U petak, 27. svibnja, u Rovinju je koncertna promocija albuma Robert Mikuljan Quinteta "Internal Walk", u sklopu Spring Jazz Festivala. Pri kraju lipnja Mikuljan će se predstaviti zagrebačkoj publici u klubu Močvara, u duu, a u planu su i koncerti s Porto Etno Orkestrom i Big bandom Pula te nastup na Labin Jazz Festivalu
Robert Mikuljan, trubač, krilničar i skladatelj, dirigent i voditelj Gradskog orkestra Labin
U Hrvatskom domu u Splitu 3. svibnja održana je dodjela nagrada Status 2022. koju dodjeljuje Hrvatska glazbena unija za vrhunsko umijeće i vještinu sviranja. Ove godine tu su nagradu u jazz kategoriji dobila trojica istarskih glazbenika, trubač Robert Mikuljan, pijanist Kristian Terzić i trombonist Luka Žužić.
Nakon što je do sada bio domaćin dva revijalna koncerta dobitnika Statusa, ovo je prvi put da je svečana dodjela Nagrade Status održana u Splitu, u prekrasnoj dvorani Hrvatskog doma. Za Nagradu Status 2022. predloženi su bili instrumentalisti koji su u 2021. imali vlastita izdanja ili su gostovali na albumima drugih izvođača, a od 2011. i instrumentalisti koji su objavili ili ostvarili instrumentalnu izvedbu bez obzira na nosač zvuka. Pod ostvarenom izvedbom smatra se bilo koja relevantna izvedba uživo, dokumentirana i dostupna javnosti putem TV-a i interneta.
Od velikog broja predloženih glazbenika, odluku o najboljima donijele su stručne komisije Nagrade Status, sastavljene od profesionalno i društveno priznatih i cijenjenih glazbenih umjetnika i stručnjaka. U Komisiji za zabavne, pop, rock i urbane, narodne i etno kategorije bili su Nikša Bratoš, predsjednik, te članovi Duško Mandić, Denis Mujadžić Denyken, Srđan Sekulović Skansi, Igor Ivanović, Ivan Popeskić i Toni Eterović. Na čelu Komisije za jazz bio je Neven Frangeš, a članovi Mario Mavrin, Davor Križić, David Gazarov i Elvis Stanić. Nagrada Status od 2006. godine održava se uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija te HUZIP-a.
Ove su godine čak trojica istarskih glazbenika ponijela titule najboljih jazz instrumentalista na trombonu, klavijaturama i trubi.
Robert Mikuljan, trubač, krilničar i skladatelj, živi u Labinu. Magistrirao je 2017. godine na jazz odjelu Glazbene akademije "Giuseppe Tartini" u Trstu u klasi profesora Klausa Gesinga, a svoje vještine dodatno je usavršavao kod poznatih jazz učitelja. Glazbom se bavi i aktivno nastupa više od 20 godina, a od 2011. posvećuje se isključivo jazzu. Big Bandu Pula pridružuje se 2008., članom JazzIstra orkestra postaje 2014., a iste godine započinje višegodišnju suradnju s Jazz orkestrom HRT-a na koncertima i studijskim snimanjima. Kao skladatelj i solist predstavlja se 2017. u sklopu projekta "Nove skladbe za Jazz orkestar HRT-a" skladbom "Crne ruki". Član je Porto Etno Orchestra te dirigent i voditelj Gradskog orkestra u Labinu.
Prošle godine izdaje svoj prvi autorski album - Robert Mikuljan Quintet - Internal Walk. Redovito nastupa s renomiranim hrvatskim, ali i inozemnim jazz glazbenicima.
- Ovo mi je druga nagrada Status. Prvu sam dobio 2019. godine. Za mene je ova nagrada vrlo važna jer je donosi struka i birana je između najboljih jazz trubača u Hrvatskoj. Na svečanoj dodjeli ove godine u Splitu, u prekrasnoj dvorani Hrvatskog doma, primio sam nagradu i odsvirao svoju autorsku skladbu "Imprint" s kućnim bendom koji je cijelu večer pratio službeni glazbeni program. U sklopu Jazz hrvatskog festivala u travnju ove godine, u organizaciji Hrvatskog društva skladatelja, u Tvornici kulture u Zagrebu održao sam koncertnu promociju albuma Robert Mikuljan Quinteta "Internal Walk". Nastupio sam i u Baptističkoj crkvi u Rijeci u sklopu programa "Jazz petkom na Zametu". Osim svojeg sastava, sviram i u većim orkestrima, a jedan od njih je JazzIstra orkestra. Nedavno smo imali koncert u INK-u u Puli u povodu Dana grada. Na repertoaru su se našle neke Balaševićeve skladbe aranžirane za big band kao i materijal s prošle godine snimljenog albuma Musical Migrations, kazuje Mikuljan.
Poziva sve ljubitelje jazza na koncertnu promociju albuma Robert Mikuljan Quinteta - Internal Walk, u petak, 27. svibnja, u Rovinju u sklopu Spring Jazz Festivala, gdje će predstaviti i odsvirati sve skladbe s albuma. Pri kraju lipnja predstavit će se zagrebačkoj publici u klubu Močvara malo drugačijim projektom, u duu, a najavljuje planove i koncerte s Porto Etno Orkestrom i Big bandom Pula te nastup na Labin Jazz Festivalu sa svojim sastavom.
- Zadovoljstvo mi je najaviti pokretanje ovogodišnjeg Karbon Jazz&Wine Festivala koji bi se trebao održati u srpnju i kolovozu te na taj način promovirati jazz glazbu i baštinu našeg područja. Kako sam dirigent i voditelj Gradskog orkestra Labin, upravo se pripremamo za gostovanje u Manzanu, u Italiji, gdje ćemo odsvirati naš probrani repertoar kao i nekoliko talijanskih skladbi pripremljenih samo za tu priliku. Bit će to značajan susret na kojemu će sudjelovati nekoliko orkestara iz Italije i Austrije, na taj način njegujemo prijateljske odnose i razmjenjujemo iskustva, zaključio je Robert Mikuljan.
Puljaninu Luki Žužiću ovo je četvrti Status, a svirao je i na turneji s Europskim Jazz Orkestrom
Njegov kolega Luka Žužić, rođeni Puljanin, sa šest godina počeo je svirati klavir, a od 1998. pohađa klavir u Srednjoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Rijeci. Dvije godine kasnije počinje svirati trombon te od 2001. pohađa jazz seminar Boška Petrovića u Grožnjanu, gdje prati nastavu klavira i harmonije kod Emila Spanyja te sudjeluje u big-band radionici pod vodstvom Sigija Feigla. Godine 2002. upisuje klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, područni odsjek Rijeka, u klasi profesora Vladimira Babina. Iste godine upisuje i trombon u Srednjoj školi I. M. Ronjgova u Rijeci, a od 2005. studira jazz trombon na Universitat fur Musik und Darstellende Kunst u Grazu u klasi Eda Neumeistera. Diplomirao je 2008. klavir na Akademiji u Zagrebu, a 2012. stekao i diplomu u Grazu. Od 2003. stalni je član HGM Jazz Orkestra Zagreb s kojim je nastupao s nekim od vrhunskih svjetskih jazz glazbenika kao što su John Reiley, Bob Mintzer, Randy Brecker, Dave Liebman, Michael Phillip Mossman, Luis Bonila, Peter Erskine, Jim Mcneely...
- Nastupao sam 2006. godine na IAJE jazz konferenciji u New Yorku te bio na mnogobrojnim turnejama u Italiji, Austriji, Srbiji, Makedoniji, Njemačkoj, Švedskoj, Cipru, Španjolskoj, Portugalu, Belgiji, Kini, Indoneziji. Godine 2010., 2015. i 2018. dobitnik sam nagrade Status u kategoriji jazza, a 2010. svirao sam turneji po Europi s Europskim Jazz Orkestrom pod vodstvom Tadeja Tomšiča. Trenutno sviram, komponiram te pišem aranžmane za razne hrvatske izvođače. Sviram i surađujem s HGM Jazz Orkestrom Zagreb, Big Bandom HRT-a, Simfonijskim orkestrom HRT-a, Zagrebačkom filharmonijom, Tamarom Obrovac i Transhistrija Electric, Edom Maajkom, Kristianom Terzićem, Massimom Savićem, Gustafima, Ansamblom za postmodernu umjetnost, Krunoslavom Levačićem, Milom Elegović, Gordanom Kovačić te drugim izvođačima, nabraja Luka.
Kristian Terzić, koji jazz otkriva u svojoj 15. godini, a od 16. se i profesionalno bavi glazbom, s nekolicinom prijatelja glazbenika 1997. osniva autorski jazz-fusion sastav Combinate s kojim nastupa i u HRT-ovoj emisiji "Vrijeme je za Jazz" te na raznim jazz festivalima. Godine 2011. bili su predgrupa Chick Coreji & RTF IV te na istom festivalu godinu kasnije Kristian Terzić Septet nastupa kao predgrupa bendu Yellowjackest.
Kristian Terzić sa svojim sastavima bio je predgrupa Chick Coreji & RTF IV te bendu Yellowjackets
- Kao studijski i live glazbenik surađivao sam s raznim izvođačima: Gibonni, Massimo, Soul Fingers, Boris Novković, Jadranka Stojaković, Tereza Kesovija, Rade Šerbedžija & Miroslav Tadić, Nola. Na području jazz glazbe radim s Tamarom Obrovac, Markom Ramljakom, sastavom Labyrinth, Dadom Marinkovićem, kvartetom Hologram i Combinate. Svoj prvi samostalni autorski jazz- fussion album pod nazivom "Kristian Terzić2" izdao sam 2011., a na njemu su gostovali mnogi domaći talentirani jazz glazbenici. Kristian Terzić Band 2013. i 2014. nastupa na festivalu SXSW u Austinu, Texax, SAD. Kao endorser za Casio predstavljao sam klavijature na najvećim svjetskim glazbenim sajmovima kao što je NAMM Show u Los Angelesu, Musikmesse u Frankfurtu. Trenutno završavam drugi solo albumu koji je sniman u Phantom Recordings u Los Angelesu sa svjetski renomiranim glazbenicima kao što su Simon Phillips - bubnjevi (Toto, Jeff Back, Hiromi), Mike Miller - gitara (Chick Corea, Gino Vanelli, Boz Scags), Hadrien Feraud - bass (Chick Corea, Hiromi, Lee Ritenaur), Giulio Carmassi (Pat Meteheny Unity) - multiinstrumentalist, i još mnogim drugim gostima, rekao je Kristian koji kao studijski glazbenik i aranžer radi i za Bollywood te surađuje na raznim globalnim projektima pomoću remote recordinga.
Do sada je Statusom nagrađeno više od 200 instrumentalista, u zabavnoj, rock i urbanoj glazbi, narodnoj i tradicijskoj/etno glazbi te u jazzu. Ova prestižna nagrada dodjeljuje se u 19 kategorija različitih instrumenata i stilova, a takvo priznanje od struke posebna je čast svakom glazbeniku. Istaknimo samo neke od prijašnjih dobitnika, redom vrhunske glazbenike: Boško Petrović, Miljenko Prohaska, Matija Dedić, Saša Nestorović, Hrvoje Rupčić, Boris Leiner, Vedran Božić, Igor Geržina, Marko Ramljak, Davor Križić, Henry Radanović, Stjepan Hauser, Joseph Kaplowitz i mnogi drugi koji predstavljaju najbolje čime se hrvatska glazbena scena može pohvaliti.