NA METI KRITIKA

JASNA JAKLIN MAJETIĆ, RAVNATELJICA HGK PULA: Smanjili smo broj zaposlenih za 30 posto. Sve članice imaju pravo na jednaku uslugu, iako ih 97 posto plaća 42 kune

| Autor: Danijela BAŠIĆ- PALKOVIĆ
(Snimio: Milivoj Mijošek)

(Snimio: Milivoj Mijošek)


Županijsku komoru Pula trenutno čini 12.695 članica, naveli su u odgovoru na naš upit iz Hrvatske gospodarske komore. 

U nastavku je dio njihovih odgovora u kojima nisu odgovorili konkretno niti na jedno pitanje vezano uz plaće i troškove putovanja. Evo što su među ostalim naveli. 

"Poduzetnici kao predstavnici tvrtki članica organizirali su u okviru Županijske komore Pula 23 strukovne organizacije i sekcije. Županijska komora Pula ima 11 zaposlenika, 10 visoke stručne spreme, a od toga, dva su djelatnika na određeno, zbog rada na EU projektima te kao zamjena za porodiljni dopust. Zaposlenici stručne službe zaduženi su za obavljanje stručnih i administrativnih poslova i zadataka kako bi poduzetnici mogli ostvariti zakonom propisana prava i obveze kroz sustav Komore. Uz to, zaposlenici obavljaju i poslove administrativnih tajnika za 23 strukovne organizacije poduzetnika te poslove vezane za gospodarstvo na temelju javnih ovlasti HGK određenih zakonom." 

- U 2020. godini Stručna služba je neprekidno bila na raspolaganju poduzetnicima sa svim informacijama oko novih uvjeta poslovanja i epidemioloških mjera te prema potrebi tvrtki posredovala kod nadležnih tijela stožera radi zaštite njihovih interesa. Županijska komora Pula je prijedloge tvrtki iz svoje nadležnosti za borbu protiv krize upućivala Središnjici, koja je u prošloj godini prema Vladi i institucijama proslijedila 789 prijedloga mjera za borbu protiv krize na razini RH, od kojih je oko 83 posto u potpunosti ili djelomično prihvaćeno. Na zahtjev poduzetnika i obrtnika u najkraćem roku izdalo se preko 700 isprava u području javnih ovlasti i dostavilo više od 500 dokumentiranih odgovora na upite iz svih područja djelatnosti, navodi u službenom odgovoru Jasna Jaklin Majetić. 

Od 2015. do 2020. godine HGK – ŽK Pula organizirala je 212 edukacija na kojima je sudjelovalo 6.500 sudionika, a pritom je sudjelovanje na edukacijama bilo besplatno za sve polaznike, budući da je Komora snosila troškove organiziranja. Županijske komore kao dio HGK financiraju se sukladno financijskom planu koji usvaja Skupština HGK. 

U 2020. godini prihod od obavljanja javnih ovlasti (izdavanje međunarodnih dozvola za prijevoz i knjiga putnih listova, izdavanje uvjerenja koja prate robu pri izvozu ili uvozu, izdavanje karneta za privremeni izvoz, izdavanje CEMT dozvola za prijevoz) ostvaren je u visini od 67.535 kuna. Od vlastite djelatnosti koja se odnosi na iznajmljivanja prostora i opreme ostvareno je 6.750 kuna prihoda.

Zbog epidemioloških razloga i ograničenja okupljanja, korištenje dvorane u poslovne svrhe bilo je ograničeno. Ostali prihodi ostvaruju se iz EU projekata, za aktivnosti provedene u 2020. godini isplata će biti u 2021. Službeno vozilo županijske komore na raspolaganju je isključivo u službene svrhe, kao i mogućnost pokrivanja službenih troškova (koliko troškovi iznose, nisu naveli op.a.) 

- Komora već ima zacrtan smjer svoje reforme. Smanjili smo broj zaposlenih za 30 posto, smanjili smo troškove poslovanja, povećali broj usluga te u potpunosti digitalizirali poslovanje. Prethodno smo četiri puta smanjivali članarinu, ukinuli komorski doprinos, oslobodili sve novoosnovane tvrtke plaćanja članarine za prve dvije godine poslovanja te postepeno povećavamo prihode iz vlastitih aktivnosti. Sve članice imaju pravo na jednaku uslugu, iako ih 97 posto plaća 42 kune mjesečno, ističe Jasna Jaklin Majetić i dodaje: 

- Ta solidarnost omogućava i najmanjima pristup našim uslugama, izlazak na međunarodna tržišta, omogućava nam da im pokrivamo troškove sajmova, da imaju pristup edukacijama bez naknade, da godinama provodimo projekte kao što su "Kupujmo hrvatsko" ili sada nakon potresa "Ugradimo Hrvatsko", od kojih korist imaju brojni naši poduzetnici. Kad bismo sve svoje prihode ostvarivali na tržištu, onda bi i usluge koje pružamo morale biti po tržišnim cijenama. Time bi postale nedostupne mnogima koji ih danas koriste. Mnoge aktivnosti i obaveze koje imamo temeljem javnih ovlasti, poput dozvola za izvoz ili za prijevoznike, bi ukidanjem obvezne članarine trebao preuzeti netko drugi, a to znači nove agencije, nova zapošljavanja i novi viši trošak za građane, navodi u službenom odgovoru Jasna Jaklin Majetić. 

Inače, predsjednici županijskih komora biraju se svake četiri godine, a Jaklin Majetić je na ovoj funkciji od davne 2007. kada je naslijedila dugogodišnjeg bivšeg predsjednika Šimu Vidulina. Za razliku od Vidulina, koji je kao član HDZ-a bio politički montiran na tu funkciju, Jaklin Majetić nije članica niti jedne političke stranke. Jaklin Majetić jedno je vrijeme bila i predsjednica Upravnog vijeća Pula Film Festivala. Prestala je biti članica Turističkog vijeća TZ-a Istarske županije, no i danas je članica Upravnog vijeća Tekop Nove, gdje ne prima naknadu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter