprije uputili predsjednici Jasni Jaklin Majetić. Premda je ona ne čelu komore u Puli od 2007. godine, očito je da nema mogućnost samostalno odgovarati na upite novinara. Zanimalo nas je jesu li predstavnici HGK-Županijske komore Pula u periodu od 2017. do 2020. godine putovali u inozemstvo, na koja su to putovanja išli, koliko je sve to koštalo? Zanimao nas je i način financiranja, budući da se sredstva za rad osiguravaju iz članarina, prihoda od obavljanja javnih ovlasti te prihoda iz vlastite djelatnosti.

Pouzdano se zna da komora koristi i usluge vanjskih marketinških agencija. Međutim, čelnica županijske komore Jasna Jaklin Majetić pojašnjava da je ona sve odgovore više-manje pripremila, ali je procedura takva da sve ide na autorizaciju u Zagreb. Amenovanje iz zagrebačke centrale se odužilo, jer trebalo je, očito, pronaći modus kako odgovoriti, a ne reći ništa!

U nadi da ćemo dobiti svježe i konkretne podatke, dobili smo dopis na stranici i pol u kojem o stvarnim troškovima reprezentacije, plaći i putovanjima, nema ni riječi. Potom nam se javlja i predsjednica Jasna Jakin koja u telefonskom razgovoru, govoreći o plaćama kaže, "da su plaće zaposlenika sramotno male". Nije točno navela koliko male, ali veli da zaposlenici u prosjeku imaju plaću u iznosu od 5.500 tisuća kuna.

Možda zaposlenicima plaće i nisu nešto, ali s visokim primanjima od čak 14 tisuća kuna, može se pohvaliti upravo Jasna Jaklin Majetić, čija je plaća u rangu nekih saborskih zastupnika. Uspjeli smo doznati da je u pulskoj komori zaposleno 11 ljudi.

Najzanimljiviji dio je vezan za službena putovanja. U pisanim odgovorima koje je "odobrio " Zagreb nema navedenog niti jednog putovanja, pa ispada da se nigdje nije ni putovalo. U naknadnom razgovoru s Jasnom Jaklin Majetić pokazuje se da i nije tako. Spominjala je Kinu, Belgiju, Grčku, Albaniju, Italiju, ali bez točnih i egzaktnih podataka o troškovima, broju članova koji su putovali i koliki je bio trošak putovanja.

Umjesto preciznih podataka, iz Županijske komore poslali su nam novinske članke s objavama raznih radionica seminara i projekata iz kojih bi se trebalo vidjeti gdje su putovali.

Najbolji dio vezan je uz putovanje u Kinu 2018. godine. Oko tog putovanja u centrali nisu ništa naveli, ali dodatno pojašnjenje dala je Jaklin Majetić.

- U 2018. godini bilo je moje poslovno putovanje u 6. mjesecu u Ningbo i Shenzen gdje se na Sajmu u Ningbou (CHINA –CEEC Investment and Trade EXPO ) na velikom zajedničkom izložbenom prostoru u organizaciji HGK predstavilo i 10-ak istarskih proizvođača. Oni su na sajmu imali prostor za izlaganje, podršku hostesa i organizaciju poslovnih susreta kao i u ZHEIJANG International Investment Promotion Center. Tom prilikom je na investicijskom forumu vidljivo učešće imala i delegacija Istarske županije na čelu s tadašnjim županom Valterom Flegom i gradonačelnikom Pule Borisom Miletićem, navela je Jasna Jaklin Majetić.

Po njenim riječima u uzvratni posjet Istri iduće je godine došla kineska delegacija koja je tom prigodom posjetila Infobip koji je ranije otvorio ured u Kini.

"Ja ne mogu dati trošak putovanja u Kinu, ali trošak je bio jeftina avionska karta koja u odnosu na sve druge karte nije ništa. Firme su sve imale gratis, nisu platile hostese. Ja nemam službenu karticu i nikad ne trošim na račun drugih. Što sam platila, platila sam iz svog džepa", navela je Jasna Jaklin Majetić i dodala još malo o Kini:

- Dolazak ove visoke poslovne delegacije bio je nastavak susreta u Shenzenu 2018. godine gdje smo uspostavili dobru poslovnu suradnju s gradom Shenzenom i njihovim odjelom za istraživanja i razvoj. Budući da je Infobip kao izuzetno uspješna kompanija otvorio ured i u Shenzenu, posjeta ove delegacije bila je u svrhu potpore hrvatskim tvrtkama i budućim razvojnim planovima na njihovom području, navela je Jaklin Majetić.

Iako nismo saznali koliko je koštalo putovanje u Bruxelles, ipak smo nešto saznali.

- Službeni put u Bruxelles od 27. do 30. rujna 2019. godine bio je pak zajednički odlazak 30-ak poslovnih žena među kojima su, napominje Jaklin Majetić, "glavne bile poduzetnice i proizvođači kvalitetnih istarskih proizvoda i projekt zaštite istarskog cukerančića koji su predstavile proizvođačice i promotorice. U Belgiju su putovale i poduzetnice iz općine Sveti Petar u Šumi s kobasicama i promocijom Sajma kobasica, vlasnice OPG-a s lavandom i vinarke …"

- Naši financijski troškovi su bili minimalni. Letjeli smo Ryanairom, a spavala sam u apartmanu kod prijateljice. Sitne troškove kave, ručka i slično, plaćala sam iz svog džepa kao i poduzetnice s kojima sam bila, kaže Jaklin Majetić.

Šefica Županijske komore potvrdila je da imaju na raspolaganju službeno vozilo (ne znamo koje op. a.), ali ne i vozača te da kao predsjednica nema službenu karticu za troškove.

- Ja nikog ne vodim na ručkove ni večere, ne kupujem poklone, jer sam davno procijenila da status komore na taj način nije poželjan, jer će to netko dovoditi u nekakav privatan interes. Službeno vozilo se ne vozi u privatne svrhe. Imamo jedno vozilo koje po potrebi voze zaposlenici. Ja vozilo ne koristim u nikakve privatne svrhe, a troškovi vozila su minimalni, kaže Jaklin Majetić.

Ostali smo uskraćeni i za podatak koliko je komoru koštalo nedavno putovanje u daleku Kinu i što je ta institucija za svoje članove s dalekog istoka donijela. Ne zna se ni koju korist od putovanja u Kinu imaju istarski poduzetnici.

Da se malo našalimo, možda samo kineski porculan za domjenke i čajanke koje uspješno organiziraju u Komori! 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter